Dziś kilka słów o gorzkiej czekoladzie Cortez z chilli i solą morską. Udane połączenie? Zdecydowanie tak!

Tematem naszej pierwszej recenzji produktów marki Cortez była ciemna tabliczka (50 % kakao) z jabłkiem i cynamonem. Czekolada okazała się przeciętna w smaku. Dość nijaka i bez wyrazu, choć ogólne wrażenie całkiem skutecznie poprawiały owocowe dodatki. Po tamtej recenzji, otrzymaliśmy od producenta kolejną paczkę z kilkoma ciemnymi czekoladami – tym razem w wersji 2.0. Zmiana w składzie czekolad polegała na tym, że kilka tabliczek o tych samych co przesłane wcześniej wersjach smakowych (które trafiły do nas w wydaniu 50% kakao), tym razem przygotowano z użyciem czekolady o wyższym stężeniu kakao (70%), co pozwala nazywać je nie ciemnymi, a gorzkimi.

Na pierwszy porównawczy ogień wzięliśmy smak, do którego nie trzeba nas długo przekonywać – gorzką z papryczkami chilli i solą morską. Która wersja okazała się lepsza?

Jeśli chodzi o wygląd – obydwie czekolady przedstawiają się równie dobrze i apetycznie. Czekolady z okienkiem mają swój niewątpliwy urok – można podejrzeć, co jest w środku, a w przypadku Corteza każda tabliczka to inny zestaw kolorów i smakowych dodatków. Gorzka z chilli i solą to czekolada, której spodnia powierzchnia upstrzona jest małymi krążkami papryczek oraz mieloną papryką wymieszaną z kryształkami soli. Przypraw i dodatków – jak zwykle – jest sporo; ich ilość to jeden z podstawowych atutów tego producenta.

Czekolada w wersji 70% smakuje świetnie. Papryczki i sól nadają jej bardzo zdecydowanego pikantnego posmaku, który dodatkowo podkreśla wyraźnie gorzka, bardzo smaczna i aromatyczna tabliczka. Czekoladowa tafla jest mało słodka, goryczkowa i wyrazista, w niczym nie przypomina płaskiej w smaku, niespecjalnej czekolady jabłkowo-cynamonowej. Gorzka tabliczka bardzo dobrze wzmacnia odbiór przez kubki smakowe pikantnych składników. Ostrość papryczek i wyraźnie zaznaczona słoność paprykowej soli jest tak mocna i zdecydowana, że po upływie dobrych kilku minut od kęsa czekolady w ustach nadal czuje się piekący, ostry smak przypraw. Właśnie tak powinny smakować czekolady z chilli – odważnie, bez udawania, że chilli jest, kiedy w praktyce wcale go nie ma (pierwszy z brzegu negatywny przykład – ciemny Lindt z chilli, który obok papryczek nawet nie leżał; gdyby miał okazję, może nabrałby choć nieco ostrzejszego aromatu…). Wszystkie akcenty smakowe zostały tu odpowiednio, dobrze zaznaczone; świetnie się przenikają i uzupełniają, dając godny uwagi rezultat. Podsumowując, gorzki Cortez 70% to bardzo udana propozycja, który spełnia oczekiwania. Zestawienie nie jest rewolucyjne, raczej dobrze sprawdzone, ale wykonanie i osiągnięty efekt zasługują na wysoką notę. Taka kompozycja smakowa trafia dokładnie w nasze gusta, dlatego przydział punktów – jak wszystkie inne tutaj – jest w pełni subiektywny.

Ocena 91/100.

A jak wypadł słony Cortez z chilli w nieco osłabionym, 50% wariancie?

Niestety, nieszczególnie. Sama tabliczka smakuje zauważalnie łagodniej, przez co bardzo przypomina tę z jabłkiem i cynamonem. Nie wyczuwa się w niej wysokiej zawartości kakao ani przyjemnej goryczki. Jeżeli coś ją wyróżnia, to tylko brak wyrazu. Także mocy przypraw w tej czekoladzie w żaden sposób nie da się zestawić z podkręconą 70%. Jeżeli mogę coś doradzić producentowi, w odniesieniu do tego rodzaju smakowych czekolad sugerowałbym obrać opisaną tu w pierwszej kolejności, bardziej zdecydowaną ścieżkę. Ktoś, kto sięga po czekolady – nazwijmy je umownie „zwykłe” – na autentycznie ostre chilli z solą i tak raczej się nie skusi, dlatego moim zdaniem nie ma sensu zawracać sobie głowy tworzeniem czegoś, co miałoby pogodzić wodę z ogniem. Wystarczy, że postępuje tak wspomniana wyżej konkurencja. Efekty każdy może ocenić sam.

Skład: miazga kakaowa, cukier, tłuszcz kakaowy, emulgator: lecytyna sojowa, wanilia Bourbon, sól morska, papryczki chilli. Masa kakaowa 70%.

Producent: Czekolada CORTEZ
Gdzie kupić: CORTEZ
Cena: ok. 14 zł
Waga: 85 g
Opakowanie: folia i kartonik z okienkiem

Sprawdź wcześniejsze recenzje czekolad Cortez i Czekoladową Listę Przebojów Faceta i Kuchni!