Śledzie matias z jabłkiem.

Śledzie matias z jabłkiem i kawiorem z balsamico to kolejna prosta przystawka z matiasami w roli głównej.

Smaku holenderskich matiasów nie da się porównać z niczym innym. Takie śledzie są niesamowicie delikatne i dosłownie rozpływają się w ustach; żadne inne nie są w stanie im dorównać.

Z uwagi na Wasze liczne pytania przypominam to, o czym już kiedyś pisałem: prawdziwe śledzie matiasy nie są jasne (prawie białe) jak standardowe filety śledziowe, ale naturalnie różowawe, co wynika z metody i momentu ich oprawiania. Czasem są sprzedawane nawet z ogonkami i fragmentem kręgosłupa. Kupuję matiasy pod Halą Mirowską (ok. 70 zł/kg – to standardowa cena), a wszystkim, którzy szukają namiarów na miejsca, gdzie można je dostać (nie tylko w Warszawie), polecam lekturę komentarzy pod tym zdjęciem. Wasza reakcja na widok matiasów mówi sama za siebie – śledzie wciąż niepodzielnie rządzą na polskich stołach.

Kawior z balsamico nie jest może składnikiem dostępnym w każdym sklepie spożywczym, ale z pewnością warto rozejrzeć się za nim w dobrych delikatesach lub przy okazji podróży. Tego rodzaju dodatki nie tylko są idealne do dekorowania małych danek, ale też świetnie smakują. W braku kawioru spokojnie możesz zastąpić go klasycznym gęstym octem balsamicznym albo rybnym kawiorem, np. z jesiotra.

Śledzie matias z jabłkiem

Śledzie matias z jabłkiem

Śledzie matias z jabłkiem i kawiorem z balsamico – SKŁADNIKI na 2 porcje:

 • matiasy (2-3 filety)
 • 1 jabłko ze skórką (tu: odmiana empire)
 • kilka łyżeczek kawioru z octu balsamicznego
 • trochę świeżego koperku
 • 1 łyżeczka czerwonego pieprzu
 • czarny pieprz grubo mielony lub młotkowany
 • 1/2 cytryny

Śledzie matias z jabłkiem i kawiorem z balsamico – PRZEPIS:

 1. Matiasy pokrój w regularne trójkątne kawałki.
 2. Jabłko pokrój w cienkie plasterki, najlepiej przy pomocy mandoliny.
 3. Plasterki jabłka skrop sokiem z cytryny, by nie ściemniały.
 4. Na talerzach ułóż plasterki jabłka w okrąg. Na nich ułóż kawałki matiasów.
 5. Na kawałkach śledzi ułóż niewielką porcję kawioru z balsamico, dodaj trochę koperku i roztarty w dłoniach czerwony pieprz.

Smacznego!

Śledzie matias z jabłkiem