Bób z kurkami.
Dwa wspaniałe sezonowe składniki w jednym prostym przepisie! Czy może być lepiej? :-)
Nie zawsze cykl wegetacji układa się tak, że bób i kurki kuszą ze straganów w tym samym czasie, ale w tym roku znów szczęśliwie się udało. A skoro tak, głupio byłoby nie wykorzystać okazji i nie przypomnieć sobie smaku tego genialnego danka. Jest proste, piękne, nasycone soczystymi barwami, a co najważniejsze – pełne smaku.
W miarę możliwości użyj bobu jak najlepszej jakości, czyli młodego, soczystego, intensywnie zielonego, najlepiej z początku sezonu. Właśnie taki młody bób najlepiej jest zamrażać na później, ponieważ tylko on gwarantuje uzyskanie tak pięknej, soczystej, naturalnej zieleni także po sezonie.
W razie potrzeby kurki możesz zastąpić innymi grzybami, które dobrze się smażą i w połączeniu z masłem smakują jak szatan (ja smażę kurki na ghee). Doskonałe będą zwłaszcza rydze, ale dobrze sprawdzą się nawet pieczarki. Tak czy owak, wiadomo, że kurki to kurki, a zestaw kurki plus bób nie ma sobie równych :-) Połączenie grzybów, masła, pieprzu i dobrze dobranych ziół (np. moich ulubionych w tym przepisie, czyli rozmarynu i tymianku) sprawdza się zawsze. Nie ma przeszkód, by do grzybów dodać również rozgnieciony lub posiekany ząbek czosnku (albo dwa). Ja zdecydowanie wolę czysty smak grzybów, bobu i ziół; moim zdaniem czosnek nie jest tu potrzebny.
Bób z kurkami – SKŁADNIKI na 2 porcje:
- ok. 600 g bobu, waga po ugotowaniu i obraniu ze skórki (= 1 kg surowego bobu w skórkach)
- ok. 600 g kurek
- 1 duża gałązka rozmarynu
- 2-3 łyżki listków tymianku (tu: cytrynowy)
- garść listków pietruszki
- mała garść listków bazylii
- 1 łyżeczka pieprzu voatsiperifery (lub innego, może być zwykły czarny pieprz)
- sól morska
- olej albo ghee / masło klarowane (jeżeli użyjesz ghee / masła, danie nie będzie wegańskie)
- oliwa extra vergine
Bób z kurkami – PRZEPIS:
- Ugotuj bób (ok. 3 minuty – Jak gotować i mrozić bób?), odcedź, przelej zimną wodą i obierz ze skórki.
- Oczyść kurki (na sucho). Większe sztuki przekrój na połówki.
- Do głębokiej patelni dodaj trochę ghee (masła klarowanego) albo oleju, po czym wrzuć ugotowany wcześniej bób i wlej trochę wody. Wody powinno być tylko tyle, by bób dusił się (a nie smażył). Płyn powinien odparować w czasie 3-4 minut (kiedy bób się podgrzeje). Pod koniec duszenia dopraw bób solą i pieprzem.
- Gotowy bób zdejmij z ognia i dodaj porwane lub posiekane listki pietruszki (natkę) oraz bazylii.
- Na drugiej patelni rozgrzej ghee i wrzuć kurki. Powinny smażyć się w jednej warstwie.
- Smaż kurki przez kilka minut, nie mieszając zbyt często (zobacz). Mniej więcej w połowie smażenia, gdy grzyby zaczną tracić objętość, dodaj tymianek i posiekane listki rozmarynu.
- Patelnię z gotowymi kurkami zdejmij z ognia. Dopraw grzyby solą i dużą ilością pieprzu.
- Porcje bobu przełóż do głębokich talerzy, a na wierzch wyłóż kurki. Całość skrop oliwą.
- Jeśli masz pod ręką jakieś kwitnące zioła (np. tymianek, kolendra lub bazylia) użyj kwiatków jako dekoracji; ja dodałem piękne kwiaty bazylii wieloletniej.