Tarta z pomidorami i tymiankiem – dwie wersje (bez glutenu).

W zeszłym roku zakończyliśmy sezon pomidorowy niezwykłym tortem z pieczonych warzyw, a w tym mam dla Was nowy przepis na znakomitą tartę z pomidorami i tymiankiem. Upiekłem ją w dwóch wersjach, tj. jako galette i klasyczną tartę.

Tartę wypełniam po brzegi pomidorami i nie przesadzam z dodatkami. Parmigiano Reggiano, świeży tymianek i aromatyczny pieprz to wszystko, czego tu potrzeba. Do nadzienia można dodać również mięsiste oliwki Kalamata (czasem tak robię), ale tym razem celowo je pominąłem, ponieważ zależało mi na wyeksponowaniu czystego smaku pieczonych pomidorów.

Parmigiano Reggiano trafił tym razem nie na wierzch, a na dno tarty. Dzięki temu, podczas pieczenia lepiej połączył się z buzującymi w piecu sokami z pomidorów, przeobrażając się w aromatyczny sos pomidorowo-parmezanowy przenikający całe nadzienie.

Nie muszę dodawać, że tarta z pomidorami – w każdym wariancie – smakuje jak marzenie. To tarta grzechu warta! Jest obłędnie pyszna, a my wciąż nie możemy zdecydować, która smakuje nam bardziej: klasyczna czy galette. Jedno jest w każdym razie pewne: to przepis, do którego wraca się regularnie, ponieważ tak wspaniałego smaku nie sposób zapomnieć.

Sprawdź też inne przepisy na tarty i quiche.

Tarta z pomidorami

Tarta z pomidorami

Tarta z pomidorami

Tarta z pomidorami

Tarta z pomidorami

Tarta z pomidorami

Tarta z pomidorami

Tarta z pomidorami i tymiankiem – SKŁADNIKI na 10 porcji:

Na kruche ciasto:

  • 200 g mąki owsianej bezglutenowej
  • 100 g mąki ziemniaczanej bezglutenowej
  • 250 g zimnej ricotty
  • 200 g zimnego niesolonego masła
  • 1 łyżeczka soli (używam różowej himalajskiej rozgniecionej w moździerzu)
  • 1 kopiasta łyżeczka białej gorczycy, rozgniecionej w moździerzu
  • 1 łyżeczka czarnego pieprzu, rozgniecionego w moździerzu
  • 2 łyżeczki ziaren kolendry, rozgniecionej w moździerzu 
  • 2 łyżeczki fenkułu (kopru włoskiego), rozgniecionego w moździerzu
  • odrobina masła do natłuszczenia formy

Uwagi:

  • Galette to rustykalna tarta pieczona bez formy
  • Małą tartę piekę w formie z wyjmowanym dnem o średnicy 20 cm
  • Podane proporcje ciasta wystarczają na przygotowanie dwóch tart – rustykalnego galette oraz tarty w klasycznej formie. Do galette używam 2/3 tak przygotowanego ciasta, a do małej 20 cm tarty pozostałą 1/3.

Na nadzienie:

  • kilka średnich lub dużych pomidorów, najlepiej w różnych kolorach i rozmiarach (tu: 3 czarne, 2 żółte, 1 malinowy, gałązka żółtych koktajlowych)
  • 50 g świeżo startego Parmigiano Reggiano (lub więcej, w razie potrzeby)
  • 4 łyżki listków świeżego tymianku
  • 1 kopiasta łyżka pieprzu voatsiperifery z Madagaskaru; jeżeli używasz klasycznego czarnego pieprzu, dodaj 1 łyżeczkę (voatsiperifery nie jest zbyt ostry, ma łagodniejsze owocowe nuty)
  • 2 łyżeczki konfitury z pomidorów i marakui (albo miodu)
  • oliwa extra vergine

Tarta z pomidorami i tymiankiem – PRZEPIS:

  1. Przygotuj kruche ciasto wg tego przepisu. Z uwagi na podwójną porcję ciasta, schłódź je w zamrażarce przez 20-25 minut. Pamiętaj o dodaniu przypraw. Ciasto możesz wyrobić ręcznie lub w robocie kuchennym (jeżeli używasz robota, wyrobienie ciasta zajmuje dosłownie 20 sekund).
  2. Umyte pomidory pokrój w ok. ½-centymetrowe plastry. Wypełniając tarty pomidorami pomijam skrajne plastry (nie wyrzucaj, zjedz!). 
  3. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni (grzanie góra-dół bez termoobiegu).
  4. Roztarty w moździerzu pieprz wymieszaj z listkami tymianku (zobacz).
  5. Zetrzyj parmezan. Natłuść formę do tarty.
  6. Schłodzone ciasto podziel na części (2/3 na galette + 1/3 na małą tartę). Ciasto ułóż na dużej desce wyłożonej papierem do pieczenia lub silikonową matą do pieczenia, lekko rozpłaszcz i rozwałkuj na grubość ok. 3-4 mm.
  7. Na tartę pieczoną bez formy (galette): przełóż rozwałkowane ciasto na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Możesz też od razu rozwałkować ciasto na papierze, na którym będzie pieczone, po czym przenieść papier z ciastem na blachę. Posyp ciasto parmezanem (zobacz) pozostawiając ok. 3-4 cm marginesu i wypełnij środek plastrami pomidorów ułożonymi co najmniej w dwóch warstwach (zobacz). Każdą warstwę pomidorów posyp przygotowaną wcześniej mieszanką ziół i pieprzu. Na wierzchu dodaj odrobinę konfitury (albo miodu). Zawiń boki ciasta, tworząc galette (zobacz). Skrop pomidory oliwą. Wstaw do piekarnika i piecz na środkowym poziomie przez ok. 45 minut. Na ostatnie 5 minut wyłącz dolną grzałkę.
  8. Na tartę pieczoną w formie: przełóż rozwałkowane ciasto do formy (zobacz), przy pomocy wałka usuń nadmiar ciasta. Spód nakłuj widelcem i wstaw do piekarnika na 12 minut. Gdy ciasto się podpiecze, wyjmij je z piekarnika, posyp dno parmezanem (zobacz) i wypełnij środek plastrami pomidorów (zobacz). Każdą warstwę pomidorów (powstaną co najmniej 2-3 w zależności od grubości plastrów) posyp przygotowaną wcześniej mieszanką ziół i pieprzu. Skrop pomidory oliwą. Na wierzchu dodaj odrobinę konfitury (lub miodu). Wstaw do piekarnika i piecz na środkowym poziomie przez ok. 40 minut. Na ostatnie 5 minut wyłącz dolną grzałkę.
  9. Gotową tartę odstaw na 15 minut, by nieco odpoczęła. Podawaj na gorąco lub na zimno – w każdym wariancie smakuje znakomicie.

Tarta z pomidorami

Tarta z pomidorami

Tarta z pomidorami

Tarta z pomidorami

Tarta z pomidorami

Tarta z pomidorami