Gordia Rdeče 2019 – znakomite cuvée.

Gordia Rdeče 2019

Gordia Rdeče 2019

Gordia Rdeče 2019

Gordia Rdeče 2019

Gordia to rodzima nazwa obszaru nad kurortem Ankaran na półwyspie Milje w słoweńskiej części Istrii, gdzie w wiosce Kolomban Andrej Čep ma około 3,5 hektara eko winnic, prowadzonych zgodnie z regułami rolnictwa nisko interwencyjnego (certyfikowanych od 2011) oraz restaurację o tej samej nazwie. Wszystkie wina Gordia produkowane są bez użycia chemii enologicznej i tylko z minimalnym dodatkiem siarki, fermentują na rdzennych drożdżach i nie są filtrowane przed butelkowaniem. Początkowo Andrej Čep produkował głównie długo macerowane wina białe (pomarańczowe) starzone w dębie. Z czasem uzupełnił portfolio o dwa wina czerwone: opisywane właśnie Rdeče oraz odmianowy Refošk, a od 2019 coraz więcej jego win dojrzewa w uziemionych glinianych amforach. 

Gordia Rdeče, organiczne czerwone cuvée znad Adriatyku, to mieszanka Cabernet Sauvignon, Merlot i Syrah w mniej więcej równych proporcjach. Winnica, zwrócona na południowy zachód, ma kształt amfiteatru ze spektakularnym widokiem na Zatokę Triesteńską, a konkretnie na jej południową część – Zatokę Koperską. Krzewy w wieku około 15 lat rosną na fliszu na wysokości od 100 do 120 m npm. Winogrona zbiera się ręcznie, gdy są mocno dojrzałe lub przejrzałe. Każda z odmian jest winifikowana oddzielnie. Maceracja w otwartych kadziach bez kontroli temperatury trwa około 35 dni. Po delikatnym tłoczeniu wino dojrzewa przez 3 lata w używanych dębowych beczkach, po czym wszystkie trzy odmiany łączy się, a wino spędza kolejne dwa miesiące w stalowych kadziach. Rozlew następuje bez filtracji i z minimalnym dodatkiem siarki. Po zabutelkowaniu Rdeče odpoczywa kolejnych sześć miesięcy, nim trafi na rynek.

Gordia Rdeče to zmysłowa, bogata czerwień o głębokiej rubinowo-czerwonej barwie i gęstej teksturze. W intensywnym aromacie dojrzałe ciemne owoce, czarna porzeczka, jeżyna, suszona wiśnia przełamane nutami anyżu, lukrecji, suszonej róży, dzikiego pieprzu, goździków, cynamonu i szczyptą grafitu. Podniebienie intensywne, pełne, ciepłe, gładkie. Świetna wysoka kwasowość i bardzo długi posmak. Znakomite wino przez wielkie Z!

Nazwa: Gordia Rdeče 2019
Kraj: Słowenia
Region: Slovenska Istra
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: Cabernet Sauvignon, Syrah, Merlot (w niektórych rocznikach z domieszką Refošk)
Moc: 16,5%

Wino kupisz online w be-wines.com

Be-wines.com to sklep internetowy z Ljubljany ze wspaniale zróżnicowanym asortymentem najbardziej uznanych słoweńskich win, także tych od niszowych producentów, którzy robią świetną robotę, ale nie pchają się na afisze. Znajdziesz tu wysokiej jakości wina białe, czerwone i pomarańczowe, szeroki wybór win naturalnych, certyfikowanych win organicznych oraz bąbelki.

Gordia Rdeče 2019

Gordia Rdeče 2019

Gordia Rdeče 2019

Gordia Rdeče 2019

Gordia Rdeče 2019Gordia Rdeče 2019

Gordia Rdeče 2019

Gordia Rdeče 2019