Jajka pieczone w oliwie.

Od mniej więcej dwóch lat coraz bardziej fascynuje mnie kuchnia bliskowschodnia. Mnóstwo w niej przepisów z kreatywnym podejściem do warzyw – w dodatku tych, które dobrze znamy. Wystarczy wspomnieć choćby takie potrawy, jak np. moja ulubiona makhloota czy foul medammes. Hummus i baba ganoush zdecydowanie nie wyczerpują tematu ;-)

Przepis na jajka pieczone w oliwie pochodzi z północnego Izraela, ale jest wyjątkowo uniwersalny. Wystarczą do niego tylko (i aż) dobrej jakości jajka, oliwa oraz przyprawy – z lekko kwaskowatym sumakiem na czele. Sumak to jedna z tych przypraw, których w mojej kuchni nie ma prawa zabraknąć. Jeżeli jeszcze jej nie używasz, najwyższy czas to zmienić!

Jajka pieczone w oliwie są nie tylko banalnie proste w przygotowaniu, ale też świetnie smakują. Tym lepiej, im lepszej użyjesz oliwy :-) i im zimniej za oknem. Są naprawdę przepyszne, a przy okazji znakomicie sprawdzają się jako konkretne, sycące, perfekcyjne zimowe śniadanie. Jeżeli w tygodniu nie chce Ci się rano rozgrzewać piekarnika, koniecznie upiecz je w weekend!

Podaję proporcje dla 3 jajek (1 dla Gośki, dwa dla mnie), ale możesz oczywiście przyrządzić w taki sposób dowolną ilość. W zależności od liczby posiadanych małych naczyń do zapiekania, pojemności piekarnika i zapotrzebowania na kalorie ;)

Do jajek zapiekanych w oliwie doskonale pasuje pieczywo (na przykład ten hicior: bezglutenowy chleb z ziaren), które można maczać w ciepłej aromatycznej oliwie oraz prosta pasta z awokado. Użyj takiego chleba, na jaki masz ochotę i jaki jest zgodny z Twoimi ewentualnymi wymaganiami dietetycznymi. Pastę z awokado robię prawie tak samo, jak guacamole (dlatego je przypomina), ale nie trzymam się w tym przypadku ściśle przepisu. Wystarczy po prostu dojrzałe kremowe awokado (najlepiej odmiany Hass), sok z limonki lub cytryny oraz dla podostrzenia i podkręcenia smaku – trochę dobrego pieprzu. Proponowaną przeze mnie mieszankę różnych gatunków pieprzu spokojnie możesz zastąpić zwykłym czarnym pieprzem – najlepiej roztartym w moździerzu lub tłuczonym. To samo dotyczy kwiatu soli, który możesz zastąpić dowolną inną solą.

Pomysł na tak urzekająco proste przygotowanie jajek zaczerpnąłem z pięknej książki Divine Food (pod redakcją Davida Halivy), wydanej 2 lata temu przez Gestalten. Wypełniają ją niezwykle kuszące przepisy inspirowane kuchnią Izraela i Palestyny, opatrzone bardzo apetycznymi zdjęciami. To książka, której nie można oglądać na głodniaka i z której chciałoby się ugotować niemal wszystko po kolei.

Jajka pieczone w oliwie

Jajka pieczone w oliwie

Jajka pieczone w oliwie

Jajka pieczone w oliwie

Jajka pieczone w oliwie – SKŁADNIKI na 2 porcje:

Jajka:

  • 3 jajka (zerówki, wolny wybieg)
  • 6 łyżek oliwy extra vergine
  • 2 łyżeczki sumaku
  • sól
  • pieprz

Pasta z awokado:

  • 2 awokado Hass
  • sok z 1-1,5 limonki lub cytryny
  • trochę listków świeżej kolendry
  • oliwa extra vergine
  • 1 łyżeczka czerwonego pieprzu
  • 1 łyżeczka zielonego pieprzu
  • 1 łyżeczka pieprzu z Madagaskaru (voatsiperifery); zamiast niego może być też czarny pieprz
  • kwiat soli z chilli (lub zwykła sól) – ilość wedle uznania
  • do podania: kilka kromek doskonałego chleba z ziaren i orzechów

Jajka pieczone w oliwie – PRZEPIS:

  1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni.
  2. Do każdego z małych i raczej płytkich naczynek do zapiekania wlej po dwie łyżki oliwy.
  3. Wstaw je do piekarnika na ok. 5-7 minut, by podgrzać oliwę.
  4. Wyjmij naczynia z piekarnika i do każdego wbij po jednym jajku. Oprósz jajka porządną szczyptą sumaku, dodaj trochę soli i pieprzu. Nie przejmuj się, jeżeli któreś z żółtek nie zachowa kształtu i pęknie w naczyniu – tak upieczone jajko wchłonie więcej oliwy, dzięki czemu tylko zyska na smaku.
  5. Wstaw naczynia z powrotem do piekarnika na 5-7 minut i piecz, aż białka się zetną i jajka będą gotowe.
  6. Upieczone jajka po wyjęciu z pieca odstaw na chwilę, aż rozgrzana oliwa w naczynkach trochę się uspokoi. Tak przyrządzone jajka znakomicie smakują z chlebem i pastą z awokado.
  7. Przygotuj pastę: przekrój awokado na pół, usuń pestkę i łyżką oddziel miąższ od skórki.
  8. Przełóż awokado do miski (najlepiej ceramicznej, a nie stalowej – by nie ściemniało), dodaj sok z limonki i chlust oliwy. Rozgnieć widelcem na pastę.
  9. Dopraw porządną szczyptą pieprzu. Podaj z listkami kolendry, rozgniecionym w moździerzu pieprzem i kwiatem soli.

Jajka pieczone w oliwie

Jajka pieczone w oliwie