Blazic Friulano 2020 DOC Collio.

Blazic Friulano 2020 DOC Collio

Blazic Friulano 2020 DOC Collio

Blazic Friulano 2020 DOC Collio

Blazic Friulano

Blazic Friulano

Friuli-Venezia Giulia to przecudny region, położony w północno-wschodniej części Włoch, w którym kilka lat temu spędziliśmy trochę czasu (zdecydowanie za mało, ale to nic, nadrobimy w swoim czasie). Graniczy z Austrią, Słowenią i Adriatykiem. W regionie powstaje wiele znakomitych, wyróżniających się win, z takimi szyldami jak Prinčič, Gravner czy Radikon na czele. Subiektywnie, czyli naszym ukształtowanym empirycznie zdaniem, do najlepszych win z Friuli zaliczają się butelki z DOC Collio (Collio Goriziano) i Colli Orientali del Friuli, gdzie lokalizacja między Alpami a Adriatykiem zapewnia wyjątkowe warunki do tarasowej uprawy winorośli (ronchi), oraz absolutnie unikalna apelacja DOC Carso, zlokalizowana na wzgórzach otaczających Triest, z której win niestety wciąż w Polsce praktycznie nie ma. Collio Goriziano od Colli Orientali del Friuli (zobacz: Ronco Severo) oddziela tylko granica administracyjna między Gorizia a Udine. Winnice w regionie są bardzo rozdrobnione. Na około dwa tysiące rolników uprawiających winorośle przypada około 1374 ha winnic, przez co pagórkowaty krajobraz Collio jest dosłownie usiany mikro winnicami z winiarniami sprytnie wkomponowanymi w zabudowania domostw (vide choćby Dario Prinčič czy Mateja Gravner). Uprawia się tu m.in. Friulano, Malvasia, Pinot Bianco, Pinot Grigio, Sauvignon Blanc, Traminer, Pignolo, Merlot i Cabernet Sauvignon.

W połowie drogi między Adriatykiem a Alpami Julijskimi (Alpi Giulie) leżą wzgórza Collio, przez okrągły rok fascynujące hipnotyzującymi krajobrazami i zachwycające bijącym od nich spokojem, latem dodatkowo urzekające intensywną zielenią, a w świecie znane przede wszystkim ze wspaniałych win. L’Azienda Agricola Blazic to rodzinna winnica położona w Zegla, w sercu wzgórz Cormòns w regionie Friuli-Venezia Giulia (DOC Collio). Tworzy ją trójka pasjonatów (Franco, Cinzia i Michele), którzy kontynuują winiarskie tradycje rodziny, zapoczątkowane w roku 1923. Familia Blazic prowadzi swoją małą winnicę z poszanowaniem środowiska naturalnego, umiejętnie łącząc tradycję i zaawansowane techniki uprawy organicznej, a wszystko po to, by z wysokiej jakości owoców powstało jak najlepsze wino.

Blazic Friulano powstaje z odmiany typowej dla regionu – Tocai Friulano, znanego też jako Sauvignonasse. Czyste owoce z organicznej uprawy (Vigne Alte Subida), ręczny zbiór, sześciogodzinna maceracja ze skórkami w kontrolowanej temperaturze, kilka miesięcy dojrzewania w cementowych kadziach i dwa miesiące leżakowania w butelce – wszystko to dało znakomity rezultat. W kieliszku jasnozłoty kolor, na pierwszym planie intensywne, mocne aromaty suszonych ziół i cytrusów (satsuma, limonka). Na podniebieniu eksplozja świeżości, w tle trochę słodkich białych owoców (jabłko, gruszka, ananas), a w końcówce delikatna migdałowa goryczka. Bardzo przyjemna mineralna tekstura, dobra kwasowość, złożone i zrównoważone, ultra pijalne wino. 

Friulano jest stworzone na lato, ale nie ma powodu tak się ograniczać, ponieważ będzie też doskonałym dodatkiem do lekkiego roślinnego menu, ryb i owoców morza; Friulano jest również świetnym dopełnieniem świątecznego menu, i to zarówno zimą, jak i wiosną.

Nazwa: Blazic Friulano 2020 DOC Collio
Kraj: Włochy
Region: Friuli Venezia Giulia
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczep: 100% Friulano (Tocai Friulano = Sauvignonasse)
Moc: 13%
Wino kupiliśmy we Włoszech

Blazic Friulano

Blazic Friulano

Blazic Friulano