• 200 g kaszy gryczanej niepalonej
  • 1 łyżeczka mielonego kminu rzymskiego
  • kawałek twardego sera z mleka koziego (może być też parmezan lub pecorino)
  • 50 g kawioru (tu: świeży kawior z jesiotra ADAMAS YELLOW CAVIAR, 5 puszek x 10 g)
  • trochę świeżego tymianku
  • sól
  • pieprz

Placki z kaszy gryczanej z kawiorem.

Placki z kaszy gryczanej z kozim serem i kawiorem

Placki z kaszy gryczanej, wody i przypraw – przygotowane z najprostszych składników, które zapewne każdy ma zawsze pod ręką – to bardzo łatwy przepis na bezglutenową przekąskę lub np. śniadanie z zaledwie 2 składników.

Suchą kaszę gryczaną niepaloną wystarczy zalać świeżą wodą (ja używam mineralnej) i odstawić na noc. W tym czasie kasza mocno pęcznieje, idealnie mięknie i świetnie nadaje się do ciasta na gryczane placki lub naleśniki.

Nie żałuj przypraw. W tym przepisie nietypową nutę smakową zapewnia kmin rzymski, który znakomicie komponuje się z pozostałymi składnikami. Często dodaję też do takich placków inne przyprawy, np. nasiona fenkułu (kopru włoskiego) lub gałkę muszkatołową.

Placki smażę bez tłuszczu (na patelni z powłoką tytanową, o której więcej przeczytasz tutaj: Patelnia na lata – co wybrać).

Można podać je z dowolnymi składnikami (np. roślinnymi, dzięki czemu pozostaną wegańskie), ja jednak tym razem potraktowałem je jak gryczane bliny – dodałem kawior i pokrojony w cieniutkie plasterki kozi ser przywieziony z Finlandii (z niepasteryzowanego mleka). Jeśli wolisz, placki możesz podać również na słodko.

Z podanych proporcji składników otrzymasz ok. 33 małych placków – jeden placek to jedna płaska łyżka stołowa ciasta (jeden placek ma ok. 50 kcal).

Placki z kaszy gryczanej z kawiorem

Placki z kaszy gryczanej z kawiorem

Placki z kaszy gryczanej z kawiorem – PRZEPIS:

  1. Wsyp suchą (surową) kaszę do garnka lub miski, zalej sporą ilością wody mineralnej (kilka cm ponad poziom kaszy) i odstaw na noc.
  2. Przecedź kaszę i przełóż do blendera. Wlej trochę świeżej wody mineralnej (tylko tyle, by ułatwić pracę urządzenia) i dokładnie zmiksuj wraz z przyprawami, uzyskując gładkie ciasto, bardziej gęste od naleśnikowego.
  3. Rozgrzej patelnię przeznaczoną do smażenia bez tłuszczu i usmaż placki (ZOBACZ), nakładając porcje ciasta łyżką. Placki przewracaj na drugą stronę dopiero wówczas, gdy wyraźnie stężeją i lekko stwardnieją na krawędziach.
  4. Placki podaj tak, jak lubisz – na przykład z kozim serem, porcją kawioru i listkami świeżego tymianku.

Smacznego!

Sprawdź też inne przepisy na placki.

Placki z kaszy gryczanej z kawiorem

Placki z kaszy gryczanej z kawiorem

Placki z kaszy gryczanej z kawiorem