• SPÓD:
  • 60 g mąki z orzechów lub nasion (dowolnych)
  • 60 g surowego kakao
  • 60 g daktyli Medjool (waga bez pestek)
  • 30 g nierafinowanego organicznego oleju kokosowego
  • szczypta tonki albo miąższ z jednej laski wanilii
  • MASA Z NERKOWCÓW:
  • 1 szklanka nerkowców
  • 0,5 szklanki wiórków kokosowych
  • sok z 1 limonki
  • 1,5 łyżki pasty waniliowej (zawiera cukier, ale sernik - poza tym jednym składnikiem - nie zawiera dodatkowego cukru)
  • 3 łyżeczki oleju kokosowego (jw.)

Sernik z nerkowców – ucierany, wegański i bezglutenowy. Na zimno.

Sernik z nerkowców technicznie rzecz biorąc sernikiem nie jest (sernik robi się przecież z sera, a ser – jako produkt pochodzenia zwierzęcego – wegański być nie może). Tak czy owak, pod względem konsystencji i koloru wegańskie ciasto z nerkowców może przypominać prawdziwy sernik z sera, stąd często nazywane jest w ten sposób.

Nerkowce doskonale nadają się do przygotowania masy na wegański sernik, ponieważ są naturalnie miękkie (szczególnie w porównaniu z innymi orzechami) i delikatne, neutralne w smaku.

Warto dodać, że sernik z nerkowców to nie jest żadna rocket science. Dziś już nikt nie pamięta, kto ani kiedy zrobił go po raz pierwszy; wiadomo w każdym razie, że od lat każdy szanujący się anglojęzyczny wegański blog taki przepis proponuje, zwykle w kilku, a nawet kilkunastu wariantach. Sernik można zrobić z samych nerkowców, albo do orzechów dodać kaszę jaglaną czy inne rodzaje orzechów, etc. Swoją drogą zabawne, że na niektórych polskich stronach z wegańskimi przepisami pojawiają się wegańskie serniki z nerkowców przedstawiane jako innowacyjne wynalazki ich polskich „autorów”, bez wskazywania źródłowych przepisów.

Tak czy owak, poszczególne receptury na ciasta z nerkowców nieco się od siebie różnią, natomiast baza właściwie zawsze jest ta sama – zmielone lub zmiksowane nerkowce, najczęściej z dodatkiem mleka kokosowego, które ładnie wybiela masę, oraz oleju kokosowego, który odpowiednio ją zagęszcza i – pod warunkiem przechowywania sernika w umiarkowanie niskiej temperaturze – utrzymuje ciasto w stanie stałym.

Sernik z nerkowcow L_13

Moja propozycja to wypadkowa kilku zagranicznych przepisów na serniki z nerkowców bez pieczenia (na zimno), dopasowana do naszych potrzeb zarówno jeśli chodzi o składniki, jak i wielkość ciast(k)a.

Ciastka, nie ciasta, ponieważ użyłem tu mini tortownicy o średnicy 10 cm. Takie ciastko to – wg naszych standardów – ok. 8-10 małych porcji. Warto mieć na uwadze, że sernik z nerkowców to kaloryczny deser, którego nie warto dawkować sobie w nadmiarze. Jedna mała porcja (trójkąt widoczny na zdjęciach) ma niespełna 300 kcal.

Jeżeli chcesz przygotować ciasto w większej formie (np. o średnicy 20 cm), zwiększ dwukrotnie proporcje składników do przygotowania masy. Spód możesz wówczas zrobić cieńszy (wtedy nie zwiększaj ilości składników) albo – jeśli wolisz – grubszy (taki jak na zdjęciach), w tym drugim wypadku pomnóż proporcje na spód przez dwa.

Sernik z nerkowcow L_02

Sernik jest pyszny, wilgotny i delikatny, z lekką nutą limonki. Wiórki kokosowe nieco zmieniają strukturę masy, dodając jej chrupkości. Jeśli wolisz, żeby ciastko było gładkie, możesz je pominąć (przepis na gładki sernik z nerkowców, bez wiórków – wkrótce).

Z uwagi na to, że spód ciasta za sprawą daktyli jest słodki, do masy z orzechów dodaję już tylko pastę waniliową, która zawiera w składzie cukier. Poza tym, nie dosładzam deseru – moim zdaniem nie ma takiej potrzeby.

