Gofry dyniowe z sosem śliwkowym.
Dynie o gęstym mączystym miąższu, takie jak Delica, są niezwykle uniwersalne, a ich „wszechstronność” polega nie tylko na tym, że można je przyrządzić zarówno na słono, jak i na słodko. To również wielość zastosowań. Dość cienka skórka pozwala po upieczeniu jeść je w całości, a z drugiej strony w razie potrzeby można użyć samego miąższu. Dynię możesz smażyć, dusić, piec, gotować (np. w formie zupy z dyni i jabłek, która moim zdaniem nie ma konkurencji) albo… zrobić z dyni gofry.
Warzywne gofry są doskonałe z wielu względów, a przede wszystkim dlatego, że zawierają nieporównanie mniej kalorii od klasycznych gofrów na bazie mąki, a dodatkowo do ich przygotowania potrzeba znacznie mniej tłuszczu.
Gotowe gofry dyniowe możesz podać z mnóstwem dodatków, a w sezonie na dynie i śliwki najlepiej połączyć w jednym przepisie dwa jesienne składniki, czyli z dyni upiec gofry, a ze śliwek zrobić sos. Śliwki duszę jedynie z miodem i sokiem z limonki. Kiedy gotowy sos odstawisz na dłuższą chwilę do ostygnięcia, mocno zgęstnieje, a jego smak stanie się jeszcze pełniejszy i bardziej skoncentrowany.
Gofry dyniowe z sosem śliwkowym – SKŁADNIKI na 6 gofrów:
Ciasto na gofry
- około 600-700 g upieczonej dyni odmiany Delica (waga miąższu bez skórki)
- 2 łyżki oliwy extra vergine
- 100 g mąki ryżowej bezglutenowej
- 2 jajka (duże)
- przyprawy: 1 płaska łyżka cynamonu, 1 płaska łyżeczka mielonego kardamonu, 1 łyżeczka czerwonego pieprzu
Sos śliwkowy
- 15 dużych śliwek, wypestkowanych
- sok z 2 limonek
- 2 łyżki miodu
- garść pistacji niesolonych, grubo posiekanych
- trochę oleju do natłuszczenia gofrownicy
Gofry dyniowe z sosem śliwkowym – PRZEPIS:
- Pokrój dynię na duże kawałki (kroję na osiem części), usuwając gniazdo nasienne. Ułóż na blasze do pieczenia, wyłożonej pergaminem i wstaw na godzinę do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni C (środkowy poziom bez termoobiegu). Upieczoną dynię odłóż do ostygnięcia. Dynię możesz również upiec dzień wcześniej i wstawić na noc do lodówki.
- Łyżką oddziel miąższ od skórki i przełóż do dużej misy robota kuchennego Magimix. Dodaj mąkę, jajka, oliwę i przyprawy. Dokładnie zmiksuj. Powstanie gęste i lepkie ciasto.
- Włącz i rozgrzej gofrownicę. Natłuść płyty grzejne odrobiną oleju, po czym wyłóż porcję ciasta na środek każdej kratki i rozprowadź, by uzyskać bardziej „gofrowy” kształt.
- W ten sposób upiecz kolejno wszystkie gofry (w mojej gofrownicy czas pieczenia jednej porcji to ok. 12-14 minut).
- W tym czasie pokrojone na ćwiartki śliwki przełóż do głębokiej patelni. Podsmaż przez kilka minut, co pewien czas mieszając. Dodaj sok z limonki oraz miód. Duś przez kilka minut, aż śliwki zmiękną, ale zachowają jako taki kształt. Odstaw do ostygnięcia, w tym czasie sos zgęstnieje.
- Gofry podaj z porcją duszonych śliwek, oprószone grubo siekanymi pistacjami.