Il Castello to serce Cagliari.

Castello – piękna, niezwykle klimatyczna i romantyczna, niewielka, ogrodzona strzelistymi murami najstarsza dzielnica sardyńskiego Cagliari.

Czytaj też:

Cagliari Castello L_42

Cagliari Castello L_15

Cagliari Castello L_06

Cagliari Castello L_09

Do Castello można podejść dwojako. Albo zamieszkać w nim podczas urlopu co najmniej na kilka dni i cieszyć się jego urokami bez dolegliwej presji czasu, albo – jak czyni wielu turystów – wpadać tam w pośpiechu na max. parę godzin, zaliczając na szybko podstawowe atrakcje, w tym przynajmniej jedną z dwu wież i obowiązkową wizytę w kawiarni Da Candia. Wiadomo, która opcja jest lepsza, i taką właśnie wybrał FiK 🙂

Cagliari Castello L_52

Skoro i tak był to nasz pierwszy pobyt na Sardynii, i tak przylecieliśmy na południe wyspy – do Cagliari i chcieliśmy spędzić cały dwutygodniowy urlop w tych okolicach (bez samochodu), uznaliśmy, że najlepiej będzie znaleźć mieszkanie w najbardziej urokliwej części Cagliari, w obrębie jego starych murów.

Cagliari Castello L_16

Cagliari Castello L_07

Cagliari Castello L_08

Cagliari Castello L_10

Cagliari Castello L_19

Castello, czyli twierdza posadowiona na szczycie wzgórza, wznosząca się nad solidnymi murami, to piękny i najbardziej ikoniczny obraz Cagliari. Tę część miasta swego czasu zamieszkiwała arystokracja, a dziś ukryte wewnątrz murów średniowieczne miasto można podziwiać i odkrywać krok po kroku. Na pewno warto mieć na to więcej czasu niż tylko kilka godzin, bo Castello po prostu się chłonie 🙂 Od bladego świtu do późnej nocy. Znajduje się tu m.in. Uniwersytet, katedra, dwie wieże – Torre dell’Elefante i Torre di San Pancrazio (obydwie autorstwa XIV-wiecznego architekta Giovanni Capula), muzea i pałace.

Torre di San Pancrazio (36 m wysokości) wzniesiono w 1305 r., a Torre dell’Elefante (ciut niższą – 31 metrów) dwa lata później – w 1307. Wieże o ścianach grubości ok. 3 metrów stanowiły element fortyfikacji miasta, mających chronić je przed atakami Maurów i Genueńczyków. Zbudowano je w jasnym wapieniu pochodzącym z pobliskich Colle di Bonaria. Wieże wraz z bramami stanowią główne wejście do Castello.

Cagliari Castello L_17

Cagliari Castello L_45

Dziś każda z wież jest atrakcyjnym punktem widokowym. Wejścia kosztują niewiele (ok. 3 EUR/ludzik), a panorama roztaczająca się z ich szczytu warta jest wdrapania się na górę po dość stromych drewnianych schodach.

Najlepiej zaczaić się na wieży w porze zachodzącego słońca – widoki są niesamowite.

Cagliari Castello L_27

Cagliari Castello L_28

Cagliari Castello L_26

Cagliari Castello L_25

Cagliari Castello L_21

Cagliari Castello L_22

Cagliari Castello L_23

Cagliari Castello L_29

Cagliari Castello L_30

Cagliari Castello L_50

Cagliari Castello L_48

Układanką wąskich uliczek wciśniętych między strzeliste ściany starych i ciasnych kamienic można snuć się godzinami, zaglądając do małych galerii, butików i kafejek.

W sardyńskim dialekcie Cagliari to Casteddu, czyli zamek/twierdza. Pozostała część miasta, okalająca cytadelę, która stanowiła niegdyś Cagliari właściwe (otoczone murami, z bramami zatrzaskiwanymi na noc) określana jest mianem Su Casteddu.

Cagliari Castello L_24

Cagliari Castello L_18

Cagliari Castello L_51

Mury stanowią popularny obiekt obserwowany i fotografowany z dalszej perspektywy – m.in. spod rzymskiego amfiteatru w dolnej części miasta, który znajduje się po drodze do ogrodu botanicznego (więcej o nim niebawem, warto kupić bilety i obejrzeć). Podczas naszego pobytu amfiteatr był akurat w stanie totalnego, acz – po włosku – raczej niemrawego remontu.

Poniżej więcej zdjęć z Castello:

Cagliari Castello L_02

Cagliari Castello L_04

Cagliari Castello L_46

Cagliari Castello L_43

Cagliari Castello L_05

Cagliari Castello L_12

Cagliari Castello L_13

Cagliari Castello L_14

Poniżej: Via San Lucifero

Cagliari Castello L_01

Cagliari Castello L_11

Cagliari Castello L_20

Cagliari Castello L_34

Cagliari Castello L_32

Cagliari Castello L_31

Cagliari Castello L_33

Cagliari Castello L_36

Cagliari Castello L_37

Cagliari Castello L_41

Cagliari Castello L_38

Cagliari Castello L_40

Cagliari Castello L_39

Cagliari Castello L_44

Cagliari Castello L_49

Cagliari Castello L_47