La Boqueria to jeden z wielu powodów, dla których mógłbym przeprowadzić się do Barcelony choćby dziś.

barcelona

Boqueria 36

CZYTAJ TEŻ: Mercat de Santa Caterina, Barcelona

Targ, którego pełna nazwa to Sant Josep Mercat de la Boqueria, jest najstarszym, największym i najpopularniejszym targowiskiem Barcelony. Niesamowicie barwnym, tłumnym i gwarnym od samego rana, pełnym wszystkiego, czego tylko dusza i ciało zapragnie. To spożywcza wizytówka miasta; nigdzie indziej nie ma takiego wyboru produktów, dlatego nie sposób wyjść stamtąd z pustymi rękoma.

Boqueria 51

Sery oferowane są na wielu stoiskach – z całej Hiszpanii i innych zakątków świata:

Boqueria 21

Szynki jak marzenie:-)

Boqueria 13

Poniżej: rydze (rovellons). Jesienią w Barcelonie można dostać je w każdym warzywniaku i na każdym targu, w kilku rodzajach (nawet czarne, które niestety mają swoją cenę).

Boqueria 50

Można tu kupić składniki niedostępne w żadnym innym miejscu Barcelony. Wystarczy zagłębić się między alejki, a bogactwo i różnorodność przypraw, warzyw, owoców, ryb i owoców morza dosłownie (i fizycznie) przytłacza. Nie wiadomo, od czego zacząć, co wybrać, żeby później nie zostać z nadmiarem produktów, których nie zdąży się zjeść na miejscu albo które nie będą nadawać się do zabrania jako wspomnienie z wakacji do domu;-) A prawda jest taka, że chciałoby się wynieść stąd prawie wszystko:-)

Boqueria 7

Boqueria 59

La Boqueria położona jest w samym sercu Barcelony, w dzielnicy Barri Gòtic przy alei La Rambla (Les Rambles), w pobliżu barcelońskiego teatru operowego Gran Teatre del Liceu (w obrębie Starego Miasta – Ciutat Vella – w którym znajduje się też mniejszy, spokojniejszy i mniej zatłoczony, ale również bardzo popularny targ Santa Caterina).

Boqueria 16

Boqueria 15

Boqueria 11

Hala, w której mieszczą się stragany i knajpki z jedzeniem, powstała w XIX wieku (prace architektoniczne nadzorował Mas Vila), ale sam targ działa w tym miejscu niezmiennie od XIII w. Część źródeł podaje, że pierwsza wzmianka o La Boqueria pochodzi z roku 1217; ponoć z początku był to przede wszystkim targ trzody chlewnej. Do XIX w. bazar działał jako otwarty, bez uregulowanego statusu. Po jego legalizacji i objęciu nadzorem władz miasta około roku 1826, podjęto decyzję o budowie hali, w której La Boqueria funkcjonuje do dziś. Dach o metalowej konstrukcji, który przykrywa i scala targ, położono dopiero w 1914 r.

Boqueria 20

Boqueria 30

Boqueria 45

Boqueria 57

Nawet jeśli ktoś umiarkowanie interesuje się kulinariami, odwiedzając Barcelonę powinien do La Boqueria zajrzeć chociaż na chwilę. Warto poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca, bo to nie tylko spożywcze zakupy, ale też po prostu – a może przede wszystkim – turystyczna atrakcja. Świadczyć o tym może choćby fakt, że ilość osób fotografujących stragany czy poszczególne produkty niewiele ustępuje liczbie kupujących.

Boqueria 44

Boqueria 40

Boqueria 39

Boqueria 49

Boqueria 25

Boqueria 24

Ferran Adria (szef kuchni nieistniejącej już El Bulli) nazwał kiedyś La Boqueria gastronomiczną świątynią – miejscem, które scala wszystkie elementy żywnościowego łańcucha: rolników i przetwórców, rzeźników i sprzedawców ryb dostarczających artykuły spożywcze oraz odbiorców detalicznych i profesjonalnych, którzy nieustannie przemierzają we wszystkie strony ten wspaniały, tętniący życiem i jedyny w swoim rodzaju labirynt straganów.

Boqueria 46

Boqueria 42

Boqueria 48

Boqueria 31

Boqueria 53

Boqueria 47

Boqueria 54

La Boqueria faktycznie jest czymś więcej niż tylko miejscem zakupów. To częsty cel kulinarnych pielgrzymek i spotkań zarówno lokalsów, jak i przybyszów zainteresowanych jedzeniem i gotowaniem. Nie kupujesz na targu? Możesz coś zjeść lub napić się wina albo kawy w jednej z przytargowych knajpek.

Boqueria 61

Boqueria 62

Boqueria 63

Chaos, jazgot, tłum, który nie milknie ani nie zwalnia nawet na chwilę mają w sobie jakiś dziwny magnetyzm, który sprawia, że między straganami można krążyć godzinami. Niby masz dość, niby chcesz już wyjść, odetchnąć od nadmiaru tych wszystkich dobroci, a z drugiej strony czujesz, że koniecznie trzeba jeszcze sprawdzić to czy tamto.

W La Boqueria można znaleźć nie tylko towary typowe dla regionu czy kraju, ale też cały szereg produktów importowanych z różnych części świata. Skoro jednak targ mieści się w Barcelonie – sercu Katalonii – najlepiej skoncentrować się przede wszystkim na tym, co Katalonia, no i szerzej Hiszpania, ma najlepszego do zaoferowania.

Boqueria 37

Boqueria 38

Boqueria 12

Boqueria 29

Boqueria 34

Boqueria 35

Boqueria 9

Boqueria 1

Jeśli w Barcelonie jesteś chwilowo (na urlopie) i chcesz przywieźć coś ze sobą do domu, warto skupić się przede wszystkim na przyprawach, oliwach, winach, szynkach i chorizo, serach (na części stoisk są – na życzenie – pakowane próżniowo) oraz membrillo (galaretka z pigwy), które dobrze się z nimi komponuje.

Boqueria 13

Boqueria 18

Boqueria 22

Łasuchy też mają używanie – nie brakuje straganów ze słodkimi wypiekami, wyrobami z czekolady, suszonymi owocami, orzechami i innymi łakociami.

Boqueria 55

Boqueria 56

Boqueria 52

Boqueria 28

Na części stoisk asortyment jest przygotowany do zjedzenia na miejscu – za niewielkie kwoty można kupić małe przekąski z szynki, kiełbasek, serów, owoców albo soki czy smoothies.

Boqueria 19

Boqueria 23

Boqueria 10

Boqueria 60

Boqueria 41

Na niektórych straganach odbywają się dodatkowo krótkie pokazy live cooking, można podszkolić się np. w tak wymagającej czynności jak smażenie naleśników;-)

Boqueria 27

Dla każdego coś miłego. Nic tylko kupować, a później jeść!

PS. Jesienią szczególnie warto kupować pyszne hiszpańskie figi – małe, miękkie, soczyste i pełne smaku. Figi sprowadzane do Polski niestety nigdy nie smakują tak doskonale (sprawdź przepis na SAŁATKĘ Z FIGAMI).

Boqueria 43

Boqueria 4

Boqueria 3

Boqueria 2

Boqueria 6

Gdzie: La Rambla 91, 08001 Barcelona

Strona internetowa LA BOQUERIA

Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty, od 8:00 do 20.30; w niedzielę nieczynne.