• szklanka mąki kasztanowej (pojemność szklanki - ok. 200 ml)
  • szklanka wody (pojemność szklanki - ok. 200 ml)
  • szczypta soli
  • 250 g ricotty
  • tłuszcz do smażenia (tu: organiczny nierafinowany olej kokosowy)
  • opcjonalnie: konfitura dobrej jakości (maksimum owoców, minimum cukru i innych słodzików)

Naleśniki włoskie z mąki kasztanowej. Bez jajek, bez glutenu – za to z kremową ricottą.

O zaletach i wyjątkowym smaku mąki kasztanowej (SPRAWDŹ PRZEPISY) pisałem już nieraz.

Podany tu dziś rdzennie włoski przepis charakteryzuje się tym, że do przygotowania naleśników (ciacci) wystarcza wyłącznie woda i mąka (obowiązkowo – kasztanowa).

Klasycznym dodatkiem do ciacci jest naturalna ricotta.

Konfitura (tu: z owoców leśnych) to odstępstwo, ale moim zdaniem doskonale komponuje się z ricottą. Jeśli uznasz, że takie połączenie Ci nie odpowiada, pozostań przy serze.

Ciacci L_02

PRZEPIS:

1. Do miski wsyp mąkę kasztanową przesianą uprzednio przez sito. Dodaj wodę oraz sól. Zmiksuj przy pomocy ręcznego miksera (lub robota kuchennego). W ten sposób uzyskasz dość płynne ciasto, nieco bardziej gęste niż klasyczne ciasto naleśnikowe.

2. Na środek rozgrzanej, natłuszczonej patelni wlej, używając dużej łyżki, porcję ciasta.Ciacci są mniejsze niż klasyczne naleśniki, dlatego nie staraj się rozprowadzać ciasta aż po krańce ścianek patelni (chyba, że używasz patelni o odpowiedniej, niewielkiej średnicy –  ok. 20 cm). Smaż przez chwilę, po czym odwróć na drugą stronę. Gotowy naleśnik zsuń na talerz.

3. W ten sam sposób usmaż kolejne naleśniki, aż zużyjesz całe ciasto. Gotowe naleśniki utrzymuj w cieple, ale wiem z doświadczenia, że równie pyszne są także na zimno.

4. Ciacci najsmaczniejsze będą wtedy, gdy podasz je z miękką, kremową ricottą oraz niewielką porcją owocowej konfitury dobrej jakości.

Smacznego!

Ciacci to specjalność włoskiego regionu Emilia-Romagna, są popularne także we wschodniej Toskanii, w tym w okolicach PISTOI LUKKI (CZYTAJ – MIĘDZY PISTOIĄ A LUKKĄ).

Lukka L_55

Ciacci L_01

Ciacci L_03