Blažič Jakot.

Blažič Jakot 2020

I znów wracamy do Goriška Brda, niewyczerpanego źródła świetnych słoweńskich win. 

Blažič to nazwa rodzinnej mikro winnicy prowadzonej przez trzecie pokolenie familii Blažič. Tradycja uprawy winorośli przez Blažičów liczy przeszło 130 lat. Początki winnicy sięgają roku 1890, kiedy to pradziadek obecnego właściciela, Peter Blažič, kupił gospodarstwo w Plešivo, małej wiosce liczącej obecnie ledwie 200 mieszkańców, i przeznaczył je pod uprawę sadów oraz winorośli. Dziś pracują i mieszkają w nim trzy pokolenia. Obecnie winnicami zarządza Borut Blažič.

Winnice Blažič ulokowane są w pagórkowatym krajobrazie regionu Goriška Brda, w którym korzystny klimat między Alpami a Morzem Śródziemnym oraz bogata w minerały gleba zapewniają winoroślom idealne warunki do wzrostu. Blažič prowadzi swoje winnice z poszanowaniem zasad biodynamiki i upraw organicznych, nie używa nawozów sztucznych ani herbicydów, konsekwentnie realizuje ideę rolnictwa przyjaznego środowisku naturalnemu, zarówno na etapie uprawy winorośli, jak również przetwarzania ich owoców w wino. W praktyce oznacza to, że kluczowa „praca nad winem” odbywa się w winnicy, która zapewnia jakościowy kapitał początkowy (surowiec), a winiarnia i dojrzewanie w piwnicy to już – tylko i aż – świadoma kontynuacja procesu, który swój początek ma zawsze w naturze. Jak podkreśla sam Borut, przede wszystkim stara się zrozumieć mikro lokalizację poszczególnych winnic, szukając optymalnej równowagi pod względem rodzaju gleby, położenia nad poziomem morza, klimatu, odmiany, ochrony plonów, czasu zbiorów i rocznika, ponieważ zdrowe, naturalnie dojrzałe grona stanowią główny czynnik w produkcji wysokiej jakości wina. Blažič uprawia łącznie 9 ha winnic (Plešivo, Medana, Biljana), rozciągających się po słoweńskiej i włoskiej stronie granicy, w których dominują szczepy białe: Sauvignonasse (ex-Tocai Friulano), Sauvignon Blanc, Sivi pinot, Chardonnay, Rebula (Ribolla Gialla) i Malvazija; czerwone to Merlot i Cabernet Sauvignon. Szczególnie dumny jest z upraw dwu tradycyjnych lokalnych odmian, charakterystycznych dla Goriška Brda: Rebula i właśnie Sauvignonasse.

Proces produkcji Blažič Sauvignonasse w skrócie: owoce z ręcznego zbioru pochodzące ze starych, ponad 50-letnich krzewów z winnicy Plešivo o ekspozycji południowo-zachodniej, 3 dni maceracji ze skórkami, spontaniczna fermentacja na rdzennych drożdżach, mniej więcej rok kontaktu tylko ze stalową kadzią dla zachowania naturalnych cech odmiany. Blažič Jakot 2020 to czysty Sauvignonasse o ciepłej złocisto-żółtej barwie. W aromacie dojrzałe białe i żółte owoce, skórka z cytryny i polne kwiaty z nutą świeżo skoszonego siana. W smaku świeże, chrupkie, owocowe, dość złożone, z delikatną migdałowo-ziołową goryczką. Cytrusowa kwasowość, przyjemna mineralna tekstura i całkiem trwały posmak. Dobre.

Jakot Blažič będzie świetnie pasować między innymi do owoców morza, warzywnego omletu, lżejszych warzywnych risotto i makaronów, gnocchi z ziołowym pesto, etc.

Nazwa: Blažič Jakot* 2020
Kraj: Słowenia
Region: Goriška Brda, Primorska
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczep: 100% Sauvignonasse (ex-Tocai Friulano)
Moc: 12,5 %
Wino kupisz online w be-wines.com

Be-wines.com to sklep internetowy z Ljubljany ze wspaniale zróżnicowanym asortymentem najbardziej uznanych słoweńskich win, także tych od niszowych producentów, którzy robią świetną robotę, ale nie pchają się na afisze. Znajdziesz tu wysokiej jakości wina białe, czerwone i pomarańczowe, szeroki wybór win naturalnych, certyfikowanych win organicznych oraz bąbelki.

*Nazwa jakot to kreatywny rezultat wyroku ECJ (czy – jak kto woli – TSUE), który w 1995 orzekł, że nazwa „tokaj” powinna być zastrzeżona wyłącznie dla win z rzeczonego regionu w północno-wschodnich Węgrzech. „Jakot” (= czytany wspak „tokaj”) opisujący wina ze szczepu Tocai Friulano okazał się całkiem zgrabnym prawnym manewrem.

Blažič Jakot 2020

Blažič Jakot 2020