Proste przepisy na lodowe desery z 3 składników.

Maszynka do lodów

Maszynka do domowej produkcji lodów to temat dość kontrowersyjny ;-) Moim zdaniem jest sprzętem pierwszej potrzeby, tak samo jak czajnik elektryczny czy blender, i tak jak one powinna być w powszechnym użyciu. Dziwnym trafem nie jest, a w kuchni przydaje się bardzo. Między innymi dlatego, że dzięki maszynce:

  • możesz wreszcie zapomnieć o lodowych gotowcach ze sklepu i ich niskiej jakości,
  • nie musisz wczytywać się w lodowe etykiety z nadzieją, że znajdziesz w końcu te jedne jedyne, czyste i bez chemii (bo i tak nie znajdziesz),
  • w pełni kontrolujesz dobór i jakość składników, z których robisz lodowe i sorbetowe cuda,
  • nie musisz wybierać spośród palety smaków uznanych przez producenta za godne wprowadzenia na rynek, ponieważ możesz wymyślać dowolne własne – jakie tylko chcesz,
  • w kwestii smaków ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia, a od pomysłu na lodowy deser do realizacji upływają maksymalnie 1-2 godziny, ponieważ właśnie tyle potrzebuje maszynka, by kilka składników przeobrazić w pyszny sorbet lub lody,
  • alergie przestają być przeszkodą; w domu możesz wyrabiać dowolne zimne desery z pominięciem tych czy innych produktów – Ty decydujesz. Lody wegańskie, bezglutenowe, bez cukru, bez jajek, bez mleka i wszystkie inne masz w zasięgu ręki.

Proste przepisy na lodowe desery

Proste przepisy na lodowe desery

Jeżeli życie można sobie ułatwić, to po co je utrudniać?

Sorbetiera

Zanim zacząłem korzystać z maszynki do lodów Zyle, która miesza składniki i mrozi lody sama, czyli bez wsparcia zamrażarki, przez kilka dobrych lat używałem dzieży-sorbetiery, będącej przystawką do pewnego kultowego robota kuchennego. Sorbetiera ma różne wady, a ich pochodzenie stało się dla mnie jasne w momencie, w którym przekonałem się, jak działa samodzielna maszynka do lodów.

Sorbetierę przed użyciem trzeba zmrozić przez co najmniej 24 godziny (potrzebne jest wolne miejsce w zamrażarce), a później przelać do niej schłodzoną masę na lody. W rezultacie zamontowane w dzieży mieszadło nie jest w stanie niczego dobrze rozmieszać, ponieważ masa błyskawicznie się zmraża, a później już tylko kręci się jako gęsta bryła wokół własnej osi. Można sobie z tym poradzić, wystarczy bowiem rozmieszać masę po wyjęciu z sorbetiery i dodatkowo zmrozić w zamrażarce, ale to trochę zawracanie głowy.

Zyle

Maszynka do lodów Zyle nie sprawia takich problemów, ponieważ najpierw miesza składniki, a kiedy zakończy ten etap – przechodzi do mrożenia (w przeciwieństwie do dzieży – nie miesza i nie zmraża jednocześnie). Kiedy wypełniamy ją składnikami na lody, nie musimy ich wcześniej mieszać. Wyjątkiem są takie sytuacje, jak miksowanie całych owoców. Maszynka to nie blender, więc nie zmiksuje fig czy śliwek na krem, ale idealnie wymiesza owocowy mus/miód/sok z jogurtem/śmietaną i orzechami, bakaliami lub nibsami. Mrozi lody szybko, są gotowe w czasie od 60 do 120 minut w zależności od składników i wybranego trybu (soft/hard). Co ważne, w każdym trybie pracę urządzenia można przerwać w dowolnym momencie. Najwygodniejsze jest natomiast to, że całą pracę – od początku do końca – wykonuje jeden sprzęt. Wystarczy zapakować produkty do środka, odpalić i zaczekać. A w bonusie mamy jeszcze oldschoolowy design w stylu art deco :-)

Po paru miesiącach intensywnego używania, mam dodatkowo kilka dobrych rad:

– nie przeładowuj misy maszynki, która ma określoną i wyraźnie oznaczoną pojemność (w sam raz na 2 średnie lub 4 mini porcje). Jeżeli przesadzisz z ilością składników, lody wyjdą półpłynne – tak jak moje śmietankowe z miodem i pecanami,

– nie wydłużaj czasu mrożenia ponad przewidziany w programie hard, ponieważ wtedy lody zamarzną na tyle, że trudno będzie wydobyć je z misy (czytaj: nie będzie to możliwe). Kiedy już to zrobisz i będzie pozamiatane, wyłącz sprzęt i odczekaj ok. 20-30 minut,

– pamiętaj, że maszynka szumi (znacznie ciszej niż dehydrator, ale jednak), dlatego najlepiej ustaw ją w miejscu, w którym nie będzie nikomu przeszkadzać. Btw, sorbetiera robi znacznie więcej hałasu.

Poniżej znajdziesz zestaw przepisów na proste i wspaniałe desery lodowe z maksymalnie trzech łatwo dostępnych składników, smacznego!

