• 2 jajka
  • 8 łyżek bezglutenowej mąki owsianej
  • 8 suszonych fig (tu: czarne, mogą być zwykłe) plus ewentualnie dodatkowe do podania
  • trochę wytrawnego cydru lub wody gazowanej
  • owczy ser Azeitão
  • olej do smażenia

Placki z figami i owczym serem Azeitão.

Placki z figami i owczym serem to kolejny przepis-wspomnienie z wakacji, oparty częściowo na składnikach przywiezionych z ostatnich portugalskich wojaży.

Sprawdź też: Cavalas com Brás de asparagos verdes

Do placków użyłem kupionych na targu w Tavirze suszonych fig o intensywnie ciemnej, niemal czarnej barwie (ZOBACZ), które podgrzane na patelni stają się jeszcze słodsze. Możesz oczywiście użyć także zwykłych suszonych fig, jak najlepszej jakości.

Przepyszny portugalski owczy ser Azeitão (queijo de Azeitão – ZOBACZ) wyróżnia się cienką, jasnożółtą i twardszą od ‘miąższu’ skórką o wyrazistym i lekko gorzkawym smaku oraz kremowym, miękkim środkiem, który w temperaturze pokojowej przybiera płynną postać. Tego rodzaju sery, wytwarzane po dziś dzień przez małe manufaktury według starych, tradycyjnych receptur i o certyfikowanym pochodzeniu są jedną ze specjalności Portugalii.

Azeitão – zgodnie z tradycją – należy spożywać w określony sposób: nożem ścina się górną część skórki, a następnie łyżeczką wyjada się kremowy środek (ZOBACZ). Na koniec zjada się także skórkę. Taki ser doskonale nadaje się np. jako dodatek do placków, wystarczy odrywać placek po kawałku, smarować serem (lub maczać w nim) i zajadać.

Queijo de Azeitão możesz zastąpić po prostu dojrzałym serem pleśniowym. Jeszcze lepszy efekt uzyskasz, jeżeli kupisz np. camembert w ‘drewnianym’ pudełku i wraz z nim (po usunięciu papierowego lub foliowego opakowania) wstawisz ser na kilka minut do rozgrzanego piekarnika. Dzięki temu camembert w środku stanie się całkiem płynny (tak jak TUTAJ). Wówczas wystarczy tylko naciąć skórkę i gotowe.

Placki z figami L_01

Placki z figami L_07

PRZEPIS:

  1. W misce roztrzep jajka, wlej trochę wytrawnego cydru i dodaj przesianą połowę mąki (4 łyżki). Wymieszaj rózgą, dodaj pozostałą mąkę i tyle płynu, by uzyskać ciasto o konsystencji nieco gęstszej od naleśnikowego.
  2. Do ciasta dodaj pokrojone figi i wymieszaj.
  3. Na patelni rozgrzej trochę oleju i kolejno smaż duże placki. Z podanych proporcji uzyskałem 4 placki.
  4. Placki podaj z serem. Ser wyjmij z lodówki co najmniej na 30 minut przed podaniem.

Placki z figami L_10

Placki z figami L_03

Placki z figami L_05