Domowy ketchup bez cukru – 100% natury.
Ketchupu ze sklepowej półki nie jedliśmy od lat. Od dekady co najmniej. Nie pasował nam skład (nie takie proporcje i wszędzie nieszczęsny cukier…), więc przestaliśmy kupować. Po co jeść ketchup, skoro są pomidory, a dowolny sos z pomidorów można zrobić od ręki? W końcu jednak nadszedł czas mobilizacji, a dostarczyła jej wyciskarka wolnoobrotowa.
Wyciskarka wolnoobrotowa RONIC to świetny patent nie tylko na soki, musy, smoothies, farsze, lody czy sorbety, ale też na doskonały ketchup z pomidorów. Cały myk polega na tym, że wystarczy tylko wycisnąć sok z pomidorów, przelać go do garnka, ustawić na małym ogniu i czekać – bo ketchup z tego przepisu właściwie robi się sam.
Najlepszy czas na domowy ketchup jest właśnie teraz – we wrześniu i październiku, kiedy pomidory wciąż są pyszne i soczyste, a jednocześnie najtańsze. Za 4-5 kg malinówek na ketchup zapłacisz na targu ok. 20 PLN. To żaden wydatek, a ketchup domowej roboty smakuje jak marzenie.
O tym, że pomidory to samo dobro, nie trzeba nikogo przekonywać. Rumiane bombki witaminowe są bogatym źródłem witamin (m.in. C, B, PP, K i E). Zawierają również likopen – związek z grupy karotenów odpowiedzialny za czerwony kolor pomidorów, a zarazem przeciwutleniacz, który chroni organizm przed wolnymi rodnikami, a tym samym spowalnia starzenie, wspomaga pracę serca, zmniejsza ryzyko zawału i rozwoju nowotworów. Co więcej, pomidory mają tę dodatkową zaletę, że nawet po obróbce cieplnej zachowują większość swych cennych właściwości. A likopen z pomidorów przetworzonych (podgrzanych) jest nawet lepiej przyswajalny niż z surowych. To dodatkowy argument za tym, by robić pomidorowe przetwory. Za najlepsze źródło likopenu uchodzą przeciery, koncentraty, soki, pasty i sosy z pomidorów, w tym oczywiście ketchup. Każdy z tych produktów najwartościowszy i najzdrowszy będzie wtedy, kiedy zostanie przygotowany samodzielnie w domu. Domowa produkcja ketchupu jest łatwa i przyjemna, a rezultat dosłownie (!) rzuca na kolana. Skład, aromat i cudny skondensowany smak mówią same za siebie. Spróbuj koniecznie!
Domowy ketchup bez cukru – SKŁADNIKI na ok. 1 kg gotowego ketchupu (=4 niewielkie słoiki)
- ok. 4,5 kg pomidorów malinowych (lub innych)
- 2-3 czerwone cebule (w zależności od wielkości)
- 100 ml octu z sherry
- 3 łyżki syropu z daktyli (mogą być też po prostu zmiksowane na gładki mus świeże daktyle – ok. 6-8 sztuk)
- kopiasta łyżeczka czarnego pieprzu roztartego w moździerzu
- dwie duże szczypty soli (lub więcej – do smaku)
- 1 łyżka Pimentonu z Murcji (albo zwykłej mielonej papryki)
- po 1 łyżce suszonego oregano i rozmarynu, roztartych w moździerzu
Domowy ketchup bez cukru – PRZEPIS:
- Pomidory umyj i pokrój na połówki lub ćwiartki. Cebule obierz ze skóry i pokrój na ćwiartki.
- W wyciskarce wolnoobrotowej RONIC – używając sita o drobnych oczkach – wyciśnij sok z pomidorów i cebuli: włącz wyciskarkę i wrzucaj pomidory oraz cebule do podajnika do wyczerpania zapasów. Uzyskasz w ten sposób wspaniały, aromatyczny, gęsty i pełen smaku pomidorowy sok (mus).
- Przelej sok do dużego garnka (używam tego samego garnka z grubym dnem, w którym smażę powidła śliwkowe) i ustaw na niewielkim ogniu.
- Po zagotowaniu soku z pomidorów (kiedy zacznie wrzeć) dodaj ocet z sherry i zioła roztarte w moździerzu (oregano i rozmaryn). Gotuj na małym ogniu przez ok. 4 – 4,5 godziny.
- Pod sam koniec gotowania dodaj pozostałe przyprawy (Pimenton, pieprz, sól) i syrop z daktyli, po czym gotuj jeszcze przez ok. 5-10 minut.
- Zestaw ketchup z ognia i gorący przełóż do wyparzonych wcześniej słoików.
Słoiki na przetwory:
- Słoiki wraz z pokrywkami umyj i wyparz w piekarniku – wstaw je wraz z odkręconymi pokrywkami na 15 minut do piekarnika rozgrzanego do 120 stopni C. Słoiki możesz wstawić do pieca mokre, w takiej temperaturze szybko i idealnie wyschną.
- Ketchup zamknięty w słoikach jest gotowy do pasteryzacji (polecam wariant w piekarniku, jest najwygodniejszy): wstaw gotowe zakręcone słoiki na godzinę do piekarnika rozgrzanego do 100 stopni C. Zapasteryzowane słoiki wyjmij z piekarnika i odstaw do ostygnięcia. Gotowe!
Uwagi:
- Zamiast świeżych daktyli lub syropu z daktyli możesz dodać do pomidorów miód albo dowolne inne słodzidło,
- Zamiast malinówek możesz użyć innych pomidorów, ważne by były soczyste, aromatyczne i smaczne.
Mmmmmm… brzmi świetnie. jakiś pomysł na miąższ, który zostaje? Bo podejrzewam, że sama szukałabym przepisu obejmującego wszystko poza skórkami
Tak, wiedziałem, że to pytanie padnie i dziś lub jutro włączymy wpis o tym, co zrobić z wytłoczynami.
Mmmmmm… Brzmi świetnie. A jakiś pomysł na miąższ, który zostaje? Bo ze swojej strony szukałabym chyba przepisu, który wykorzysta wszystko poza skórkami.
Proszę: https://www.facetikuchnia.com.pl/omlet-zero-waste/
Wygląda wspaniale, jest w planie na jutro. Dziś kupiłam skrzynkę malinówek. A przy okazji, ja też wyrzucam wytłoki:) choć omlet z nimi bardzo mi się podoba, więc nie wykluczam, że też wypróbuje.
A ile z tego przepisu wychodzi słoików? Tak mniej więcej, bo nie chce za dużo zrobić. :)
Dokładnie tyle, ile widać na zdjęciach:-)
Keczup sztos! Wielkie dzięki za przepis!
Cieszę się, że przepis przypadł Ci do gustu!
Hmmm, a czy można go zrobić z passaty
Ketchup z passaty to nie jest właściwy kierunek, ale za to tak zrobionego ketchupu można używać jak passaty:-)