Kawa to podstawa.

Dobra kawa w przyjemnej kawiarni to na aktywnym urlopie rzecz pierwszej potrzeby. Założę się, że jesteście tego samego zdania :-)

By maksymalnie wykorzystać (wyw)czas ;-) szkoda czasu na sen, a prawdziwa, dobrze zaparzona kawa najlepiej wypełnia tę regeneracyjną lukę. I pozwala jeszcze pełniej czerpać energię z miejsca, w którym się jest – z dala od domu, w którym zawsze jest coś do zrobienia, codziennej rutyny, Everestu tych wszystkich trzeba/muszę/nie zdążę.

Kawiarnie w Cagliari L_02

Kawiarnie w Cagliari L_25

Kawiarnie w Cagliari L_18

Kawiarnie w Cagliari L_19

Kawiarnie w Cagliari L_20

Poniżej namiary na cztery godne polecenia, bardzo fajne kawiarnie w Cagliari, a w bonusie doskonała craftowa lodziarnia i równie dobre ciastka (w tym glutenfree) wytwarzane rzemieślniczą metodą niezmiennie od kilkudziesięciu lat.

CAFFE DE CANDIA

Kawiarnie w Cagliari L_22

Kawiarnie w Cagliari L_17

Kawiarnie w Cagliari L_12

De Candia to najlepsza, najbardziej klimatyczna (i przy okazji bardzo hipsterska) kawiarnia w całym Castello – najstarszej zabytkowej dzielnicy miasta. Ulokowana jest przepięknie – w obrębie murów Bastione di Saint Remy.

Kawiarnie w Cagliari L_08

Kawiarnie w Cagliari L_09

Kawiarnie w Cagliari L_10

Bastion z przełomu XIX i XX wieku to jeden z najważniejszych symboli architektonicznych Cagliari. Saint Remy, który w październiku 2016 r. był w remoncie, to budowla z wapienia, ozdobiona korynckimi kolumnami, z tarasami, szerokimi schodami i łukiem triumfalnym. Z tarasu Umberto roztacza się piękna panorama na miasto i port.

Kawiarnie w Cagliari L_13

Kawiarnie w Cagliari L_14

Kawiarnia jest stałym miejscem spotkań lokalsów, którzy rano wpadają tu z kolei tylko na pięć minut, by przejrzeć gazetę i wychylić espresso, oraz pielgrzymek turystów, którzy specjalnie fatygują się tu na kawę i coś do jedzenia. My mieliśmy to szczęście, że wynajęliśmy mieszkanie wakacyjne jakieś 30 sekund spacerem od De Candii (VIDEO). Kawa w tym miejscu od pierwszego poranka na wyspie stała się więc niezwykle przyjemnym porannym rytuałem. Trudno byłoby trafić lepiej.

Kawiarnie 6

Kawiarnie 7

Poza kawą, można zamówić tu coś prostego do jedzenia albo alkohol. Są wina, craftowe piwa (sardyńskie, z Włoch kontynentalnych i zagraniczne) oraz mocniejsze trunki.

Technicznie rzecz biorąc, De Candia nie jest przyjazna bezglutom (nie udało nam się zamówić nawet deski serów bez chleba, bo z definicji jest glutenowa (zawsze z chlebem) i już ;-)), ale nic to. Kawy mają doskonałe, klimat jedyny w swoim rodzaju, wnętrze przytulne i jednocześnie z charakterem, lokalizację – wymarzoną, a obsługę sympatyczną, a wszystko to w zupełności wystarczy, by chcieć tu wracać co dzień. Rano – na kawę, a wieczorem – na wino. Zdarzało nam się wpadać tu z własnym bezglutenowym ciastkiem z Durke (o których poniżej). Trochę dziwne, że w De Candii nie mają ich w ofercie, w końcu to też świetny lokalny, w 100% sardyński produkt.

Dodatkowy plus za podawanie americano jako espresso z wrzątkiem w oddzielnym dzbanuszku – dzięki temu można dozować sobie moc kawy albo np. zmienić zdanie i zostać przy espresso.

