Syrniki ukraińskie – wspaniałe placki twarogowe.

Co dobrego można zrobić z kilograma twarogu? Cирники czyli ukraińskie syrniki, a dokładnie ok. 15 wspaniałych placuchów.

Placki twarogowe to klasyk każdej kuchni naszego regionu, ale z uwagi na ogólnoświatowy ban na wszystko co z Rosji i Białorusi, skupmy uwagę na syrnikach z Ukrainy. To, co odróżnia te placki od naszych rodzimych znakomitych twarogowych małdrzyków, to przede wszystkim fakt, że ukulane syrniki przed smażeniem obtaczamy w mące (kasza manna jako zamiennik mąki pojawia się w ukraińskich przepisach równie często). Do samego ciasta mąki dodajemy bardzo niewiele, a im dodamy jej mniej, tym lepiej. Ja, robiąc syrniki, na ok. 900-1000 g twarogu śmietankowego (ze Strzałkowa) dodaję tylko 40 g mąki (owsianej bg), dlatego tak łatwo przystosować ten przepis do wersji bezglutenowej. Dodatkowa mąka służy już tylko to obtoczenia placków, które smażymy, a później radośnie pałaszujemy. Są pyszne, ultra delikatne, puszyste i bardzo twarogowe. Złocista skorupka gdzieś znika, nie jest w ogóle wyczuwalna, a w smaku króluje twaróg, rewelacja!

Przepis na pyszne ukraińskie syrniki jest bardzo łatwy i bazuje na krótkiej liście składników. Niewielki dodatek mąki do ciasta (zaledwie 40 g na 900 g twarogu) sprawia, że konsystencja placków jest delikatna, zwłaszcza przed smażeniem, ale nie stanowi to wielkiego problemu. Wystarczy podejść do syrników na luzie i bez presji ;) Placki po usmażeniu są lekkie, cudnie puszyste i bardzo twarogowe. Mała ilość słodzidła sprawia, że syrniki nie są również zbyt słodkie, dzięki czemu spokojnie możesz podać je z miodem czy domową konfiturą z jagód, malin lub porzeczek. Moje placki wystąpiły w wersji z jogurtem greckim, malinami i czarnymi porzeczkami z zamrażarki. Do dzieła!

Syrniki ukraińskie

Syrniki ukraińskie

Syrniki ukraińskie

Syrniki ukraińskie

Syrniki ukraińskie

Syrniki ukraińskie

Uwagi:

  • Użyj naturalnego świeżego twarogu, w miarę możliwości sprzedawanego na wagę,
  • Masa na placki przygotowana z tłustego świeżego twarogu mocno się klei, dlatego niezbędne jest obtoczenie ich w mące, co ułatwia kształtowanie i smażenie. Do obtaczania syrników w mące użyj jej tylko tyle, ile jest konieczne – im więcej masz wprawy lub im mniej lepka masa (np. w razie użycia mniej tłustego i suchszego, np. półtłustego twarogu), tym mniej mąki potrzeba.

Syrniki ukraińskie – SKŁADNIKI na 15 placków:

Placki

Dodatki

  • owoce (u mnie: mrożone latem maliny i czarne porzeczki)
  • naturalny jogurt grecki albo śmietana
  • miód

Syrniki ukraińskie – PRZEPIS:

  1. W dużej misce widelcem rozgnieć twaróg. Dodaj roztrzepane jajka, mąkę i erytrytol. Dokładnie wymieszaj całość.
  2. Na duży talerz wsyp trochę mąki (więcej niż mniej). Przy pomocy gałkownicy do lodów (taka łyżka nabiera odpowiednią ilość ciasta) formuj kule z masy twarogowej i przekładaj na talerz. Obtaczaj kule z twarogu w mące, jednocześnie formując kolejne placki.
  3. Na obsypanej mąką desce, przy pomocy ausztachera, formuj placki o równych krawędziach.
  4. Placki smaż na maśle, partiami, z dwóch stron. Przekładaj je na drugą stronę tylko raz, dopiero gdy ładnie zrumienią się od spodu. 
  5. Czynności z pkt 1-4 powtarzaj do momentu, aż zużyjesz całą masę twarogową. Z podanych proporcji uzyskałem 15 placków.
  6. Placki podawaj z dowolnymi dodatkami, takimi jakie lubisz. Świetnie sprawdza się jogurt grecki lub śmietana, świeże lub mrożone owoce (zawsze mamy spore zapasy malin, jagód, borówek i porzeczek w domowych zamrażarkach, warto latem o to zadbać), miód czy konfitura.

PS. Kuchnia ukraińska do lekkich nie należy, ale – wbrew pozorom – nie składa się tylko z glutenowych receptur, dlatego co najmniej kilka – co ciekawszych (z naszej perspektywy) – zamierzam w najbliższych tygodniach przetestować i podrzucić Wam pomysły.

Syrniki ukraińskie

Syrniki ukraińskie

Syrniki ukraińskie

Syrniki ukraińskie

Syrniki ukraińskie