Nerkowce na sernik można zmiksować, zmielić albo utrzeć. Pierwsze dwie metody zapewniają idealnie gładką, jednolitą konsystencję masy. Mając jednak na uwadze, że często skarżycie się na brak odpowiednio sprawnego blendera lub innego sprzętu, który łatwo miksuje składniki np. do takich przepisów jak krem z daktyli i śliwek albo bezglutenowe serniki czy nawet jedwabiste smoothies z owoców lub warzyw, w tym przepisie nerkowce wystarczy samodzielnie utrzeć na masło w moździerzu. Tym samym optymistycznie zakładam, że kto nie ma dobrego blendera, na pewno ma dobry moździerz i energię do pożytecznego spożytkowania w kuchni;-)

Sernik można udekorować w dowolny sposób. Ja użyłem pudru z brzoskwiń domowej roboty (PRZEPIS), ale dobrze sprawdzi się też na przykład kruszone ziarno kakao, kakao sproszkowane, świeże lub suszone owoce, krem z suszonych owoców, krem czekoladowy albo posiekana czekolada. Wybierz to, co odpowiada Ci najbardziej.

Do przygotowania spodu możesz użyć dowolnych orzechów lub nasion (całych, do zmielenia) albo już zmielonych. Jeśli nie wykorzystasz całej masy na spód ciasta, z pozostałej części możesz zrobić takie trufle, jak widoczna poniżej:

Ciasto z nerkowcow L_01

W tym celu po prostu uformuj w dłoniach kulki i obtocz je w dowolnej posypce (np. gorzkim kakao, wiórkach kokosowych, etc.). Takie błyskawiczne domowe trufle z 3-4 składników robię często, kiedy potrzebuję czegoś słodkiego „na już”. Wystarczy wymieszać np. zmielone orzechy, daktyle Medjool albo suszone śliwki lub morele, nieco oleju kokosowego i dodać (opcjonalnie) kakao, i pyszne trufle gotowe.

Nie rezygnuj z namaczania* orzechów – dzięki temu nie tylko łatwiej rozetrzesz je w moździerzu lub zblendujesz, ale też zawarte w orzechach składniki odżywcze będą łatwiej przyswajalne, a orzechy lżej strawne. Generalnie, z punktu widzenia korzyści zdrowotnych i właściwości odżywczych, najlepiej jest jeść orzechy nieprażone, za to uprzednio namoczone.

Sernik z nerkowcow L_07

PRZEPIS:

1. Namocz* nerkowce (ZOBACZ). Najlepiej zalej je wodą w małej misce, przykryj talerzem i odstaw na noc. Jeśli wolisz, możesz też zalać je wrzątkiem i odstawić na 1-2 godziny. Następnie odcedź i utrzyj w moździerzu (ZOBACZ). Jeśli masz duży moździerz, możesz zrobić to jednorazowo, ale najlepiej podzielić orzechy na dwie części – dzięki temu utrzesz je dokładniej.

2. Przygotuj spód: w dzieży miksera wymieszaj wypestkowane i porwane na kawałki daktyle, dowolne zmiksowane orzechy lub nasiona (możesz użyć też np. dowolnej mąki z orzechów lub nasion, u mnie tym razem: mąka z orzechów włoskich), tonkę lub wanilię i olej kokosowy. Daktyle Medjool (ZOBACZ) nie wymagają namaczania – świeże są delikatne i kremowe, a lekko rozgniecione w palcach zmieniają się w kremowe toffi. Jeśli używasz zwykłych daktyli, namocz je wcześniej przez kwadrans we wrzątku i porwij na kawałki. Gotowa masa na spód powinna mieć postać ziemistych grudek.

3. Przełóż masę do formy, wyrównaj i dokładnie ugnieć (ZOBACZ). Wstaw do lodówki na min. 2 godziny (albo na całą noc).

4. Przygotuj masę na sernik: wymieszaj w misce utarte nerkowce, wiórki kokosowe, sok z limonki, pastę waniliową i olej kokosowy. Kiedy składniki dobrze się połączą, ugniataj masę przez chwilę jak ciasto, do uformowania kuli.

5. Gotową masę przełóż do formy, wyrównaj i ugnieć (ZOBACZ).

6. Wstaw ciastko do lodówki na min. 3-4 godziny.

7. Na pół godziny przed podaniem wyjmij sernik z lodówki i odstaw w temperaturze pokojowej. Możesz udekorować go np. owocowym pudrem (ZOBACZ) albo świeżymi lub suszonymi owocami.

8. Sernik możesz przechowywać w lodówce przez tydzień. Nie przesadzaj z ilością – lepiej jeść mniejsze porcje przez większą ilość dni, niż na odwrót;-)

*Dodatkowa uwaga: orzechy zawierają inhibitory enzymów, które zabezpieczają je przed przedwczesnym kiełkowaniem. Inhibitory te w organizmie człowieka blokują enzymy trawienne, w związku z czym wartościowe substancje odżwycze zawarte w orzechach są wchłaniane w mniej niż 50%. Moczenie orzechów sprawia, że wchłanialność wzrasta. W rezultacie, orzechy spożywane po uprzednim namoczeniu są zdecydowanie bardziej lekkostrawne.

Sernik z nerkowcow L_19

Sernik z nerkowcow L_23

Sernik z nerkowcow L_15

Sernik z nerkowcow L_21