Kawiarnie 4

Mała czarna pośrodku to corretto czyli espresso z grappą

Kawiarnie 11

Kawiarnie 10

Kawiarnie 2

Kawiarnie 9

De Candia, jak wiele innych miejscówek w Cagliari, w pierwszej połowie dnia jest bardziej kawiarnią, a w drugiej – barem i miejscem kulturalnych imprez. Odbywają się tu kameralne koncerty, odczyty, wieczory poetyckie, etc.

Kawiarnie w Cagliari L_23

Kawiarnie w Cagliari L_37

Kawiarnie 8

Kawiarnie w Cagliari L_15

Ceny kawy typowo włoskie (czyli urzekająco niskie): caffe americano 1,5 EUR, espresso 1 EUR, espresso corretto (z grappą) 2 EUR, kieliszek porto (Offley) – 4 EUR.

De Candia mieści się przy Via de Candia 1, czynna od bladego świtu (7:00) do późnej nocy (2:00). Właściciel (?) mieszka przy tej samej ulicy, przy której mieszkaliśmy my. Wymarzone zajęcie :-)

CAFFE LIBARIUM di Argiolas Danilo

Kawiarnie w Cagliari L_06

Kawiarnie w Cagliari L_03

Kawiarnie w Cagliari L_04

Kawiarnie w Cagliari L_05

Kawiarnie 1

Bardzo sympatyczna kawiarnia połączona z wine barem, świetnie położona – przy tej samej ulicy, przy której mieści się recenzowana niedawno restauracja Su Tzilleri. Via Santa Croce ciągnie się wzdłuż murów Castello, a z kawiarnianego tarasu można podziwiać piękny widok na położoną poniżej sporą część miasta wraz z portem.

Kawiarnie w Cagliari L_34

Kawiarnie w Cagliari L_33

Kawiarnie w Cagliari L_07

Ceny: americano – 2 EUR, herbata 2,80 EUR
Gdzie: Via Santa Croce 33
Czynne od rana do późnej nocy

DULCIS PASTICCERIA

Kawiarnie w Cagliari L_28

Kawiarnie w Cagliari L_27

Kawiarnie w Cagliari L_26

Kawiarnie w Cagliari L_30

Kawiarnie w Cagliari L_32

To przede wszystkim cukiernia, a kawiarnia i herbaciarnia dopiero w dalszej kolejności. Bardzo sympatyczna, w Marinie, rzut beretem od portu. Spory wybór łakoci, które można kupić jako prezenty, a oprócz bardzo dobrej kawy – zaskakująco duży wybór herbat. Wszystko, co widać na półkach (m.in. francuskie LOV i Kusmi), nie jest na sprzedaż, a do parzenia na zamówienie, na miejscu.

Kawiarnie w Cagliari L_29

Ceny: americano – 1,30 EUR, espresso – 1 EUR
Gdzie: na rogu Via Sardegna i Via Lodovico Baylle 25
Czynne od 9:00 do 14:00 oraz od 16:30 do 20:30

CAFFE DELL’ANGOLO

Kawiarnie 3

Miejsce znalezione przypadkiem, na spacerze. Bar sportowy i kawiarnia w jednym. Mały, senny lokal z doskonałą kawą.
Ceny: espresso – 1 EUR, americano – 1,50 EUR
Gdzie: Via Vittorio Porcile 13, czynne od 7:00 do 20:00

STEFINO Gelateria Artigiana

Stefino L_05

Craftowe, wytwarzane rzemieślniczą metodą lody i sorbety. Trzech sprzedawców na zmianę, tylu przynajmniej naliczyliśmy podczas częstych odwiedzin w ramach 2 tygodni urlopu. Każdy inny – jeden sympatyczny gawędziarz, drugi – z lekka naburmuszony luzak, który potrafi powiedzieć, że nie sprzeda Ci wybranych smaków w zestawie, ponieważ do siebie nie pasują, i trzeci – względnie normalny (może właściciel? ;-))

Tak czy owak, towar mają pierwsza klasa, smaki – szczególnie sorbetów – świetne i co do jednego warte spróbowania. Składy czyste, a wszystko można zamawiać – tak jak w lodziarniach Amorino – bez wafla, w papierowym kubku (coppa).

