Francisco Bresco – gorzka czekolada 80%.

Grudniowe święta to m.in. czas wzmożonego zainteresowania czekoladą i wzrostu jej sprzedaży. Wyroby z czekolady to popularny prezent mikołajkowy, a także częsty dodatek do wszelkich innych podarków. Coś słodkiego ucieszy prawie każdego :-)

Warto w tym miejscu przypomnieć, że czekolada czekoladzie nierówna, a jakość surowców i czystość składu nie jest mocną stroną popularnych czekoladowych marek (ZOBACZ). Smak prawdziwej czekolady nie bierze się z emulgatorów, cukrów i aromatów, a te właśnie coraz częściej wypełniają większą część składu tzw. czekolady. Jedyną „zaletą” takich produktów, jeśli w ogóle można to rozpatrywać w takich kategoriach, jest cena. Niska, dlatego że nic wartościowego się za nią nie kryje. Jak się przed tym ratować? Przed zakupem warto czytać składy, ponieważ masowi producenci bez skrupułów nazywają czekoladą coś, co nawet obok niej nie leżało*.

Dziś kilka słów o kolejnej dobrej czekoladzie, na którą warto wydać pieniądze: Bresco.

bresco-80-l_05

O tym, że produkty Bresco to szatański wynalazek, wspominałem kilka lat temu we wpisie o niesamowitej, mocno korzennej czekoladzie do wypieków tej samej marki:

Bresco_05

Czekolada Bresco z korzennymi przyprawami

Bresco to hiszpańska rodzinna firma z siedzibą w Benabarre (Aragonia), której początki sięgają połowy XIX wieku. Wachlarz produktów marki jest szeroki i obejmuje czekolady, kuwertury, kakao, owoce w czekoladzie, nugat, pralinki, trufle, batoniki, czekoladki, ciastka, a nawet oliwę z czekoladą i korzennymi przyprawami. Z perspektywy FiKa najfajniejsze są klasyczne gorzkie i ciemne czekolady (można z nich zrobić np. świetne zimowe KOŁO RATUNKOWE), kakao (używałem go np. w przepisie na te CIASTKA) i kuwertury/czekolady do wypieków.

bresco-80-l_03

bresco-80-l_02

Gorzka 80% to słusznych rozmiarów tabliczka (350 g) podzielona na solidne, spore kostki (każda o wadze blisko 30 g). Czekolada jest twarda jak kamień, zdecydowanie nie do gryzienia dla osób o słabym uzębieniu. Najlepiej kroić ją ostrym nożem; ze standardowym łamaniem na kawałki może być po prostu trudno.

bresco-80-l_04

Smakuje doskonale – to czyste kakao, trochę cukru i wanilia. Jest wyrazista, wytrawna, mało słodka, a format tabliczki sprawia, że jedna kostka wystarcza za konkretną porcję czekoladowej przyjemności. Do dobrej czarnej kawy jak znalazł. Warto kupić, najlepiej od razu w większej ilości. Jeśli w najbliższym czasie nie wybierasz się do Hiszpanii, nie marudź –> czeka na Ciebie sklep online :-)

bresco-80-l_8

*Sprawdź skład np. karmelowej czekolady Wedla.

Skład: kakao (80%), cukier, wanilia
Nie zawiera soi. Bezglutenowa.
Zawartość kakao w czekoladzie: min. 80%
Waga: 350 g
Opakowanie: kartonik i folia
Producent: Francisco Bresco, Benabarre, Hiszpania

Gdzie kupić: Casa Calvet, Barcelona

LUBISZ CZEKOLADĘ? Sprawdź Asertywną Czekoladową Listę Przebojów Faceta i Kuchni!

bresco-80-l_01