Ziemniaki pieczone z miodem i kurkumą.

Kto nie lubi pieczonych ziemniaków? Nikogo nie widzę… :-) Ja je uwielbiam i najczęściej zapiekam, ponieważ to zdecydowanie najlepszy sposób przyrządzania tych niepozornych, ale przepysznych bulw. Cały urok eksperymentowania z ziemniakami polega na tym, że za sprawą rozmaitych dodatków, które czasem mogą wydawać się zaskakujące, łatwo można nadać im wielowymiarowego smaku, a przy okazji nawet zmienić ich kolor.

Faworytem zeszłego roku były obłędne ziemniaki pieczone w balsamico, zaraz po nich pieczone ziemniaki z kawiorem, a z początkiem nowego mam dla Was taki pomysł: ziemniaki pieczone z miodem i kurkumą.

Zainspirował mnie do tego przegląd zawartości spiżarni, dzięki czemu przypomniałem sobie o znakomitym miodzie kupionym w Tallinie – z hojnym dodatkiem kurkumy, o pięknej złocistej barwie i konsystencji masła orzechowego. Brak miodu z kurkumą to jednak żaden problem – łatwo możesz go zastąpić. Wystarczy, że dodasz do ziemniaków ok. 2-3 łyżki płynnego miodu (albo 1 kopiastą łyżkę gęstego miodu, np. mniszkowego) wraz z 2 łyżeczkami sproszkowanej kurkumy (albo 1 łyżeczką, jeśli używasz 1 łyżki gęstego miodu) i wymieszasz, łącząc wszystkie składniki.

Ziemniaki pięknie zapiekają się na złoto dzięki słodkiemu dodatkowi, a przyprawy nadają im nie tylko wybornego smaku, ale też fajnego, ciepłego koloru. W ten sam sposób możesz przyrządzić każde ziemniaki, także starsze – wystarczy, że pokroisz je na mniejsze kawałki. Pieczone ziemniaki możesz podać jako samodzielne danie albo dodatek do ryby lub białego mięsa.

Ziemniaki z miodem i kurkumą to bulwy szczęścia i optymizmu, które każdego wprawią w dobry nastrój :-)

Ziemniaki pieczone z miodem

Ziemniaki pieczone z miodem

Ziemniaki pieczone z miodem

Ziemniaki pieczone z miodem i kurkumą – SKŁADNIKI na 2-4 porcje:

 • ok. 750 g młodych ziemniaków, tu: francuskie (lub dowolnych innych)
 • 1 kopiasta łyżka miodu z kurkumą
 • 1 łyżeczka kurkumy
 • 1 łyżka mielonego kminu rzymskiego
 • pieprz utłuczony w moździerzu
 • sól
 • oliwa extra vergine

Ziemniaki pieczone z miodem i kurkumą – PRZEPIS:

 1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni.
 2. Dokładnie wyszoruj i osusz ziemniaki.
 3. Do dużej miski przełóż miód z kurkumą, kurkumę, kmin, sól, 3 szczypty utłuczonego w moździerzu pieprzu oraz wlej chlust oliwy. Wymieszaj i nie przejmuj się, jeśli miód nie połączy się dokładnie z oliwą.
 4. Ziemniaki przekrój na połówki (ziemniaki o podłużnym kształcie przekrój wzdłuż) i przełóż do miski z miodem i przyprawami.
 5. Całość dokładnie wymieszaj dłońmi (kurkuma mocno farbuje, dlatego możesz użyć gumowych rękawiczek przeznaczonych do kontaktu z żywnością).
 6. Przełóż zawartość miski do naczynia do zapiekania. Wcześniej możesz wyłożyć naczynie papierem do pieczenia.
 7. Wstaw do piekarnika na około 45-50 minut. Podawaj gorące.

Ziemniaki pieczone z miodem

Ziemniaki pieczone z miodem