Pieczarki pomidorowe po portugalsku.

Pieczarki pomidorowe po portugalsku – kolejny przepis inspirowany książką My Portugal George Mendesa – to doskonały patent na pyszną, uniwersalną i tanią przystawkę z najprostszych, łatwo dostępnych składników. Tak przyrządzone grzybki pasują do wszystkiego i smakują wspaniale!

Bazą mojego sosu pomidorowego jest wspaniały domowy ketchup, który w razie potrzeby możesz zastąpić passatą. Nie przejmuj się, jeżeli po pierwszej fazie duszenia sos będzie tak gęsty, że może wydawać się, że jest go za mało. Dodane do sosu pieczarki uwolnią sporo wody, która rozrzedzi konsystencję sosu, choć wciąż nie będzie go zbyt dużo – pieczarki powinny pokryć się sosem, ale nie w nim pływać.

Czarny czosnek wzbogaca sos, dodaje mu głębi i – wraz z pimentonem – nadaje całości ciemnej, nasyconej barwy. Możesz zastąpić go zwykłym, świeżym czosnkiem – w takim przypadku kilka posiekanych ząbków podduś na patelni wraz z cebulą.

Pomidorowe pieczarki, za sprawą grzybów i pimentonu (wędzonej papryki) są pełne umami, dzięki czemu podbiją serca nawet zdeklarowanych mięsożerców. To znakomita wegańska przystawka, klasyczny side dish, który możesz podać zarówno na gorąco, jak i na zimno. Z drugiej strony, równie dobrze sprawdzą się z makaronem, komosą, ryżem lub kaszą.

Pieczarki pomidorowe po portugalsku

Pieczarki pomidorowe po portugalsku

Pieczarki pomidorowe po portugalsku

Pieczarki pomidorowe po portugalsku – SKŁADNIKI na 2-4 porcje:

  • 500 g brązowych pieczarek, najlepiej małych
  • ok. 250-275 g domowego ketchupu (albo passaty pomidorowej)
  • cebula, mała lub średnia
  • 4 ząbki czarnego czosnku* (albo pół główki surowego czosnku)
  • płaska łyżeczka łagodnego pimentonu (pimenton dulce)
  • pół płaskiej łyżeczki ostrego pimentonu (pimenton picante)
  • 2 listki laurowe
  • kilka (2-3) gałązki natki pietruszki + garść posiekanych listków
  • sól roztarta w moździerzu
  • czarny pieprz roztarty w moździerzu
  • oliwa extra vergine

*Czarny czosnek powstaje w procesie fermentacji i pieczenia, który trwa kilka tygodni. Fermentacji poddaje się całe główki czosnku. Zachodzi ona przy wysokiej wilgotności, w temperaturze około 60 stopni C. Wszystko to sprawia, że czarny czosnek traci charakterystyczny czosnkowy aromat i smak, a jednocześnie zdecydowanie poprawia się przyswajalność zawartych w nim substancji aktywnych. Więcej o czosnku przeczytasz w przepisie na słodkie trufle, a w PL kupisz go m.in. pod Halą Mirowską.

Pieczarki pomidorowe po portugalsku – PRZEPIS:

  1. Dokładnie oczyść pieczarki, po czym pokrój je na połówki lub ćwiartki (w zależności od wielkości) i przełóż do miski. Dość hojnie skrop pieczarki oliwą, delikatnie przemieszaj i odstaw.
  2. W głebokiej patelni podduś na oliwie drobno posiekaną cebulę wraz z listkami laurowymi, aż zmięknie. 
  3. Dodaj domowy ketchup (albo passatę) i wymieszaj. Przykryj patelnię i duś na małym ogniu przez około 10 minut.
  4. Sos dopraw solą i pieprzem. Dodaj obydwa rodzaje pimentonu, roztarty czarny czosnek, gałązki pietruszki i pieczarki. Wymieszaj, przykryj i gotuj całość ok. 20 minut.
  5. Zdejmij patelnię z ognia, usuń listki laurowe i gałązki pietruszki. Spróbuj i w razie potrzeby dopraw solą lub pieprzem. Dodaj posiekaną natkę pietruszki i wymieszaj. Podawaj na gorąco lub na zimno, następnego dnia smakują nawet lepiej.

Pieczarki pomidorowe po portugalsku

Pieczarki pomidorowe po portugalsku