• 8 żeńskich kwiatów cukinii
  • 4 plastry koziej rolady pleśniowej
  • pół szklanki orzechów nerkowca
  • parmezan
  • oliwa extra vergine
  • sól, pieprz

Kwiaty cukinii nie są niestety dobrem powszechnie dostępnym, jednak trud ich pozyskania w pełni wynagradza smak potraw, przygotowanych z ich udziałem.

Nadają się zarówno na przystawkę, jak i lekkie danie główne. Zdecydowanie lepiej jest wybierać smaczniejsze kwiaty żeńskie, „wyposażone” dodatkowo w małą cukinkę. Choć sprawiają one delikatne wrażenie, dobrze znoszą obróbkę cieplną, w związku z czym można przyrządzać je na rozmaite sposoby. Warto np. nadziać je ricottą i chilli i usmażyć w lekkiej tempurze na głębokim tłuszczu (przepis TUTAJ), albo po prostu upiec w piekarniku. Ten drugi sposób wiąże się z mniejszym wysiłkiem i skromniejszymi kuchennymi przygotowaniami, a przy okazji wymaga użycia mniejszej ilości tłuszczu.

1. Rozgrzejcie piekarnik do temperatury ok. 190-200 stopni.

2. Posiekajcie orzechy dość drobno.

3. Delikatnie opłuczcie kwiaty cukinii i usuńcie słupki z ich wnętrza, ostrożnie je wykręcając, tak by nie uszkodzić płatków.

4. Do środka każdego kwiatu wsypcie szczyptę pieprzu, włóżcie pół plasterka koziego sera i wsypcie porcję orzechów. Pójdzie łatwiej, jeśli poprosicie o pomoc kogoś, kto przytrzyma płatki kwiatów, w celu napełnienia ich kielichów farszem. Nadziane kwiaty lekko „skręćcie” na czubku.

5. Naczynie do zapiekania skropcie oliwą i ułóżcie cukinie naprzemiennie (tak, jak na zdjęciu). Skropcie je oliwą i posypcie solą oraz pieprzem.

6. Na wierzchu zetrzyjcie parmezan w ilości wg uznania. Sam nie używam go w tym przypadku zbyt wiele, bowiem kwiaty cukinii same w sobie są wystarczająco smaczne.

7. Wstawcie kwiaty do piekarnika i pieczcie 15-20 minut.

Smacznego!