• NA OK. 20 KROMEK:
  • 100 g polenty
  • 60 g łuskanych nasion konopi
  • 40 g mielonego siemienia lnianego
  • 30 g czarnuszki
  • 70 g łuskanego słonecznika
  • 60 ml oliwy extra vergine
  • 300 ml wody mineralnej
  • 1 łyżeczka soli himalajskiej

Pieczywo chrupkie z polenty – bezglutenowe i wegańskie.

Pieczywo chrupkie z polenty smakuje znakomicie – jest bardzo trwałe, chrupkie, aromatyczne, delikatnie oleiste i lekko słone.

Podstawę ciasta stanowią włoska polenta, konopie, mielone siemię lniane i nasiona słonecznika. Polenta to włoska kaszka (mąka) kukurydziana; można ją kupić w supermarketach, sklepach z kuchniami świata, coraz częściej także w sieciach marketów oraz oczywiście online.

Polenta sprawdziła się w tym przepisie doskonale, a chrupkie chlebki są przepyszne. Ciasto z polenty jest mniej lepkie i wyjątkowo łatwo rozprowadza się na blasze. Polentę możesz zastąpić inną mąką bezglutenową albo mąką pszenną (jeśli nie jesteś na diecie bezglutenowej).

Takie sucharki mogą służyć jako doskonała, zdrowa, domowej roboty przekąska albo np. jako podstawa mini kanapek: wytrawnych np. z dodatkiem sera, ziół, oliwek, etc. albo słodkich, np. – tak jak tutaj – z rozgniecionym daktylem Medjool (świeże daktyle są tak miękkie, że można rozsmarowywać je niemal jak krem) na przykład z miodem. Bardzo polecam Miele di Corbezzolo z Sardynii. To gorzki super-miód z kwiatów chruściny jagodnej. Smakuje absolutnie wyjątkowo, mieszają się w nim mocne nuty palonej kawy i gorzkiego kakao z miodowymi refleksami w tle. Trudno to opisać, trzeba spróbować (ZOBACZ).

Kolejny raz używam tu znakomitych łuskanych nasion konopi; są tak dobre, że sięgając po nie trudno poprzestać na jednej łyżce. Pisałem już kilkukrotnie, że konopie to doskonałe źródło białka roślinnego – w 100 g zawierają ok. 55 g tłuszczu, 30 g białka i tylko 2 g węglowodanów. Jeśli nie lubisz czarnuszki, możesz zastąpić ją czarnym lub białym sezamem, kminkiem, makiem, etc.

Z podanych proporcji otrzymasz ok. 20 kromek, w zależności od wielkości części, na jakie potniesz podpieczony płat ciasta.

Sprawdź też inne przepisy na PIECZYWO CHRUPKIE

pieczywo-chrupkie-z-polenty-l_02

Pieczywo chrupkie z polenty, fot. FACET I KUCHNIA

pieczywo-chrupkie-z-polenty-l_05

Pieczywo chrupkie z polenty, fot. FACET I KUCHNIA

PRZEPIS:

  1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 160 stopni.
  2. Wszystkie składniki wsyp / wlej do miski i wymieszaj (ZOBACZ). Najlepiej użyć do tego celu drewnianej mątewki albo – jeśli nie dysponujesz takim osprzętem – drewnianej łyżki. Powinno powstać w miarę luźne ciasto (ZOBACZ).
  3. Wylej połowę ciasta na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i rozprowadź łopatką tak, by powstała jak najcieńsza warstwa (ZOBACZ). Pozostałą część upiecz w drugiej turze.
  4. Wstaw do piekarnika i piecz 25 minut na środkowym poziomie, po czym wyjmij blachę z piekarnika i drewnianą łopatką podziel ciasto na kromki (ZOBACZ). Możesz również nie dzielić ciasta w trakcie pieczenia (ZOBACZ), upiec blat w całości i połamać go na nieregularne kawałki, gdy przestygnie.
  5. Ponownie wstaw blachy do piekarnika i piecz jeszcze ok. 25-30 minut, aż pieczywo będzie chrupiące i lekko się zrumieni. Przełóż do ostygnięcia na metalową kratkę.
pieczywo-chrupkie-z-polenty-l_10

Pieczywo chrupkie z polenty, fot. FACET I KUCHNIA

Pieczywo chrupkie z polenty

Pieczywo chrupkie z polenty, fot. FACET I KUCHNIA

pieczywo-chrupkie-z-polenty-l_12

Pieczywo chrupkie z polenty, fot. FACET I KUCHNIA