Pico Wines 2007 Lajido Fine Old Reserve.

Zanim istniejąca od 1949 roku Cooperativa Vitivinícola da Ilha do Pico, tj. azorska spółdzielnia winiarska zlokalizowana w miasteczku Madalena na wyspie Pico (znana też pod skróconą nazwą PicoWines), zaczęła produkować klasyczne wina wytrawne, osładzała żywot Portugalczykom z archipelagu czymś zupełnie innym: likierami Lajido. Lajido to tradycyjne dla regionu Azorów wina wzmacniane, które smakiem najbardziej przypominają hybrydę średnio wytrawnej madery z Verdelho, słodszej madery z Malvasia i sherry Oloroso.

Półsłodki Pico Wines 2007 Lajido Fine Old Reserve powstaje z odmiany Verdelho. Podobnie, jak w produkcji porto, fermentację alkoholową przerywa tu dodatek brandy (77% lub więcej). Lajido Fine Old Reserve wzmocnione brandy dojrzewa przez 12 lat w starych beczkach z amerykańskiego dębu.

W kolorze złoto-miodowy topaz, aromat złożony i intensywny, orzechowy, smak bogaty i harmonijny z nutą karmelu i cytrusów, przyjemnie świeży, wyraźna kwasowość i bardzo trwały posmak. Dobrze zbudowane, ze świetnie wyważonym poziomem słodyczy. Doskonała rzecz na jesień i zimę. Kiedy słońca brak, słońce w butelce przydaje się jak nigdy. Płynne złoto!

Nazwa: Pico Wines 2007 Lajido Fine Old Reserve Medium Sweet
Kraj: Portugalia
Region: Azory, Pico
Rodzaj: likierowe, półsłodkie
Szczepy: Verdelho
Moc: 18%
Likier kupiliśmy w Pico Wines na wyspie Pico

Pico Wines 2007 Lajido Fine Old Reserve Medium Dry