Paella z papryką piquillo – łatwy przepis na roślinną paellę.

Biorąc pod uwagę, jak często używam w kuchni pysznych, opalanych i marynowanych słodkich papryk piquillo, od dawna nie dodałem żadnego nowego przepisu z nimi w roli głównej. Najwyższy czas to nadrobić.

Dzisiejszy przepis to bardzo prosta, roślinna paella z kilku bazowych składników. Wiodącą rolę pełni tu papryka w czterech odsłonach: ramiro, piquillo, pimenton oraz chilli. Drobno siekanych warzyw, czyli papryki ramiro, fenkułu i cebuli nie może być zbyt wiele, w przeciwnym razie przytłumią ryż, a to on jest w tym przepisie najważniejszy.

Jedną z zasadniczych różnic między paellą a risotto jest mieszanie ryżu. Risotto mieszasz nieustannie, a paellę wręcz przeciwnie, ale nie oznacza to, że paelli nie mieszasz wcale. Podczas gotowania, gdy na patelni jest jeszcze płyn, warto całość raz, a porządnie przemieszać, tak by ryż, który jest na wierzchu trafił na spód i równomiernie zabarwił się od szafranu. Słuchaj odgłosów gotowania/smażenia: gdy paella przestanie bulgotać i zacznie skwierczeć, czyli przysmażać się (poznasz to również po aromacie), pod żadnym pozorem nie mieszaj ryżu. W tym momencie zaczyna bowiem powstawać przypieczony spód, charakterystyczny dla paelli. Papryki piquillo ułóż na wierzchu paelli dopiero wtedy, gdy wierzch będzie suchy, a płynu przy dnie naczynia będzie już niewiele. Gotową paellę na koniec wystarczy już tylko porządnie skropić oliwą, posypać rozmarynem oraz chilli, i gotowe.

Paella z papryką piquillo

Paella z papryką piquillo

Paella z papryką piquillo

Paella z papryką piquillo

Paella z papryką piquillo – SKŁADNIKI na 2-4 porcje:

 • ok. 200 g ryżu do paelli (np. bomba de Calasparra)
 • 2 średnie szalotki
 • pół małej bulwy fenkułu (kopru włoskiego)
 • kilka papryk piquillo z zalewy (u mnie: 6)
 • pół papryki ramiro
 • ok. 600-800 ml bulionu warzywnego
 • 1-2 spore szczypty szafranu
 • pół łyżeczki ostrego pimentonu (picante)
 • łyżeczka łagodnego pimentonu (dulce)
 • duża szczypta płatków chilli
 • sól roztarta w moździerzu (w razie potrzeby)
 • gałązka świeżego rozmarynu
 • oliwa extra vergine

Paella z papryką piquillo – PRZEPIS:

 1. W patelni do paelli (paellera) podduś drobno posiekane szalotki, fenkuł i paprykę ramiro (zobacz). Po kilku minutach dodaj ryż i smaż, mieszając, przez kilka minut.
 2. Wlej gorący bulion (możesz zacząć od ok. 600 ml), dodaj pimenton (słodki i pikantny), szafran oraz sól – tylko wtedy, gdy uznasz, że bulion nie jest wystarczająco słony. Wymieszaj.
 3. Gotuj przez ok. 20 minut lub nieco dłużej, aż cały płyn zostanie wchłonięty przez ryż i odparuje. W razie potrzeby dodaj trochę więcej płynu. W trakcie gotowania przemieszaj całość raz, tak by cały ryż w jednakowym stopniu nabrał koloru od szafranu, a składniki lepiej się połączyły.
 4. Pod koniec gotowania, gdy paella zacznie powoli przysmażać się od spodu (poznasz to po charakterystycznym skwierczeniu) dźwięku), ułóż na wierzchu papryczki piquillo, wciskając je w ryż.
 5. Gotuj jeszcze przez kilka minut, aż krawędzie paelli ładnie się spieką.
 6. Zdejmij paellę z ognia. Skrop oliwą, posyp posiekanymi listkami rozmarynu i płatkami chilli.

Paella z papryką piquillo

Paella z papryką piquillo

Paella z papryką piquillo