• CIASTO:
  • 100 g mąki teff (Incola)
  • 50 g mąki z tapioki
  • 50 g mąki migdałowej
  • 2 łyżki mielonego lnu
  • 150 g jogurtu naturalnego bez cukru
  • ok. 25-30 ml wody (w razie potrzeby nieco więcej)
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
  • DODATKI:
  • mała kiść winogron
  • kilka plasterków prosciutto
  • kawałek sera provolone (lub mozzarelli)
  • trochę listków świeżej mięty
  • kilka łodyg rabarbaru
  • 5 świeżych daktyli izraelskich

Pyszna bezglutenowa pizza przygotowana z samodzielnie skomponowanej mieszanki mąk. Bez użycia bezglutenowych gotowców typu „glutenfree pizza mix”.

Nie ma co się oszukiwać. Bezglutenowe ciasto do pizzy nigdy nie będzie takie samo, jak to tradycyjne, w prawdziwie włoskim stylu – z mąki pszennej 00. Jeśli więc nie zależy Ci na tym, by ciasto do pizzy było bezglutenowe, przygotuj je wg tradycyjnego przepisu, korzystając – jeśli chcesz – z proponowanych w tym przepisie dodatków, w tym w szczególności z absolutnie wyjątkowego sosu z rabarbaru i daktyli.

20 PYSZNYCH PRZEPISÓW NA PIZZĘ

Ciasto przygotowane według tego przepisu jest nieco grubsze (czyli typowe dla pizzy bezglutenowej) oraz ciemniejsze. Smakuje także nieco inaczej, ale jest naprawdę smaczne. Na tyle smaczne, że zdecydowanie warto przygotować je również np. w postaci podpłomyków. Jest również bardzo łatwe do wyrobienia i nie musi wyrastać, dzięki czemu przygotowanie pizzy trwa krócej niż w przypadku tradycyjnego włoskiego przepisu. Jest to też dobry punkt wyjścia do Waszych własnych poszukiwań idealnej mieszanki mąki na ciasto do pizzy.

Teff to zboże, które pochodzi z Afryki. Jest nie tylko bezglutenowe, ale też bogate w błonnik i wartości odżywcze. Moim zdaniem mąka z teffu, dzięki wyraźnie większej niż wiele innych mąk bezglutenowych naturalnej ‚lepkości’, nadaje się do takich zastosowań znacznie lepiej niż przykładowo mąka dyniowa czy słonecznikowa. Nie mówiąc już o tym, że jest po prostu zdecydowanie smaczniejsza.

Możesz skorzystać z takich dodatków, jakie tu zaproponowałem albo dodać inne składniki – takie, na jakie masz ochotę. W tym zestawie winogrona można (w sezonie) zastąpić zwłaszcza świeżymi figami, które idealnie komponują się z szynką parmeńską (inną szynką też) i pizzą (ZOBACZ – PIZZA Z FIGAMI I PROSCIUTTO).

Przed:

Pizza bezglutenowa L_01

Po:

Pizza bezglutenowa L_10

1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni.

2. Przygotuj sos do pizzy. W tym celu pokrój rabarbar na kawałki, w razie potrzeby usuwając włóknistą skórkę, usuń pestki z daktyli i pokrój lub porwij je palcami na mniejsze kawałki.

3. Przez chwilę podsmaż rabarbar, następnie wlej trochę wody, dodaj daktyle i duś całość – co jakiś czas mieszając – do momentu, aż rabarbar zmięknie i zacznie się rozpadać. Nieopisanie słodkie izraelskie daktyle (innych nie da się z nimi porównać) powinny wystarczająco zneutralizować kwaśny smak rabarbaru, ale w razie potrzeby dodaj trochę stewii lub ewentualnie cukru.

4. Przygotuj ciasto. W dużej misce wymieszaj suche składniki: trzy rodzaje mąki (teff – ZOBACZ, tapioka – ZOBACZ), len, sól i proszek do pieczenia. Dodaj jogurt, wymieszaj składniki, a następnie wlej wodę. Przez chwilę wyrabiaj ciasto łyżką, później kontynuuj wyrabianie dłońmi, aż utworzysz ładną kulę (ZOBACZ). Ciasto ma nieco lepką konsystencję.

5. Natłuść oliwą blachę albo kawałek papieru do pieczenia. Rozprowadź ciasto płasko na blasze (lub rozłożonym na blasze papierze do pieczenia), nadając mu odpowiedni kształt i grubość na ok. pół centymetra (ZOBACZ). W końcowej fazie możesz ułatwić sobie pracę przy pomocy wałka – wałkuj ciasto przez drugi kawałek papieru do pieczenia (będzie mniej się kleić).

6. Wstaw gotowy placek ciasta do piekarnika na 5 minut.

7. Wyciągnij ciasto, posmaruj placek przygotowanym wcześniej rabarbarowym sosem, dodaj plasterki prosciutto, przekrojone na pół winogrona oraz ser. Dopraw pieprzem i wstaw do pieca na ok. 15-20 minut. Gotową pizzę udekoruj listkami mięty.

UWAGA: Tak przygotowane ciasto nie rumieni się tak mocno i szybko jak klasyczne cienkie ciasto do pizzy z pszennej mąki 00, dlatego w razie potrzeby – np. ze względu na inne dodatki – można przetrzymać je w piekarniku o kilka minut dłużej.

Smacznego!

Bezglutenowe mąki, proszek do pieczenia i sproszkowaną tapiokę możesz kupić w sklepie z żywnością dla alergików SIN GLUTEN (Al. Wojska Polskiego 41 w Warszawie), o którym pisaliśmy TUTAJ.

Pizza bezglutenowa L_13