Pieróg jagodziankowy z pieca na kruchym cieście.

Pieróg jagodziankowy to moja bezglutenowa odpowiedź na klasyczne jagodzianki. Porcja jagód zamknięta w kruchym cieście piecze się w piekarniku około pół godziny. Pieróg możesz jeść, gdy wystygnie albo jeszcze ciepły. Jak chcesz. Z podanych propozycji uzyskasz około 4 jagodziankowych pierogów. Jeden pieróg nadziewam ok. 2-3 łyżkami jagód. To, ile jagód zmieścisz w pierogu zależy w dużej mierze od tego, jaką masz wprawę w lepieniu pierogów. Ja nie mam żadnej, a to jest pieróg na miarę moich możliwości ;) Tak czy owak, jest pyszny, a o to przecież chodzi w jagodziance. Jagodzianka ma smakować jagodami.

Do jagód dodaję pół startego ziarenka tonki. Możesz je pominąć albo zastąpić wanilią lub ewentualnie gałką muszkatołową.

Jeżeli jesteś wyznawcą klasycznych jagodzianek i gardzisz wszelkimi pomysłami z kategorii gluten free, zamknij przeglądarkę i nie czytaj dalej; to jest przepis dla potrzebujących, nie dla maruderów.

Pieróg jagodziankowy

Pieróg jagodziankowy

Pieróg jagodziankowy – SKŁADNIKI na ok. 4 pierogi w zależności od ich wielkości (8 porcji):

Kruche ciasto

  • 100 g pełnoziarnistej mąki owsianej bezglutenowej
  • 50 g mąki ziemniaczanej bezglutenowej (skrobia ziemniaczana bg też jest OK)
  • 75 g erytrytolu (to naturalny zamiennik cukru, który zawiera ZERO kalorii, więcej przeczytasz o nim w tym wpisie); zamiast erytrytolu możesz dodać cukier
  • 125 g zimnej ricotty albo półtłustego twarogu
  • 100 g zimnego niesolonego masła
  • tonka – pół ziarenka roztartego w moździerzu

Owoce

  • ok. 300-400 g jagód
  • 1-2 łyżeczki erytrytolu (albo cukru)

Pieróg jagodziankowy – PRZEPIS:

  1. Składniki na kruche ciasto (obydwa rodzaje mąki, zimna ricotta, zimne masło, erytrytol, starta tonka) umieść w dużej  misie robota kuchennego Magimix i zmiksuj, aż powstanie elastyczne ciasto. Magimix wyrabia ciasto w kilkanaście sekund (!).
  2. Przełóż ciasto na talerz lub do miski i wstaw do zamrażarki na 15 minut. Jeżeli chcesz odłożyć pieczenie na później, wstaw ciasto na kilka godzin do lodówki.
  3. Jagody oczyść z listków i szypułek, umyj, po czym przełóż do miski, dodaj słodzidło, delikatnie wymieszaj dłońmi i odstaw.
  4. Schłodzone ciasto ułóż na desce wyłożonej papierem lub matą do pieczenia, lekko rozpłaszcz i rozwałkuj na grubość ok. 4 mm. W razie problemów z wałkowaniem możesz podsypać ciasto mąką.
    Z ciasta uformuj spore pierogi z jagodami. Ułóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
  5. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni C (grzanie góra-dół bez termoobiegu) i piecz pierogi na środkowym poziomie przez około 30 minut, aż ładnie się zrumienią.
  6. Wystudź przez ok. kwadrans (albo całkowicie). Pamiętaj, że zimne kruche ciasto jest bardziej chrupkie. Jeżeli postanowisz zjeść ciepły pieróg, miej na uwadze, że takie ciasto jest miękkie i łatwiej się rozpada. Przechowuj w lodówce nie dłużej niż do 3-4 dni.

Pieróg jagodziankowy

Pieróg jagodziankowy

UWAGA: Kod rabatowy FACETIKUCHNIA działa na wszystkie produkty w RONIC ONLINE i daje 5% rabatu nawet od cen już obniżonych tymczasowymi promocjami: sprawdź Rabat Ronic.

Pieróg jagodziankowy