Madryt!

Ostatnio pojawiło się tu kilka wpisów nt. Barcelony, a dziś zmiana ról. Tym razem to FiK pyta – co polecacie w Madrycie? Gdzie iść w pierwszej kolejności, co i gdzie zjeść, co fajnego kupić i przywieźć do domu?

Kilka miesięcy temu, planując urlopy na 2017 rok, zdaliśmy sobie sprawę, że w gruncie rzeczy niewiele europejskich stolic zostało nam do zobaczenia. Z drugiej strony, część widziana była tylko przelotem, bez szczególnego wnikania w duszę miasta, uznaliśmy więc, że kilka z nich warto uwzględnić w tegorocznym podróżniczym grafiku. Takie kierunki jak Reykjavik, Moskwa czy Andora zaczekają jeszcze na swoją kolej, ale w tym roku będzie i zimna północ ❄ i winne południe ???. Cztery, a może nawet pięć (dla FiKa) punktów na mapie wreszcie przestanie być nowych.

Póki co, zimnicy i mroku mamy zdecydowanie dość. Choć wiosna coraz bliżej, a zima teoretycznie już na dogorywce, najmocniej przyciąga południe, dlatego pierwsze miejsce na liście miast do odwiedzenia zajął Madryt :-)

Niektórzy twierdzą, że brak mu uroku Sewilli czy Barcelony, ale przecież w każdym mieście, a już na pewno w tętniącej życiem hiszpańskiej stolicy jest mnóstwo do odkrycia! Lata temu ktoś w The Guardian napisał, że prawdziwą europejską stolicą miłości jest nie Paryż, a Madryt. Czy to tylko niechęć Wyspiarzy do Francuzów, czy może jednak Madryt ma to wyjątkowe COŚ? Zobaczymy :-)

Madryt Atocha

Estación de Atocha

Mercado de San Miguel

Mercado de San Miguel

Madrid

Palacio de Cristal

Na pewno chcemy obejrzeć w końcu na własne oczy grę świateł w Palacio de Cristal, poszaleć na (co najmniej!) jednym z dziesięciu czynnych od świtu do nocy targów, np. w Mercado de San Miguel czy de la Paz, zobaczyć niezwykły dworzec Estación de Atocha z ogrodem tropikalnym w głównym holu, odwiedzić Prado, posnuć się uliczkami równie uroczymi jak romantyczne zakamarki Paryża, jeść i wino pić ? A na koniec wypełnimy walizki różnymi fajnymi rzeczami, dzięki którym cząstkę Madrytu można zabrać ze sobą do domu.

Podróż będzie o tyle niezwykła, że spora część miejsca w FiKowych walizkach w drodze powrotnej zostanie zarezerwowana dla Was :-)

Więcej szczegółów już wkrótce – w marcu, a na razie tylko tyle, że jednym z głównych motywów naszej wycieczki do Madrytu będzie wyjątkowa okazja do zdobycia przez Was bezcennych pamiątek z podróży, o wyborze których – co najważniejsze – zdecydujecie WY. Stay tuned!

PS. A w komentarzach wpisujcie, co polecacie w Madrycie? Każda rekomendacja mile widziana :-)

Madrid 4

Palacio de Cristal

Palacio de Cristal

Flee

Największy pchli targ Madrytu

Retiro Park

Retiro Park