• 1 burrata di bufala (200 - 250 g, w zależności od wytwórcy)
  • ok. 300 g małych żółtych buraków
  • ok. 300 g małych czerwonych buraków (odciętych od botwinki)
  • kilka małych, młodych cebulek (mogą być też małe szalotki)
  • trochę zieleniny (tu: musztardowiec, ale może być też rukola, endywia, roszponka, rukiew wodna, batawia, etc.)
  • oliwa extra vergine
  • ocet balsamiczny

Burrata di bufala z pieczonymi burakami i karmelizowanymi cebulkami.

To jeszcze jedna wariacja na temat wspaniałego włoskiego sera z mleka bawolego: burrata di bufala.

Po opublikowanej tu niedawno wersji z pomidorkami koktajlowymi przyszedł czas coś nieco bardziej pracochłonnego, choć w gruncie rzeczy równie prostego. A przede wszystkim, równie pysznego:-)

Młode, słodkie pieczone buraczki, do tego karmelizowane, duszone w balsamico cebulki plus biały, delikatny, aksamitny ser to genialne połączenie. Jeśli nie zdobędziesz młodych (możliwie najmniejszych) żółtych buraków, użyj czerwonych (a jeśli kupujesz je razem z botwinką, koniecznie zachowaj ją do innego dania).

Jeśli zabraknie Ci żółtych buraków, danie możesz wzbogacić owocami – świetnie będą pasować np. jeżyny albo maliny (przepis na deserową burratę z owocami – wkrótce).

Burrata z warzywami L_01

Burrata z warzywami L_02

PRZEPIS:

  1. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni.
  2. Dokładnie oczyszczone, wyszorowane, osuszone i posegregowane kolorystycznie buraki przełóż do dwóch naczynek do zapiekania. Większe sztuki przekrój na połówki. Skrop octem balsamicznym i oliwą, wymieszaj i wstaw do piekarnika na ok. 50 minut.
  3. Upieczone buraki odstaw do ostygnięcia.
  4. Cebulki przekrój na pół i ułóż od strony przecięcia na rozgrzanej i natłuszczonej patelni. Smaż przez chwilę, a następnie wlej na patelnię porządny chlust octu balsamicznego. Duś cebulki, w razie potrzeby dolewając octu, tak długo aż zmiękną i nabiorą pięknego koloru (ZOBACZ). Pozostaw ocet na patelni – jeszcze się przyda.
  5. Na talerzu rozłóż trochę listków, a następnie cebulki i przestudzone buraki – najmniejsze zachowaj w całości, większe przekrój na połówki, niektóre pokrój w plasterki – tak by zachować zróżnicowanie kolorów i kształtów.
  6. Ułóż burratę i skrop wszystko oliwą oraz zredukowanym octem balsamicznym z patelni. W razie potrzeby – jeśli po ostygnięciu ocet zbyt mocno zgęstnieje – podgrzej go przez chwilę.

Burrata z warzywami L_03

Burrata z warzywami L_04