Tort z pieczonych warzyw – genialna zapiekanka.

Tort z pieczonych warzyw – brzmi nietuzinkowo, wygląda wspaniale i smakuje genialnie. Tak dobrze, że brak słów! Właściwie na tym – tytułem wstępu – mógłbym poprzestać, szczególnie biorąc pod uwagę Wasz odbiór warzywnego tortu na instagramie i facebooku :-)

Warzywny tort, czyli po prostu roślinną zapiekankę w bardziej finezyjnej formie, upiekłem na podstawie przepisu z nowej książki J. Olivera pt. Jamie gotuje po włosku (RECENZJA). Nie ma co ukrywać, że przyrządzenie tego cuda jest dość pracochłonne, ale efekt naprawdę wart jest odrobiny wysiłku. Poza tym, choć warzywny tort wymaga czasu, jego przygotowanie jest prostsze niż mogłoby się wydawać. Oryginalny przepis JO zmieniłem, m.in. przystosowując go do wersji glutenfree, odchudziłem i doprecyzowałem. Kto już ma tę książkę, na pewno to zauważy ;-)

Zanim przejdę do przepisu, kilka dodatkowych uwag:

Jamie używa do przygotowania sosu pomidorów z puszki. Ja – w sezonie, kiedy tylko są dostępne – zawsze używam świeżych, a w tym roku sezon pomidorowy trwa dłużej niż zwykle (albo mam wyjątkowe szczęście do pewnego straganu pod Halą Mirowską). Tak czy owak, w razie potrzeby puszkowane pomidory też się tutaj sprawdzą. Jeżeli lubisz, dodaj do sosu kilka filecików anchois – smak będzie jeszcze lepszy. Jeżeli nie lubisz – spokojnie, to tylko moja propozycja. Do zapiekanki dodałem mąkę bezglutenową (z ciecierzycy), ale jeżeli wolisz – użyj dowolnej innej (gryczanej, ryżowej albo pszennej, etc.). Jeśli nie uda Ci się zdobyć kolorowych pomidorów, użyj czerwonych (najlepiej malinówek albo Bawole Serce).

Tort z pieczonych warzyw

Tort z pieczonych warzyw

Tort z pieczonych warzyw

Tort z pieczonych warzyw – SKŁADNIKI na 4-6 dużych porcji:

Warzywa:

  • 2 cukinie
  • 2 średnie bakłażany
  • ok. 6 średnich pomidorów (tu: 2 żółte, 2 czarne, 2 Bawole Serce)
  • 5 jajek (zerówki, wolny wybieg)
  • 6 łyżek mąki z ciecierzycy
  • ok. 50 g Parmezanu
  • pęczek bazylii
  • 1 łyżeczka ziół prowansalskich
  • sól
  • pieprz świeżo roztarty w moździerzu
  • trochę octu balsamicznego jak najlepszej jakości
  • olej do smażenia
  • oliwa extra vergine

Sos:

  • ok. 800 g pomidorów malinowych
  • 2 małe szalotki albo jedna większa (może być też cebula – biała albo czerwona)
  • 100 g zielonych oliwek (wypestkowanych); dobrze sprawdzą się też kapary
  • 1/2 – 1/3 pęczka natki pietruszki (w zależności od wielkości)
  • mała garść listków tymianku
  • pieprz świeżo roztarty w moździerzu
  • olej do smażenia

Tort z pieczonych warzyw – PRZEPIS:

  1. Przygotuj sos. Pokrój pomidory (bez skórki) na nieduże kawałki. Wypestkuj oliwki. W głębszej patelni podsmaż posiekaną szalotkę. Posiekaj dość drobno oliwki oraz łodygi natki pietruszki i dodaj je do cebuli. Smaż przez chwilę, a następnie dodaj pomidory i pieprz. Gotuj sos pod częściowym przykryciem, aż zgęstnieje i odparuje niemal cały płyn. Na koniec dodaj listki tymianku oraz grubo posiekane listki natki pietruszki. Odstaw do ostygnięcia. Gotowy sos powinien być gęsty, o konsystencji przypominającej pastę.
  2. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni.
  3. W misce wymieszaj jajka, mąkę i niewielką ilość wody, tak by uzyskać dość gęste ciasto podobne do naleśnikowego. Dopraw je solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi.
  4. W dużej patelni rozgrzej trochę oleju. Pokrój cukinie w plastry o grubości ok. 5 mm. Wrzuć do ciasta tyle plastrów cukinii, by zmieściły się na Twojej patelni. Dłońmi obtaczaj je w cieście, po czym układaj na patelni (ZOBACZ). Smaż dość krótko z obydwu stron, aż ciasto lekko się zrumieni. Gotowe plastry zdejmij z patelni (jeżeli do smażenia używasz dużej ilości oleju, odsącz warzywa z nadmiaru tłuszczu, odkładając je na papierowy ręcznik).
  5. Powtórz te same czynności z pozostałą cukinią oraz pokrojonymi w plastry bakłażanami. Warzywa nie muszą idealnie zmięknąć na patelni, zrobią to podczas pieczenia.
  6. Dno tortownicy o średnicy 23 cm wyłóż papierem do pieczenia, wypuszczając papier na zewnątrz. Ścianki tortownicy natłuść oliwą.
  7. Na dnie tortownicy ułóż ściśle plastry bakłażana (ZOBACZ). Posmaruj je częścią sosu, posyp częścią listków bazylii oraz zetrzyj na wierzch trochę Parmezanu. Następnie ułóż warstwę z plastrów cukinii, posmaruj je częścią sosu (ZOBACZ), posyp częścią listków bazylii oraz zetrzyj na wierzch trochę Parmezanu.
  8. Powtarzaj te czynności, aż zużyjesz wszystkie cukinie i bakłażany (albo skończy się miejsce w tortownicy – pamiętaj tylko o ostatniej warstwie pomidorów).
  9. Na wierzchu tortu ułóż plastry pomidorów, najlepiej różne kolory naprzemiennie, tak by na siebie zachodziły. Wierzch skrop oliwą. Ułóż tortownicę na blaszce do pieczenia, która zbierze ewentualny sok. W razie braku blaszki, zabezpiecz dno tortownicy folią aluminiową.
  10. Wstaw tortownicę do piekarnika na około 40 minut. Na ostatnie 10 minut wstaw ją pod górny grill, żeby pomidory mocniej się spiekły.
  11. Gotowy gorący tort skrop octem balsamicznym i odstaw do ostygnięcia. Ostudzony wyjmij z tortownicy i podawaj.

Tort z pieczonych warzyw

Tort z pieczonych warzyw

Tort z pieczonych warzyw

Tort z pieczonych warzyw