Proste przepisy na lodowe desery z maksymalnie trzech składników:

I. Lody Cappuccino

  • 400 g labneh domowej roboty lub jogurtu śmietankowego
  • 1 porcja espresso (ok. 60 ml)
  • 2 łyżeczki erytrytolu lub fruktozy (albo więcej, np. 4-6, jeżeli chcesz uzyskać mocno słodki smak)
  • 2 łyżeczki nibsów (opcjonalnie)
  1. Wszystkie składniki – bez wcześniejszego mieszania – umieść w misie maszynki do lodów, w następującej kolejności: labneh (lub jogurt), espresso, nibsy, fruktoza.
  2. Postępuj zgodnie z instrukcją. Wybierz mrożenie w trybie hard.

Kremowych lodów kawowych nie trzeba nikomu polecać :-) Smakują wyśmienicie. Przy okazji przypominam również przepis na sorbet kawowy cold brew.

Proste przepisy na lodowe desery

II. Lody malinowe – bez dodatku cukru

  • ok. 500 g malin przetartych przez sito na gęsty mus (do przecierania warto użyć przystawki do Magimixa, która działa tak, jak widać na filmie)
  • ok. 200-220 g jogurtu śmietankowego (tu: śmietankowy ze Strzałkowa)
  • 1-2 łyżeczki erytrytolu lub fruktozy (opcjonalnie, ja nie dodaję)
  1. Wszystkie składniki – bez wcześniejszego mieszania – umieść w misie maszynki w następującej kolejności: jogurt i mus z malin.
  2. Postępuj zgodnie z instrukcją. Wybierz mrożenie w trybie hard.

Intensywnie malinowe, lekko kwaskowate, niesamowicie orzeźwiające, i jeszcze ten kolor! Fuksja, o ile mnie męski wzrok nie myli? ;-)

Proste przepisy na lodowe desery

III. Kremowy sorbet figowy – wegański, bez dodatku cukru

  • 10 świeżych fig (obranych ze skórki i pokrojonych na kawałki)
  • sok z połowy cytryny lub limonki (opcjonalnie)
  • 3 świeże daktyle (wypestkowane) – jeżeli chcesz, by lody były słodsze, dodaj więcej daktyli
  • 50 ml wody mineralnej niegazowanej
  1. Świeże figi, daktyle bez pestek i wodę zmiksuj na idealnie gładką masę. Figi możesz obrać ze skórki (ja obieram), ale nie jest to konieczne. Jeżeli wolisz zmiksować figi ze skórką, odetnij tylko twarde ogonki.
  2. Masę na lody umieść w misie maszynki i postępuj zgodnie z instrukcją. Wybierz mrożenie w trybie hard.

Nad sorbetem figowym powinien migać świetlisty alert: UZALEŻNIACZ!!! Smakuje rewelacyjnie, jest kremowy i słodki, a składa się wyłącznie z owoców i wody. Wspaniały przepis na jesień! Wcale nie musi być gorąco, by docenić walory takiego deseru. Sorbet figowy z czarną kawą tworzy szałowy zestaw.

Proste przepisy na lodowe desery

IV. Lody miodowe z orzechami pecan – bez dodatku cukru

  • ok. 450 ml jogurtu śmietankowego (tu: śmietankowy ze Strzałkowa)
  • 50 g orzechów pecan, posiekanych
  • 4 łyżeczki miodu (tu: wrzosowy, może być też gryczany, spadziowy, etc. – w lodach najlepiej sprawdzają się miody o wyrazistym smaku)
  1. Wszystkie składniki – bez wcześniejszego mieszania – umieść w misie maszynki w następującej kolejności: jogurt, miód, orzechy.
  2. Postępuj zgodnie z instrukcją. Wybierz mrożenie w trybie soft.

Lody z jogurtu/śmietany, orzechów i miodu to ponadczasowy hit, który chyba nikomu nie ma szans się znudzić. Pamiętaj, że miód spowalnia mrożenie (czysty miód nie zamarza) i sprawia, że lody mają mniej zwartą strukturę. Lody miodowe także szybciej się rozmrażają. Przy okazji, polecam też przepis sprzed kilku lat na miodowe lody tymiankowe.

Proste przepisy na lodowe desery

Proste przepisy na lodowe desery

V. Lody z Crème de cassis – bez dodatku cukru

  • ok. 450 ml jogurtu śmietankowego (tu: śmietankowy ze Strzałkowa)
  • 70 ml Crème de cassis (to francuski likier porzeczkowy, o którym więcej przeczytasz w przepisie na Kir Royal)
  • 2-4 łyżeczki erytrytolu lub fruktozy (opcjonalnie, ja nie dodaję)
  1. Wszystkie składniki – bez wcześniejszego mieszania – umieść w misie maszynki w następującej kolejności: jogurt, likier, fruktoza.
  2. Postępuj zgodnie z instrukcją. Wybierz mrożenie w trybie hard.

Lody z Crème de cassis (bez dodatku fruktozy) są super orzeźwiające, z wyraźnie wyczuwalnym cierpkim smakiem czarnej porzeczki. Jeżeli wolisz mocno słodkie smaki, możesz dodać nawet do 4 łyżeczek fruktozy. Pamiętaj też, że lody ze sporym dodatkiem alkoholu zmrażają się wolniej, nie zamarzają na kamień i mają mniej zwartą konsystencję. To samo dotyczy np. lodów z porto.

Proste przepisy na lodowe desery