Pary, które piją razem alkohol są szczęśliwsze!

Tak twierdzą naukowcy (więcej w TYM artykule), a FiK potwierdza tę sympatyczną tezę w oparciu o wiele lat badań i doświadczeń własnych ;-)

Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego odcinka (WINO – IX), poniżej kolejna lista win (i jeden cydr) wartych uwagi. Na zdrowie!

I. Wongraven Alleanza Langhe Rosso DOC 2014, szczepy –> Barbera 80%, Nebbiolo 20%. Wino z norweskiej Wongraven Wines należącej do lidera Satyricon – Sigurda Satyra Wongravena.

II. Kilka win made by Vincent Sauvestre Ladoix Les Chaillots, Cote de Beaune, kupionych na urlopie na sobotnim targu w centrum Paryża (czytaj też: 20 pomysłów na Paryż, o których nie przeczytasz w przewodniku)

III. Muscadet Terre de Gneiss 2015 (Vincent Caille, Pays de la Loire), szczep –> Melon de Bourgogne

To pierwsze z bardzo krótkiej serii 1899 świeżo zabutelkowanych win latem 2015 roku. Krótki film z butelkowania, które u Vincenta w przypadku wszystkich win zawsze odbywają się na terenie winnicy ZOBACZ.

Widzieć na własne oczy, jak wino jest butelkowane, korkowane, woskowane, po czym dostać bezpośrednio od twórców trunku pierwszą gotową butelkę ze ściśle limitowanej serii i wypić ją po 2 latach, na okoliczność wyjątkowej 15 rocznicy: bezcenne :-) A smak wina warty wydanych pieniędzy :-)

IV. Lava Greco di Tufo DOCG 2014, Terre del Vulcano (Kampania, Włochy), szczep –> 100% Greco di Tufo

V. Rioja Vega Reserva DOC 2008, szczepy –> Tempranillo, Mazuelo, Graciano (Hiszpania)

VI. Château Rivière en Minervois 2013 DOC, szczep –> Minervois (Michel et Philippe Agnel, Langwedocja, Francja)

VII. 6 x Portugalia (Minho i Algarve)

  • Quinta da Raza, Vinho Verde DOC 2015, Minho, szczepy (najlepsze do vinho verde) –> Alvarinho (60%), Trajadura (40%)
  • Alvor 2014, Quinta do Morgado da Torre, Algarve, szczepy –> Syrah, Touriga Nacional, Cabernet-Sauvignon, Merlot
  • Lagoa Reserva Tinto 2013, Algarve, szczepy –> Aragonez, Trincadeira, Preto Martinho

  • Quinta Da Penina 2013, Algarve
  • Casal Garcia Vinho Verde, Minho
  • Loureiro Vinho Verde, Minho

VIII. Al-Ria, 2013, Algarve, szczepy –> Shiraz/Syrah + Touriga Nacional

IX. 2 x Hiszpania

  • Montelciego Rioja Crianza 2012 DOC, szczep –> Tempranillo, starzona 12 miesięcy w beczkach z francuskiego i amerykańskiego dębu (Hiszpania)
  • Clos del Solisticio Reserva 2011, szczepy –> Tempranillo, Garnacha, starzone w beczkach z francuskiego i amerykańskiego dębu (Hiszpania) (Katalonia, Hiszpania)

X. Conde Galiana Gran Reserva 2007 (Katalonia, Hiszpania) –> Cabernet Sauvignon, Tempranillo, Garnacha.

XI. Castillo de Solisticio Reserva 2010, szczepy –> Tempranillo, Garnacha (Katalonia, Hiszpania)

XII. Juan Carrau, Tannat de Reserva, 2012. Bodegas Carrau od 1752 r., szczep –> Tannat (Urugwaj). Tych Tannatów zabutelkowano 26 210 sztuk, co dobrze kontrastuje z ilością butelek limitowanego wina od Vincenta Caille, o którym mowa w pkt III powyżej :-)

XIII. Cidre Fermier Bio – craftowy organiczny cydr wytwarzany w Livarot (Normandia) w Le Mesnil Durand (Jacqueline, Michel & Mathieu Julien). Wytrawny – 4,5%.

XIV. Papa Figos 2014 (Casa Ferreirinha, Douro, Portugal). Ten sam Papa Figos, o którym była mowa TUTAJ, tylko kolejny rocznik. Szczepy –>Touriga Franca, Tinta Barroca, Tinta Roriz, Touriga Nacional.