• ok. 600 g filetu z dorsza
  • 100 g młodego szpinaku
  • 10 zielonych szparagów
  • 2 kostki organicznego bulionu bezglutenowego
  • trochę dymki
  • sól, pieprz
  • przyprawy organiczne Hambleden (dwa rodzaje: do ryb oraz Khmeli Suneli)

Świetna błyskawiczna zupa, którą przygotujesz w max. 15 minut – z dorszem, szpinakiem i szparagami. Lekka, pożywna, pyszna i bardzo wiosenna. Koniecznie wypróbuj!

Do przygotowania tej zupy wykorzystałem „ścinki” z filetu z dorsza, z którego wykroiłem odpowiednie kawałki do innego dania (przepis wkrótce).

To zupa błyskawiczna, użyłem tu więc organicznej, bezglutenowej kostki bulionowej (ZOBACZ) i wcale się tego nie wstydzę;-)

Taka kostka w porównaniu z wyładowaną polepszaczami smaku i innym badziewiem tradycyjną kostką bulionową (dostępną w każdym spożywczym) daje bulion o znacznie mniej wyrazistym smaku, dlatego koniecznie trzeba go odpowiednio doprawić.

Dopraw bulion na początkowym etapie, bowiem później nie będzie już na to zbyt wiele czasu – składniki zupy gotują się bardzo krótko. Użyte tu organiczne mieszanki przypraw Hambleden także są rzecz jasna bezglutenowe i zawierają czyste przyprawy, bez jakichkolwiek sztucznych dodatków. Cała paleta przypraw Hambleden (w tym mieszanek) jest naprawdę wysokiej jakości, dlatego sięgam po nie bardzo często. Innych mieszanek w kuchni nie używam w ogóle, dlatego jeśli nie dysponujesz dobrej jakości organicznymi mieszankami, lepiej użyj po prostu „czystych” suszonych ziół, takich jak np. tymianek albo (póki co niczym nie wzmacnianych) ziół prowansalskich.

Jeśli nigdy nie gotowałeś ryby w takim bulionie, nie martw się, że podany czas gotowania jest zbyt krótki. Właściwie pokrojona na kawałki ryba ugotuje się w gorącym bulionie nawet po zdjęciu go z palnika. Jeśli jednak masz obawy co do tego, że mięso może być niedogotowane, przetrzymaj je w garnku nieco dłużej – jeśli rozpadnie się na mniejsze kawałki, nic złego się nie stanie, a zupa wcale na tym nie straci.

1. Zagotuj litr wody (jeśli zagotujesz ją w czajniku, będzie szybciej) i rozpuść w niej dwie kostki bulionowe. Dopraw bulion przyprawami według uznania.

2. Dodaj szpinak i szparagi pokrojone w dość duże kawałki. Gotuj wszystko przez ok. 2-3 minuty.

3. Dodaj pokrojonego w spore kawałki dorsza, gotuj ok. 30 sekund, zdejmij z ognia i podawaj.

4. Gotowe porcje udekoruj posiekaną dymką.

Smacznego!

DOKŁADNE SKŁADY PRZYPRAW HAMBLEDEN

Zupa szparagowa L_05