Kapusta z grzybami na cydrze – wegańska.

Kapusta z grzybami i gruszkami duszonymi w perry lub cydrze to moja wariacja na temat tradycyjnej kapusty z grzybami, przyrządzanej kiedyś przez moją mamę na okoliczność kolacji wigilijnej. Od dziecka wolałem kapustę z grzybami od klasycznego bigosu i tak mi już zostało. Nie pytałem mamy o przepis, więc to moja wersja z nieco zmienionymi składnikami, oczywiście bez zamachu na dwa główne, czyli kapustę oraz grzyby.

Tak przygotowana kapusta nie jest słodka. Grzyby (borowiki i podgrzybki) wraz z wodą po ich gotowaniu świetnie równoważą słodki cydr i suszone gruszki, w czym wspiera je dodatkowo kwaskowaty berberys. Całość, za sprawą grzybów, ma mocno ciemną barwę i bardzo intensywny smak umami.

Perry i suszone gruszki możesz zastąpić klasycznym cydrem i suszonymi jabłkami. Pamiętaj, że jabłka i gruszki suszone samodzielnie nie mają sobie równych! Sprawdź przepisy na suszone jabłka i suszone gruszki.

Kapusta z grzybami na cydrze

Kapusta z grzybami na cydrze

Kapusta z grzybami na cydrze – SKŁADNIKI na 2-4 porcje:

  • 500 g kiszonej kapusty dobrej jakości
  • 30 g suszonych podgrzybków
  • 20 g suszonych borowików
  • 30 g suszonego berberysu
  • 20 g suszonych gruszek (najlepiej domowej roboty)
  • mała butelka (275 ml) Perry Sadowski lub cydru Sadowski (Perry to fermentowany napój z gruszek, potocznie często nazywany gruszkowym cydrem)
  • łyżeczka czarnego pieprzu, roztartego w moździerzu
  • po pół łyżeczki ziela angielskiego i czarnej gorczycy, roztartych w moździerzu
  • olej do smażenia

Kapusta z grzybami na cydrze – PRZEPIS:

  1. Przełóż grzyby do małej miski, zalej wrzątkiem, przykryj i odstaw na 30 minut.
  2. W głębokiej patelni rozgrzej trochę oleju i dodaj kiszoną kapustę. Smaż, co jakiś czas mieszając, przez ok. 25-30 minut.
  3. W tym czasie do garnka dodaj suszony berberys i suszone gruszki. Wlej perry, doprowadź do wrzenia i gotuj owoce przez ok. 2-3 minuty. Przełóż całą zawartość garnka (wraz z płynem) do miski.
  4. Do tego samego garnka dodaj grzyby wraz z wodą, w której się moczyły (wodę przecedź, by pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń). Gotuj grzyby ok. 20-25 minut.
  5. Gdy kapusta będzie gotowa, dopraw ją roztartymi w moździerzu przyprawami (w tym solą, jeżeli potrzebujesz) i dodaj grzyby oraz część lub całość płynu z ich gotowania (w zależności od ilości). Duś, mieszając, aż cała woda zostanie wchłonięta i odparuje.
  6. Na koniec dodaj owoce (gruszki, berberys) wraz z perry. Duś, mieszając, do momentu aż na patelni zostanie bardzo niewiele płynu. Podawaj od razu albo później – kapusta świetnie nadaje się do odgrzewania.

Kapusta z grzybami na cydrze

Kapusta z grzybami na cydrze