Papryki ramiro z soczewicą.

Zapiekane papryki to zawsze niezła opcja na prosty, szybki i pożywny obiad. Świetnie sprawdzają się w tej roli moje ulubione papryki ramiro – są słodsze, a dodatkowo szybciej miękną pod wpływem pieczenia.

Ze względu na ich charakterystyczny kształt najlepiej wypełnić je farszem w całości. Choć papryki są długie i wąskie, nie sprawia to naprawdę żadnego problemu. Gniazdo nasienne w ramiro jest niewielkie, dzięki czemu bez trudu można je usunąć, a pestek jest bardzo niewiele. Przy nadziewaniu wystarczy tylko zachować nieco ostrożności, by papryki nie popękały. Do faszerowania najlepiej posłużyć się długą łyżeczką do drinków o jak najmniejszej główce.

Do papryk przygotowałem bardzo prosty i przepyszny farsz. Z najsmaczniejszej – czyli czarnej – soczewicy, kaparów, suszonych pomidorów i sporej ilości ziół.

Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, by tak zapiekane papryki nadziać innym farszem, na przykład ziołową kaszą jaglaną (przepis), ricottą (przepis), łososiem i batatem (przepis) czy kaszą i szpinakiem (przepis).

Papryki ramiro z soczewicą

Papryki ramiro z soczewicą – SKŁADNIKI na 2-4 porcje:

  • 4 papryki ramiro
  • 150 g czarnej soczewicy (beluga)
  • 200 g kaparów
  • 10 dużych suszonych pomidorów w oliwie
  • garść listków kolendry
  • garść listków pietruszki
  • garść koperku
  • oliwa extra vergine
  • duża szczypta pieprzu
  • trochę soli

Papryki ramiro z soczewicą – PRZEPIS:

  1. Przepłucz soczewicę pod bieżącą wodą i ugotuj ją do miękkości (ok. 30 minut) w proporcji 1 część soczewicy na 2 części wody. W razie potrzeby dolej więcej wody albo – po ugotowaniu – odcedź jej nadmiar.
  2. Ugotowaną soczewicę odstaw do ostygnięcia, a jeśli zależy Ci na czasie, przepłucz ją zimną wodą i odstaw, by odciekła.
  3. Przygotuj farsz: ostudzoną soczewicę przełóż do miski, dodaj kapary, drobno pokrojone pomidory, posiekane zioła, pieprz i trochę soli (kapary już są słone). Wlej chlust oliwy i wymieszaj.
  4. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni.
  5. Odetnij końcówki papryk z ogonkami (odłóż je, ponieważ jeszcze się przydadzą) i ostrożnie usuń z wnętrza papryk gniazda nasienne.
  6. Ostrożnie i starannie nadziej papryki farszem. Najlepiej nadaje się do tego długa łyżeczka do drinków o małej główce.
  7. Przy pomocy wykałaczek przypnij do papryk odcięte końcówki. Ułóż papryki w naczyniu do zapiekania, skrop oliwą i wstaw do piekarnika na 25 minut.
  8. Gotowe papryki możesz udekorować odrobiną koperku lub pietruszki.

Papryki ramiro z soczewicą

Papryki ramiro z soczewicą