Batony daktylowe z nerkowcami.

Batony z daktyli i innych bakalii są najlepsze na świecie. Łatwe, pyszne, a co najważniejsze – ultra wytrzymałe. Kiedy już je zrobisz, mogą czekać na swój dzień miesiącami. Nie wysychają, nie tracą pyszności ;-) Są całkowicie odporne na upływ czasu i ekstremalne warunki atmosferyczne. A zabrane w trasę zachowują swoje niewątpliwe walory niezależnie od wilgotności i temperatury. Upał czy deszcz, wszystko jedno, te batony sprawdzają się w każdych warunkach. Wystarczy zapakować je w papier śniadaniowy i schować do plecaka. W odpowiednim momencie okażą się niezawodnym zastrzykiem energetycznym, który naprawdę czyni cuda. Zawsze zabieramy je w długie trasy, czy to w Tatrachna Maderze, czy na Azorach. Mała porcja = mega moc! Zabierz je w góry, do lasu, na rower, na spacer, do pracy albo trzymaj w domu jako zdrową słodką alternatywę dla innych słodyczy.

Batony daktylowe z nerkowcami - suszone w dehydratorze

Proporcje wszystkich składników podaję jako „około”, ponieważ ich precyzyjne ważenie wcale nie jest potrzebne. Daktyli, rodzynek, migdałów, etc. może być plus/minus 20% w każdą stronę – batony udadzą się równie dobrze. Gdyby zmiksowana masa okazała się zbyt sucha, dodaj więcej suszonych owoców lub nieco wody.

Batony daktylowe – dehydrator:

Batony suszę w dehydratorze, czyli w suszarce do żywności. Do doskonała maszyna, dzięki której łatwo, szybko i przyjemnie zrobisz cały szereg wspaniałych domowych przekąsek. Zdrowych, słodkich i wytrawnych, a przede wszystkim tak pysznych, że raz na zawsze zapomnisz o sklepowych gotowcach.

Dehydrator Wartmann pod względem wydajności przebija wszystkie dotychczas używane przeze mnie suszarki do żywności. Ma najwięcej półek (aż 10!), dzięki czemu mieści zdecydowanie więcej surowca, a jednocześnie jest bardzo efektywny. Proces suszenia, nawet przy pełnym „obłożeniu” dehydratora przebiega szybko, sprawnie i skutecznie. Timer pozwala programować pożądany czas suszenia, po upływie którego suszarka automatycznie się wyłącza. To spore udogodnienie, dzięki któremu można korzystać z dehydratora również wtedy, kiedy jesteśmy poza domem; wystarczy odpowiednio zaprogramować suszarkę, która we właściwym momencie zakończy pracę. Po powrocie trzeba tylko skontrolować stan produktów i w razie potrzeby ewentualnie na krótko ponownie włączyć dehydrator. Zarówno tace dehydratora Wartmann, jak i obudowa wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej (drzwiczki to stal i szkło). Tace można myć w zmywarce. Szklane drzwiczki pozwalają monitorować proces suszenia bez konieczności wstrzymywania pracy i otwierania urządzenia. Jakby tego było mało, dehydrator jest zaskakująco cichy i bardzo łatwy w obsłudze. Dodatkowo, warto dokupić silikonowe maty do suszenia Wartmann, które są znacznie wygodniejsze w użyciu niż papier do pieczenia, którym również można wyłożyć tace. Silikonowa mata jest grubsza, nie odkształca się, a słodsze (klejące) produkty łatwo od niej odkleić.

Batony daktylowe z nerkowcami - suszone w dehydratorze

Batony daktylowe z nerkowcami - suszone w dehydratorze

Batony daktylowe z nerkowcami - suszone w dehydratorze

Batony daktylowe z nerkowcami - suszone w dehydratorze

Batony daktylowe z nerkowcami – SKŁADNIKI na 9 dużych sztuk (1 szt. = 2 porcje):

  • ok. 20 szt. świeżych daktyli Medjool (wypestkowanych) = ok. 400 g
  • ok. 300 g migdałów (używam ze skórką, ale jeśli wolisz, możesz je wcześniej zblanszować i obrać)
  • ok. 100 g rodzynek
  • wiórki orzechowe po tłoczeniu oleju (u mnie: ok. 50 g pozostałości po tłoczeniu oleju z orzechów włoskich)
  • ok. 100-120 g nerkowców (lub innych orzechów), posiekanych

Batony daktylowe – PRZEPIS:

  1. W dużej misie robota kuchennego Magimix zmiksuj migdały na mąkę.
  2. Dodaj do misy wypestkowane daktyle, rodzynki i wiórki orzechowe po tłoczeniu oleju. Ponownie zmiksuj. Powstanie jednolite, plastyczne i bardzo lepkie ciasto.
  3. Przełóż masę do dużej miski i dodatkowo zagnieć, by powstała kula ciasta. Zajmie to maksymalnie kilka minut. Świeże daktyle Medjool są tak soczyste, że podczas zagniatania masy na batony może pojawić się niewielka ilość wilgoci – to słodka woda „wyciśnięta” z daktyli pod wpływem wyrabiania.
  4. Dodaj do ciasta posiekane nerkowce lub inne bakalie. Zagnieć tak, by składniki dobrze się połączyły.
  5. Płaskie ceramiczne naczynie (tu: o wymiarach 17 x 17 cm) lub inną foremkę wyłóż papierem do pieczenia (albo folią spożywczą) i przełóż do niej ciasto. Wyrównaj i starannie ugnieć (na przykład przy użyciu ausztachera).
  6. Wyjmij papier z masą z naczynia i pokrój ją w kwadraty lub prostokąty o dowolnych wymiarach (mogą być mniejsze).
  7. Tacę dehydratora Wartmann wyłóż silikonowym wkładem albo papierem do pieczenia i ułóż na niej batony.
  8. Umieść tacę w dehydratorze, zamknij drzwiczki, nastaw temperaturę suszenia na 65 stopni i susz batony przez 2 godziny. Następnie zmniejsz temperaturę do 50 stopni i susz przez kolejne 6-8 godzin, aż wyschną, a masa daktylowo-migdałowa stanie się jaśniejsza, podsuszona i zwarta.
  9. Przechowuj w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej. Batony możesz przechowywać przez wiele tygodni.

Sprawdź też inne przepisy z dehydratora

Batony daktylowe z nerkowcami - suszone w dehydratorze

Batony daktylowe z nerkowcami - suszone w dehydratorze

Batony daktylowe z nerkowcami - suszone w dehydratorze

Batony daktylowe z nerkowcami - suszone w dehydratorze

Batony daktylowe z nerkowcami - suszone w dehydratorze