Wędrowaliśmy do Stefino średnio co drugi dzień, czasem częściej. Poniżej przegląd najciekawszych smaków.

Stefino L_09

Stefino L_08

Stefino L_04

Stefino L_10

Stefino L_06

Stefino L_07

Czego trzeba spróbować? W szczególności sorbetów: Yucatan (czekolada i peperoncino), gruszkowego z cynamonem i limonkowego – są znakomite. Z mlecznych – lodów pistacjowych, śródziemnomorskich, czekoladowych z imbirem, czekoladowych z migdałami, kawowych, orzechowych i z rumem. Najczęściej zamawialiśmy 2 x coppa 4 (odpowiednik ok. 4 gałek) za 8,40 EUR (4,20 za porcję), czasem coppa 3 (3,30 EUR za porcję).

Stefino L_01

Stefino L_02

Stefino mieści się przy Via Dettori 30. Czynne od 12:00 (czasem z opóźnieniem nawet do godziny – Włosi ;-)) do północy lub nieco dłużej, w zależności od ilości klienteli.

DURKE – ciastka i marcepan

Durke L_09

Durke L_05

Durke L_07

Durke (Słodkie) to mała firma, od kilkudziesięciu lat zarządzana przez tę samą rodzinę, która słynie z rzemieślniczego wyrobu ciastek i innych tradycyjnych słodyczy typowych dla Sardynii, takich jak np. pardulas – czyli uroczych szafranowych ciastek (babeczek) nadziewanych ricottą (glutenfull):

Durke L_14

Marcepan, herbatniki, ciastka i ciasteczka wytwarzane są wg pilnie strzeżonych receptur babci obecnych właścicielek (Maurizia Pala). W Durke można znaleźć całkiem szeroką paletę słodkości naturalnie bezglutenowych, z amarettes (amaretti), supiros, ossus de mortu i gueffus, czyli marcepanem w kilku smakach – na czele.

Durke L_08

Durke L_01

Durke L_03

Durke L_02

Durke L_12

Wszystkie słodycze są wysokiej jakości, ponieważ rodzina dba o jakość składników i nie uznaje w tym zakresie kompromisów. Wyroby Durke są czyste i naturalne, a ich receptury typowo włoskie – tylko kilka składników i niezwykły rezultat. Durke sprzedaje swoje łakocie do butików na całym świecie, a kto przegapi okazję w Cagliari, może zamówić ciastko do kawy na lotnisku (Elmas).

sardynia-zakupy-l_21

Pani ze zdjęcia jest jedną z trzech sióstr, o których mowa powyżej (widać ją też na foto plakatu, z babcią na pierwszym planie). Do jej zadań należy m.in. obsługa butiku w Cagliari (jedynego na wyspie). Zapytana, czy rodzina będzie miała komu przekazać słodki biznes, nie bez żalu stwierdziła, że niestety nie; Włosi z jej pokolenia ponoć niekoniecznie byli zainteresowani zakładaniem rodzin, a dziś to sytuacja ekonomiczna Włoch sprawia, że dzietność systematycznie maleje. Słynna na cały świat liczebność włoskich familii przechodzi do historii. Gorzkie opowieści nad słodkimi ciastkami…

Durke L_10

Warto tu przyjść, obejrzeć asortyment, porozmawiać, a na koniec wyjść z torbą dobroci. Nawet jeśli gluten jest Twoją zmorą, pamiętaj, że amarettes to tylko migdały, jajka i cukier.

Sklep Durke mieści się w Marinie, przy Via Napoli 66. Czynne od 10:00 do późnego wieczora. O Durke czytaj też we wpisie o zakupach na Sardynii.

Durke L_11

Kawiarnie w Cagliari L_21