Mojama ze szparagami.

Mojama de Barbate, czyli andaluzyjska solona i suszona polędwica z tuńczyka, którą zachwycałem się w jednym z ostatnich wpisów, to wspaniały produkt. Nie wymaga żadnych wyrafinowanych dodatków, które mogłyby tylko niepotrzebnie przytłumić jego smak.

Mojama znakomicie smakuje podana w najprostszy możliwy sposób, czyli tylko z wysokiej jakości oliwą. Świetnie komponuje się także z dodatkiem świeżych sezonowych owoców albo z prostą, delikatną i lekką sałatką.

Używam surowych zielonych szparagów, które krótko marynuję w soku z cytryny. Główki szparagów skrapiam cytryną oddzielnie, ponieważ podczas mieszania w misce mogłyby się uszkodzić.

Tak przygotowane szparagi zachowują wspaniałą świeżość i chrupkość; nabierają też lekko kwaskowatej nuty i bardziej wyrazistego charakteru. Ze szparagami dobrze współgrają dość ostre w smaku rzodkiewka oraz rukiew wodna. W razie potrzeby rukiew możesz zastąpić na przykład rukolą, roszponką albo innymi młodymi zielonymi listkami.

Pamiętaj, by użyć oliwy dobrej jakości. To ważne, ponieważ suszony tuńczyk przejmuje jej smak.

Mojama ze szparagami

Mojama ze szparagami

Mojama ze szparagami – SKŁADNIKI na 2 porcje:

 • 150 g suszonej polędwicy z tuńczyka (mojama de Barbate)
 • 8-10 zielonych szparagów
 • kilka rzodkiewek
 • duża garść listków rukwi wodnej
 • mała garść listków mięty
 • 1 cytryna niewoskowana
 • oliwa extra vergine
 • pieprz świeżo roztarty w moździerzu (lub mielony)

Mojama ze szparagami – PRZEPIS:

 1. Odłam zdrewniałe końcówki szparagów i usuń same łuski (nie obieraj szparagów ze skórki!!!).
 2. Odetnij główki szparagów i odłóż. Szparagi pokrój na mandolinie wzdłuż – w cienkie paski. Następnie pokrój nożem paski wzdłuż na 2-3 części, uzyskując w ten sposób spaghetti ze szparagów.
 3. Przełóż wstążki ze szparagów do miski. Główki szparagów przekrój wzdłuż na pół i ułóż na talerzu. Skrop główki sokiem z cytryny. Resztę soku wlej do miski ze szparagami. Dokładnie wymieszaj szparagowe wstążki i odstaw.
 4. Na mandolinie pokrój rzodkiewki w cienkie plasterki.
 5. Polędwicę z tuńczyka (mojamę) pokrój ostrym nożem w cienkie plasterki. Ułóż je na talerzach i skrop oliwą.
 6. Przełóż szparagi z marynaty do drugiej miski, dodaj rzodkiewki, rukiew, miętę i pieprz. Wlej trochę oliwy oraz soku z cytryny, który pozostał po marynowaniu szparagów.
 7. Porcje sałatki ułóż na talerzach z tuńczykiem. Dodaj kilka połówek główek szparagów. Skrop oliwą i podawaj.

Mojama ze szparagami