Crème pâtissière bez cukru – to naprawdę możliwe!

Jak zrobić krem cukierniczy bez cukru? Po prostu. Cukier wystarczy zastąpić erytrytolem. Erytrytol jest naturalnym zamiennikiem cukru. Ma zerowy indeks glikemiczny, nie zawiera kalorii, a dodatkowo jego konsumpcja nie wywołuje takich sensacji, jakie mogą wyniknąć z nadmiernego spożycia ksylitolu. Erytrytol ma strukturę drobnoziarnistego cukru. Znakomicie sprawdza się jako składnik wszystkiego, co wymaga dosłodzenia. Można go dodawać do koktajli, kremów, wszelkich deserów na zimno oraz do wypieków.

Moc dosładzania erytrytolu w porównaniu z białym cukrem to ok. 75%. Dla porównania, czysta fruktoza jest dwa razy słodsza od cukru, dzięki czemu do deserów można jej dodać dwa razy mniej, ograniczając tym samym ich kaloryczność. Fruktoza nie jest jednak słodzidłem wolnym od kalorii. Erytrytol jest w tym zakresie bardziej efektywny – z uwagi na mniejszą od cukru moc słodzenia trzeba wprawdzie dodać go nieco więcej, ale jest to o tyle bezkarne, że pozostaje bez wpływu na wartość kaloryczną posiłku. Erytrytol = zero kalorii.

Przepis na crème pâtissière pochodzi z książki Basque Country Marti Buckley, a podaję go Wam dlatego, że jest niezawodny. Przygotowałem ten krem po raz pierwszy, z jedną zmianą pod tytułem erytrytol zamiast cukru, i udał się idealnie.

Crème pâtissière

Crème pâtissière bez cukru – SKŁADNIKI:

 • 240 ml świeżego mleka (u mnie: 2%)
 • 240 ml tłustej śmietany (użyłem 30%)
 • 1 laska wanilii lub pół ziarenka tonki rozgniecionego w moździerzu (opcjonalnie)
 • 125 g erytrytolu (to naturalny zamiennik cukru, który zawiera ZERO kalorii, więcej przeczytasz o nim w tym wpisie); zamiast erytrytolu możesz dodać cukier
 • 1/4  łyżeczki soli
 • 4 żółtka (z białek możesz zrobić kokosanki albo białkowy omlet)
 • 50 g skrobi kukurydzianej
 • 3 łyżki ciemnego rumu (może być też brandy, cointreau, koniak lub nawet calvados)

Crème pâtissière bez cukru – PRZEPIS:

 1. W rondlu na dużym ogniu podgrzej mleko i śmietanę, dodaj ziarenka z laski wanilii lub tonkę i doprowadź do wrzenia (nie gotuj!).
 2. W tym czasie w mikserze lub ręcznie ubij żółtka z erytrytolem (lub cukrem) i solą, aż powstanie gęsty krem.
 3. Dodaj skrobię kukurydzianą i ubijaj do połączenia składników.
 4. Zdejmij rondel z ognia. Nieustannie mieszając, dodaj mniej więcej połowę mlecznej mikstury do masy z żółtek i ubij do połączenia składników (to hartuje żółtka, dzięki czemu nie zwarzą się i nie zmienią się w jajecznicę).
 5. Następnie, całą miksturę z jajek dodaj do pozostałego w rondlu mleka ze śmietaną.
 6. Podgrzewaj na średnim ogniu, nieustannie mieszając przy pomocy trzepaczki, by uniknąć grudek, do momentu, aż krem zacznie wyraźnie gęstnieć (to zasługa skrobi).
 7. Podgrzewaj i ubijaj jeszcze przez ok. minutę, po czym zdejmij rondel z ognia i wmieszaj w masę rum.
 8. Gorący krem przełóż do miski i od razu przykryj folią spożywczą, by na wierzchu nie utworzył się kożuch:

Crème pâtissière

Tak przygotowany krem świetnie nadaje się do deserów, w tym do nadziewania ciast z letnimi owocami: sprawdź nowy przepis.