Almogrote z bakłażanem.
Almogrote gomero – aromatyczna pasta ze słonego sera (który stanowi około 70-75% składu), papryki, oliwy i czosnku – to jeden z najpopularniejszych składników kanaryjskiej kuchni, który wywodzi się z wyspy La Gomera. W restauracjach almogrote standardowo podaje się z chlebem, nam natomiast kreatywnie serwowano ją z porcją papas arrugadas, czyli z tymi samymi charakterystycznymi ziemniakami gotowanymi w solance, które najczęściej trafiają na stół wraz z zestawem dwóch słynnych kanaryjskich sosów: mojo rojo i mojo verde.
Jeszcze lepszym zamiennikiem dla chleba jest pyszny pieczony bakłażan i tak właśnie spożytkowałem almogrote w domu. Małe bakłażany odmiany Rotonda Bianca Sfumata kupuję u Majlertów. Jasno wybarwione egzemplarze po upieczeniu mają pyszną mięciutką skórkę, a skórka ciemnofioletowych jest grubsza – warto o tym pamiętać, jeżeli lubisz, gdy skórka upieczonego bakłażana rozpływa się w ustach. Paprykowa pasta z sera ma bardzo wyrazisty smak i jest na tyle słona, że nie używam w tym przepisie dodatkowej soli – naprawdę nie ma takiej potrzeby.
Almogrote z bakłażanem – SKŁADNIKI na 2-4 porcje:
- 6-7 małych bakłażanów (u mnie: odmiana Rotonda Bianca Sfumata)
- oliwa extra vergine
- mały słoik almogrote – kanaryjskiej pasty ze słonego sera (ok. 75% składu), mielonej papryki, oliwy i czosnku
- listki kolendry
- różowy pieprz
Almogrote z bakłażanem – PRZEPIS:
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni C.
- Bakłażany przekrój na połówki i ułóż na blasze do pieczenia wyłożonej pergaminem, przecięciem ku górze.
- Natłuść bakłażany oliwą, po czym wstaw je do rozgrzanego piekarnika na około 45 minut. Bakłażany powinny całkowicie zmięknąć i ładnie się zrumienić. W przypadku, gdy zaczną rumienić się za bardzo, a nie będą jeszcze wystarczająco miękkie, przykryj je folią aluminiową.
- Gotowe bakłażany przełóż na talerz, na każdą połówkę wyłóż porcję almogrote (około jednej kopiastej łyżeczki), dopraw odrobiną oliwy, listkami kolendry i różowym pieprzem, gotowe! Almogrote z bakłażanem możesz jeść jak kanapki.
Zawsze mnie pan czymś zaskoczy, przyznam szczerze, że o almogrote nigdy nie słyszałem… Myśli pan (a może próbował?), że dałoby się taką pastę zmajstrować w warunkach domowych? Pozdrawiam i wszystkiego dobrego życzę! :D
Podróże kształcą;-) O almogrote usłyszałem dopiero na Kanarach. Tak, spokojnie można ją zrobić w domu – z drobno startym Parmezanem, Pecorino, dojrzałą Maxoratą lub innym twardym serem o podobnej strukturze.
Zatem poeksperymentuję w wolnej chwili, brzmi naprawdę ciekawie… Dzięki serdecznie za odpowiedź, zarówno tutaj jak i przy jabłeczniku (by nie spamić panu po tematach), jakby był pan w stanie jeszcze w ten komentarz zajrzeć o ile to nie problem: https://www.facetikuchnia.com.pl/kimchi-z-rzodkiewki/
Dzięki wielkie raz jeszcze i wszystkiego najlepszego!