Grillowana polenta z serem i konfiturą.
Grillowana polenta*, podawana w formie kromek, doskonale zastępuje chleb i może stanowić m.in. podstawę wszelkiego rodzaju kanapek. Przygotowanie domowej polenty nie jest skomplikowane, a będzie jeszcze szybsze i prostsze, jeżeli użyjesz polenty błyskawicznej. Takiej polenty nie trzeba mieszać zbyt długo, co nie jest bez znaczenia – zamiast 30 minut siłowania się z klasyczną polentą wystarczy kilka minut i masa jest gotowa. We Włoszech niejednokrotnie jadłem polentę doprawioną raczej oszczędnie i niezbyt wyrazistą w smaku. Wolę jednak, gdy smak przypraw jest bardziej wyczuwalny, dlatego kiedy gotuję polentę sam, zwykle sięgam po tak aromatyczne dodatki, jak ziele angielskie, fenkuł i dobrej jakości (ostry!) czarny pieprz.
Możesz również dodać do polenty świeżo starty Parmigiano Reggiano. Ja, kiedy podaję polentę z serem, pomijam Parmigiano i dodaję tylko niewielką ilość masła.
*Polenta to włoska kaszka (mąka) kukurydziana; można ją kupić w supermarketach, sklepach z kuchniami świata, z żywnością bio/eko, coraz częściej także w sieciach marketów oraz oczywiście online. Kupuję włoską polentę bio z naiwną nadzieją, że ograniczam w ten sposób ryzyko kontaktu z kukurydzą GMO.
Grillowana polenta z serem i konfiturą – SKŁADNIKI na 2-4 porcje:
Polenta
- 250 g polenty (może być błyskawiczna, która wymaga 5-10 minut gotowania)
- ok. 1 litra wody
- 25 g ghee lub masła
- 1 łyżeczka czarnego pieprzu
- 1/2 łyżeczki ziela angielskiego
- 1 łyżeczka nasion fenkułu (kopru włoskiego)
- 1 łyżeczka białej gorczycy
- duża szczypta soli (używam różowej himalajskiej)
- olej do smażenia
Dodatki
- dowolny ser dobrej jakości (tu: Queijo da Ilha Terceira, który przyjechał z nami z Azorów, waży okrągły kilogram, powstaje z surowego krowiego mleka i smakuje jak marzenie)
- konfitura z pomarańczy i pora
- trochę listków bazylii
Grillowana polenta z serem i konfiturą – PRZEPIS:
- Zagotuj wodę w garnku.
- W tym czasie w moździerzu rozgnieć wszystkie przyprawy.
- Do wrzącej wody stopniowo wsypuj polentę, cały czas mieszając. Gotuj, nieustannie mieszając, przez trzy minuty. Polenta musi wchłonąć całą wodę. Powinna stać się gładka i klejąca. Na koniec dodaj masło i przyprawy, wymieszaj.
- Przełóż polentę na drewnianą deskę kuchenną natłuszczoną oliwą i uformuj w placek, wygładzając wierzch. Polentę trzeba równo rozprowadzić na powierzchni deski, tak by miała grubość ok. 1-1,5 centymetra.
- Odstaw polentę, by wystygła i stężała. Najlepiej wstaw ją na kilka godzin (albo na noc) do lodówki.
- Odetnij nierówne krawędzie polenty i pokrój ją na spore kawałki.
- Mocno rozgrzej patelnię grillową natłuszczoną cienką warstwą oleju (np. przy pomocy silikonowego pędzelka).
- Grilluj kromki polenty przez ok. 5-6 minut z każdej strony (zobacz), w razie potrzeby nieco dłużej – tak, by pojawiły się na nich ładne grillowe paski.
- Na jeszcze gorącej polencie ułóż plastry sera (zacznie się topić), dodaj konfiturę i listki bazylii. Podawaj od razu.
Sprawdź też inne przepisy z #POLENTA