Co rozbrykana dzieciarnia może mieć wspólnego z czekoladą z dodatkiem balsamico?

Pojęcia nie mam, choć Josef Zotter pewnie wie, skoro opakowanie czekolady z octową galaretką ozdobił takim, a nie innym obrazkiem. Może maluchom, które spróbują takiego zestawienia, odbija lekka palma? Na wszelki wypadek nie dzielcie się z dziećmi, zjedzcie sami ;-)

Mleczny Zotter z balsamico to tabliczka z grupy tych zdecydowanie słodszych. Wyróżnia ją dość intensywny, mocny, słodko-owocowy aromat. Struktura czekolady jest klasycznie pralinkowa – miękki, delikatny i kremowy środek, z wyraźnie widocznymi w przekroju warstwami nadzienia, pokryty cienką mleczno-czekoladową powłoką.

Wypełnienie tworzą owocowy w smaku ganache oraz cienka, choć wyraźnie zaznaczona galaretka z octu balsamicznego o lekko ciągnącej konsystencji. Smak, zarówno galaretki, jak i otaczającego ją ganache, najbliżej ma chyba do suszonej śliwki, przez co przypomina nieco wnętrze recenzowanych niedawno śliwkowych trufli z rumem, choć pojawiają się w nim również niespodziewane, lekko słone przebłyski.

Barwa i słodycz galaretki z octu może wywoływać też skojarzenia z glassą balsamiczną, tj. zagęszczonym octem balsamicznym o płynno-kremowej konsystencji. Octowa galaretka dobrze współgra z pozostałymi elementami smakowej kompozycji, chociaż moim zdaniem nie zaszkodziłoby, gdyby czekolada była nieco mniej słodka, za to z wyraźniej podkreśloną wytrawną, kwaskowato-octową nutą.

Ocena: 81/100

Skład: masa kakaowa, surowy cukier trzcinowy, masło kakaowe, pełne mleko w proszku, jabłkowy ocet balsamiczny 11%, syrop glukozowo-fruktozowy, mleko, miód, grappa, masło, substancja żelująca: pektyna jabłkowa, sól, koncentrat cytrynowy, wanilia.

Zawartość kakao w czekoladzie: min. 50%. Może zawierać śladowe ilości różnych rodzajów orzechów, soi i sezamu. Zawiera alkohol.

Produkt organiczny & fairtrade

Producent: Zotter Schokoladen Manufaktur GmbH (Austria)
Gdzie kupić: Umpa – Lumpa
Cena: ok. 14 zł
Waga: 70 g
Opakowanie: papierowa obwoluta, a wewnątrz „złotko”

LUBISZ CZEKOLADĘ? Sprawdź Asertywną Czekoladową Listę Przebojów Faceta i Kuchni!