Sernik La Viña – Gazta Tarta z wiśniami.
Gazta Tarta La Viña czyli baskijski spalony sernik po raz szósty. Gazta po baskijsku (czyli w euskarze) znaczy ser, a Gazta Tarta to po prostu ciasto z sera. Więcej o spalonym serniku z San Sebastian przeczytasz tutaj, a 5 poprzednich wersji ciasta znajdziesz tu.
Czy piekłbym słynny sernik Basków niemalże co tydzień, gdyby nie był tego wart? Pewnie, że nie. Piekę, ponieważ każdy ludzik, który nas odwiedza, koniecznie chce go spróbować. Wykorzystując sezon zmieniam tylko dodatki i za każdym razem okazuje się, że kolejny pomysł to trafiony zatopiony. Nic dziwnego, że w Euskadi sernik La Viña stał się kulinarnym przebojem, który do baru La Viña sprowadza tłumy ciekawych jego wyjątkowego smaku. To ciasto to czysta rewelacja! Udaje się zawsze i każdemu, lista składników jest krótka, przepis tak prosty, że prościej już się chyba nie da, a przygotowanie i pieczenie sernika zajmuje godzinę.
Sernik z wiśniami upiekłem z tego samego twarogu i tej samej śmietany, których użyłem do wersji z jagodami oraz malinami, więc i tym razem ciasto pięknie wyrosło, ale nie opadło tak spektakularnie, jak powinno w przypadku baskijskiego sernika. Nie ma to jednak większego znaczenia; najważniejsze, że sernik – jak zwykle – smakuje jak marzenie.
Świeże soczyste wiśnie sprawiają, że ciasto w dniu pieczenia jest dość wilgotne (nieco bardziej niż sernik z jagodami), ale wstawione na noc do lodówki zyskuje bardziej zwartą strukturę. Możesz spróbować zwiększyć ilość wiśni w serniku na przykład do 500 g, wtedy w każdej porcji będzie jeszcze więcej owoców.
Sernik La Viña z wiśniami – SKŁADNIKI na 8-10 porcji:
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej
Używam tortownicy o średnicy 23 cm
- 1,10 kg (=1100 g) twarogu
- ok. 20 g masła do natłuszczenia tortownicy
- 250 g śmietany 18%
- 300-400 g wiśni (mogą być mrożone, ja użyłem świeżych)
- 150 g erytrytolu (to naturalny zamiennik cukru, który zawiera ZERO kalorii, więcej przeczytasz o nim w tym wpisie); zamiast erytrytolu możesz dodać cukier
- 5 jajek (średnie, rozmiar M – zerówki, wolny wybieg)
- 1/4 łyżeczki soli
- 30 g mąki owsianej bezglutenowej (używam jak zwykle mąki Provena), może być również kasztanowa, ryżowa lub kukurydziana
Sernik La Viña z wiśniami – PRZEPIS:
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni (grzanie góra – dół).
- Umyj i wydryluj wiśnie.
- Przygotuj tortownicę: natłuść całe wnętrze (dno i boki), po czym starannie wyłóż papierem do pieczenia tak, by papier wystawał co najmniej 5 cm ponad wysokość obręczy tortownicy. Natłuszczenie tortownicy w środku sprawia, że papier idealnie do niej przywiera. Masło działa jak klej. Wygładzone i przyklejone do natłuszczonej masłem tortownicy zagniecenia papieru wokół wewnętrznej strony obręczy tylko dodają gotowemu sernikowi rustykalnego charakteru. Jeżeli wolisz, możesz wyłożyć tortownicę papierem w mniej rustykalny sposób, tak by po upieczeniu sernik miał gładsze boki. Niezależnie od przyjętej metody, wnętrze tortownicy wyłożone papierem również starannie natłuść masłem. Odstaw.
- Przygotuj masę na sernik: twaróg i erytrytol wymieszaj w mikserze do pełnego połączenia składników (używam KA, 2 poziom obrotów – zajmuje to ok. 2 minuty). Możesz użyć również miksera ręcznego albo ubić twaróg z cukrem ręcznie w misce (ok. 5 minut). Ostatni sposób wymaga nieco więcej energii, ale jest równie skuteczny. Ciągle mieszając, dodaj sól, a następnie jajka – po 1 sztuce na raz, dodając kolejne jajko, gdy poprzednie zostanie w całości wmieszane w masę. Nieustannie mieszając, dodaj mąkę i śmietanę. Miksuj jeszcze przez chwilę, aż składniki całkiem się połączą.
- Przelej masę do tortownicy, dodaj wiśnie, delikatnie wmieszaj je w ciasto (zobacz) i wstaw do piekarnika. Piecz na środkowym poziomie ok. 55-60 minut.
- Po upieczeniu pozostaw sernik w piekarniku przez ok. godzinę, po czym uchyl drzwiczki i pozwól mu ostygnąć.
- Przechowuj w lodówce.
piękny serniczek