Smażone młode ziemniaki ze szpinakiem i tymiankiem.

Bardzo proste jednogarnkowe danie z tego, czym każdy majowy targ bogaty. Młode ziemniaki, cebulki i szpinak. Smak warzyw podkręcam wędzoną mieloną papryką i wędzoną solą. 

Używam drobnych młodych cebulek; w razie potrzeby zastąp je zwykłą cebulą posiekaną drobniej. Tradycyjnie, ziemniaków nie podgotowuję przed smażeniem – smażę je po prostu pod przykryciem, to w zupełności wystarcza, a ziemniaki mają dzięki temu więcej smaku. Poza tym, w czasie, gdy smażą się ziemniaki spokojnie można przygotować pozostałe składniki. Polecam, proste rzeczy smakują najlepiej!

Smażone młode ziemniaki ze szpinakiem i tymiankiem

Smażone młode ziemniaki ze szpinakiem i tymiankiem

Smażone młode ziemniaki ze szpinakiem i tymiankiem – SKŁADNIKI na 2 duże porcje:

 • około 1 kg młodych ziemniaków (tu: drobne ziemniaki odmiany Irys)
 • 700 g młodego szpinaku
 • 8-10 małych białych cebulek
 • przyprawy: 1 łyżeczka wędzonego Pimentonu (mielona papryka), ½ łyżeczki czarnego pieprzu roztartego w moździerzu, 1 łyżeczka suszonego rozmarynu roztartego w moździerzu, 1 łyżeczka nasion fenkułu roztartych w moździerzu
 • sól Maldon, wędzona
 • oliwa extra vergine
 • olej do smażenia
 • garść listków tymianku

Smażone młode ziemniaki ze szpinakiem i tymiankiem – PRZEPIS:

 1. Młode ziemniaki starannie wyszoruj i osusz. Większe sztuki przekrój na pół
 2. W głębokiej patelni rozgrzej trochę oleju i wrzuć ziemniaki. Smaż pod przykryciem, co pewien czas mieszając, aż ziemniaki zmiękną i ładnie się zrumienią (ok. 30-35 minut lub w razie potrzeby nieco dłużej). W połowie smażenia dodaj sól.
 3. W tym czasie przygotuj cebulki: pokrój je w ćwiartki, a każdą ćwiartkę na połówki, uzyskując ładne kawałki. Dokładnie opłucz szpinak.
 4. Gotowe ziemniaki zdejmij z patelni, dodaj trochę oleju i wrzuć cebulki. Dodaj trochę soli i smaż pod przykryciem, aż cebula zmięknie i zacznie się rumienić. 
 5. Dodaj szpinak i smaż, aż zmięknie. Następnie, dodaj z powrotem ziemniaki, przyprawy i suszone zioła. Przemieszaj całość i smaż jeszcze przez chwilę.
 6. Gotowe danie skrop oliwą i posyp listkami tymianku.

Smażone młode ziemniaki ze szpinakiem i tymiankiem

Smażone młode ziemniaki ze szpinakiem i tymiankiem