Galette z jabłkami czyli trochę inna szarlotka.

Papierówka to ponoć najpopularniejsza odmiana jabłoni w Polsce, a sezon na jej drobne, pyszne, kwaskowate jabłka trwa nieprzyzwoicie krótko, dlatego trzeba się spieszyć! Kiedy pierwsze papierówki zaczynają spadać z drzew, oznacza to, że najwyższa pora zacząć zrywać jabłka. Te zrywane, w przeciwieństwie do często przejrzałych spadów, mają świeży, kruchy i przyjemnie kwaskowaty miąższ. Papierówki są doskonałe do jedzenia ot tak, do pieczenia, do kiszenia. W ogrodzie papierówkę mamy tylko jedną, ale za to całkiem sporą, dlatego co roku owoców jest z niej mnóstwo. Wstyd się przyznać, ale większość trafia na kompost, ponieważ zawsze brakuje nam czasu, by spożytkować ich większą ilość. Tak czy owak, całkiem sporo zjadamy na surowo, a czasem pieczemy najprostszą tartę na świecie, czyli galette. Rustykalna tarta z jabłkami w sierpniowym wydaniu musi być z papierówkami i już!

Galette z jabłkami

Kruche ciasto robię wg tego samego przepisu, co zwykle, w którym – w razie potrzeby – ricottę możesz zastąpić dostępnym wszędzie półtłustym twarogiem, a mąkę ziemniaczaną Bauckhof – polską skrobią ziemniaczaną (obydwa produkty mają takie same właściwości).

Sprawdź też inne przepisy na tarty i quiche.

Galette z jabłkami

Galette z jabłkami

Galette z jabłkami

Galette z jabłkami – SKŁADNIKI na 8-10 porcji:

Na kruche ciasto

Na nadzienie

  • 6-7 papierówek (papierówka to małe jabłko) lub innych deserowych jabłek
  • łyżka listków tymianku
  • 3 łyżki soku z limonki lub cytryny
  • 1 łyżka cukru kokosowego
  • 2 łyżki ghee lub masła klarowanego

Galette z jabłkami – PRZEPIS:

  1. Składniki na kruche ciasto (obydwa rodzaje mąki, zimna ricotta, zimne masło, erytrytol, szczypta soli) umieść w dużej misie robota kuchennego Magimix i zmiksuj, aż powstanie elastyczne ciasto. Magimix wyrabia ciasto w kilkanaście sekund (!).
  2. Przełóż ciasto na talerz lub do miski i wstaw do zamrażarki na 20 minut. Jeżeli chcesz odłożyć pieczenie galette na później, wstaw ciasto na kilka godzin do lodówki.
  3. Papierówki obierz ze skórki, pokrój w ćwiartki, usuń gniazda nasienne, po czym każdą ćwiartkę pokrój w cienkie plasterki. Skrop sokiem z limonki lub cytryny, dodaj listki tymianku, posyp cukrem kokosowym i wymieszaj.
  4. W małym rondlu rozpuść 2 łyżki ghee.
  5. Schłodzone ciasto ułóż na desce wyłożonej papierem lub matą do pieczenia, lekko rozpłaszcz i rozwałkuj na grubość ok. 3-4 mm. W razie problemów z wałkowaniem możesz podsypać ciasto mąką.
  6. Na rozwałkowanym cieście ułóż przygotowane wcześniej jabłka, pozostawiając ok. 2 cm margines. Krawędzie ciasta delikatnie zawiń do środka.
  7. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni C (grzanie góra-dół bez termoobiegu). Przed wstawieniem do piekarnika jabłka polej roztopionym ghee lub masłem, a brzegi galette posmaruj rozkłóconym jajkiem.
  8. Galette wraz z papierem przełóż na kamień do pieczenia pizzy lub bezpośrednio na blachę. Często używam kamienia do pizzy, o którym dawno temu pisałem m.in. tutaj, ponieważ znakomicie rozprowadza ciepło.
  9. Piecz na środkowym poziomie przez około 30-35 minut, aż tarta ładnie się zezłoci.
  10. Gotową tartę odstaw na kwadrans, by nieco odpoczęła. Podawaj na gorąco lub na zimno – w każdym wariancie smakuje doskonale! Przechowuj w lodówce nie dłużej niż do 4 dni.

UWAGA: Kod rabatowy FACETIKUCHNIA działa na wszystkie produkty w RONIC ONLINE i daje 5% rabatu nawet od cen już obniżonych tymczasowymi promocjami: sprawdź Rabat Ronic.

Galette z jabłkami