- 150 g ryżu carnaroli lub arborio
- 1 szalotka
- 2 łodygi selera naciowego
- 1 ząbek czosnku
- 30 g suszonych grzybów
- 1 kieliszek białego wytrawnego wina
- ok. 800 ml bulionu warzywnego lub miso
- 1 łyżeczka suszonego tymianku
- 1/2 łyżeczki suszonego rozmarynu
- kawałek parmezanu
- sól
- pieprz
- 2 łyżki marynowanego soliródu lub kaparów
- olej do smażenia
Risotto z suszonymi podgrzybkami i pewnym mniej oczywistym składnikiem.
Suszone grzyby są wręcz stworzone do risotto, sprawdzają się w nim wyjątkowo dobrze. Nie trzeba tu zbyt wielu dodatków; risotto jest najlepsze, gdy składa się z dwóch (do trzech) głównych składników. W tym przypadku zestaw uzupełnia marynowany soliród, który dodaje daniu słono-kwaskowatego posmaku. W razie potrzeby soliród możesz zastąpić kaparami – efekt będzie równie dobry, a przy tym naprawdę zaskakujący.
Jak zwykle nie dodaję do risotto masła, ale jeśli chcesz zachować kanoniczny sposób jego przyrządzania, użyj masła do podduszenia warzyw oraz dodaj je na koniec razem z parmezanem. Ja z tego rezygnuję, by nieco odchudzić danie, które i tak jest wystarczająco kremowe.
By jeszcze bardziej odejść od tradycji, zdarza mi się – tak było również i tym razem – używać do przyrządzania risotto ekologicznego i bezglutenowego bulionu miso, przygotowanego na bazie pasty miso i doprawionego solą, pieprzem oraz ostrym chilli. Smak miso idealnie pasuje do suszonych grzybów. Oczywiście, możesz użyć również zwykłego bulionu – mięsnego albo warzywnego, w zależności od preferencji.
PRZEPIS:
- Przełóż grzyby do niewielkiej miseczki i zalej wodą.
- Łodygi selera naciowego przekrój wzdłuż na trzy części i posiekaj. Posiekaj cebulę i czosnek. Podduś warzywa przez kilka minut w głębokiej patelni.
- Wrzuć ryż i, mieszając, podsmaż kilka minut, aż ziarna staną się częściowo przezroczyste.
- Wlej wino i, mieszając, zaczekaj aż odparuje, a następnie dodaj porcję gorącego bulionu oraz grzyby. Większe kapelusze pokrój na mniejsze części. Na wszelki wypadek zostaw wodę, w której moczyły się grzyby.
- Gotuj risotto przez ok. 18 minut, nieustannie mieszając i dolewając kolejną porcję bulionu za każdym razem, gdy wcześniejsza zostanie wchłonięta przez ryż. W razie potrzeby (gdy dysponujesz mniejszą ilością bulionu albo gdy taka ilość, jak w przepisie, okazała się niewystarczająca), użyj wody po grzybach. Wcześniej przecedź ją przez sitko o drobnych oczkach, by pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń, po czym podgrzej ją.
- Dodaj soliród (lub kapary) oraz suszone zioła i, mieszając, gotuj risotto jeszcze 2 minuty.
- Zdejmij patelnię z ognia i dodaj garść świeżo startego parmezanu (lub więcej), spróbuj i w razie potrzeby dopraw risotto solą lub pieprzem.
Piękny talerz, można wiedzieć, gdzie kupiony?
W Almi Decor w Arkadii, ale sieć kilka lat temu ogłosiła upadłość…
Gdzie kupujesz bezglutenową miso?
Kupuję miso Clearspring https://www.instagram.com/p/ruO7f6NItb/?modal=true. Jest dostępne online i czasem w sklepach z tzw. kuchnią świata.
Długo zbierałam się za zrobienie swojego pierwszego risotto – zawsze wydawało mi się, że to takie trudne, że łatwo to zepsuć. Wyszło przepyszne bardzo wytrawne – dziękuję za przepis!
Bardzo się cieszę, że spróbowałaś i że przepis przypadł Ci do gustu:-)