Pandoro to, po recenzowanym tu niedawno panforte ze Słodkiej Manufaktury Leona, drugie ciasto, jakie trafiło do mnie w grudniu. Efekt jest taki, że w ciągu zaledwie jednego miesiąca zjadłem więcej ciast, niż przez cały bieżący rok…

Z powodzeniem nadrabiam zaległości ;-)

Trafiła do mnie Pandoro od Bonifanti – firmy z tradycjami, założonej w roku 1932. Praktykowany przez Bonifanti proces wypieku ciast wymaga doświadczenia i jest dość czasochłonny, trwa bowiem aż trzy dni. Pandoro (pan d’oro) to klasyczna włoska babka drożdżowa, która stanowi uboższą (bo pozbawioną dodatków w postaci bakalii, czekolady, alkoholu, etc.) wersję Panettone. Serwuje się ją posypaną cukrem pudrem.

Jak fachowo pokryć babkę cukrem przed podaniem? Zawartość dołączonej do Pandoro torebki należy wysypać na ciasto (od góry) nie wyjmując go z folii, a następnie szczelnie zawinąć je w folię i potrząsać ciastem dopóty, dopóki ładnie pokryje się białym pudrem.

Pandoro od Bonifanti intensywnie pachnie wanilią, jest bardzo aromatyczne, miękkie, puszyste i… zdradliwe :-)

Jego struktura sprawia lekkie wrażenie, mimo typowej dla wypieków wysokiej kaloryczności. Nie lubię fałszowania rzeczywistości i określania ciast mianem lekkich, ponieważ co jak co, ale lekkimi nazwać ich nie można. Babka ma w każdym razie delikatną, puszystą konsystencję, właściwą ciastom drożdżowym, a jednocześnie jest słodka i bardzo sycąca. Jeden kawałek (ciasto = 8 porcji) na osobę zdecydowanie wystarczy. Generalnie, Pandoro to smaczne ciacho, którym można poczęstować grupę osób.

Sugestie producenta:

– co najmniej na 2 godziny przed podaniem umieścić babkę w ciepłym miejscu, żeby wydobyć z niej maksimum słodko-waniliowego aromatu,
– ciasto, które nie zostało skonsumowane, przechowywać szczelnie zapakowane w oryginalną plastikową torbę.

Babka Pandoro, podobnie jak nasze babki drożdżowe, nie skonsumowana od razu – wysycha. Producent zaleca przechowywanie Pandoro w oryginalnym foliowym worku, jeśli natomiast – tak jak ja – pozostawicie ciasto na dzień czy dwa na talerzu pod przykryciem, zareaguje ono tak, jak nasze babki drożdżowe – zacznie wysychać. Takie ciasto wciąż jest smaczne, ale można je także „zrewitalizować”, na przykład w taki sposób:

PRZEPIS na tosty francuskie z włoskiej babki, czyli danie kuchni fusion ;-)

Do przygotowania tostów będziecie potrzebować:

– kilku kawałków babki Pandoro,
– 2 jajek,
– nieco mleka,
– płatków kasztanowych.

Pandoro sama w sobie jest wystarczająco słodka, w związku z czym dodatkowy cukier jest zbędny.

1. W płaskim naczyniu o dość wysokich ściankach rozbełtajcie jajka, dodajcie mleko i dokładnie wszystko wymieszajcie.

2. Na talerzu rozsypcie dość grubą warstwę płatków kasztanowych.

3. Dokładnie nasączcie kawałki babki z dwóch stron w jajkach z mlekiem i przełóżcie na talerz z płatkami, tworząc coś na kształt panierki.

4. Smażcie na maśle, aż płatki zaczną się ładnie rumienić.

Smacznego!

Opis produktu:

Babka Pandoro Classico (w zimowej czapce), według receptury z Werony
Cena: 110 zł
Gdzie kupić: KUCHNIA WŁOSKA (dostępne są 2 wzory czapek)
Producent: Bonifanti (IT)
Waga ciasta: 750 g
Dołączony cukier puder: 30 g
422 kcal / 100 g
Ciasto = 8 porcji
Termin przydatności do spożycia: 30/04/2013

Skład: mąka pszenna, jajka, masło, cukier, świeże mleko pasteryzowane, drożdże naturalne, fruktoza, emulgator: monoglicerydy roślinnych kwasów tłuszczowych, masło kakaowe, sól, aromat (na etykiecie nieokreślony; moim zdaniem waniliowy). Produkt może zawierać śladowe ilości orzechów i owoców suszonych.