Sałatka z nasturcji.

Nasturcja to jeden z piękniejszych kwiatów jadalnych, który ma tę dodatkową zaletę, że do spożycia nadają się zarówno kwiatostany w szerokiej palecie kolorów, jak i soczyście zielone liście.

To minimalistyczna sałatka z tego, czym chata i ogród bogate, w przeważającej mierze oparta na składnikach z naszego ogrodu. Kwiaty i listki nasturcji, chabry, poziomki oraz rozmaryn, dodany do oleju z orzechów laskowych, wytłoczonego w domowej prasie do olejuKwiatową sałatkę możesz podać jako elegancką letnią przystawkę, w której minimalna ilość składników pozwala w pełni uwypuklić wspaniały, bogaty smak surowego oleju z orzechów i rozmarynu. 

Kwiaty jadalne są łatwe w uprawie – zarówno ogrodowej, jak i doniczkowej. Ogród, taras, balkon, dobrze nasłoneczniony parapet – każde miejsce jest dobre, do każdego da się dobrać odpowiednie rośliny, a nasiona kosztują grosze. Nasturcja jest wyjątkowo mało wymagająca, wystarczą jej woda i słońce, a ilość odmian to tylko dodatkowa zachęta do uprawy. Eksperymentuj z jadalnymi listkami i kwiatami, tworząc podobne kompozycje. Baw się kolorami i smakami, warto :-)

Oleje z orzechów tłoczone na zimno to fajny zamiennik oliwy extra vergine m.in. w sałatkowych dressingach. Są bardzo aromatyczne i pełne smaku same w sobie, a podkręcone dodatkiem świeżych ziół smakują po prostu wybitnie. Przygotowanie dowolnego oleju aromatyzowanego ziołami jest banalnie proste – wystarczy dodać świeże zioła do głównego surowca, z którego tłoczysz olej – resztę pracy wykona za Ciebie prasa do oleju.

Uwagi:

 • Tylko samodzielnie hodując kwiaty z konsumpcyjnym przeznaczeniem masz pewność, że na żadnym etapie wzrostu nie zostały niczym spryskane
 • Kwiaty i liście nasturcji dobrze reagują na wodę (w tym deszcz), nie tracą fasonu, dzięki czemu opłukanie ich przed jedzeniem nie stanowi żadnego problemu. Ja robię tak: w misce z zimną wodą zanurzam kolejno kwiaty i liście, po czym odkładam je na papierowy ręcznik, by odsączyć nadmiar wody – potraktowane w ten sposób kwiaty zachowują kształt, a liście mają taką konstrukcję, że woda zupełnie się ich nie trzyma

Czytaj też:

Sałatka z nasturcji

Sałatka z nasturcji

Sałatka z nasturcji

Sałatka z nasturcji – SKŁADNIKI na 2 porcje:

 • trochę młodych listków nasturcji
 • kilka kwiatów nasturcji
 • kilka kwiatków chabrów
 • mała garść orzechów laskowych
 • kilka poziomek (albo malin)
 • olej z orzechów laskowych z rozmarynem, tłoczony na zimno
 • do podania: ser (tu: Pecorino Siciliano DOP)

Sałatka z nasturcji – PRZEPIS:

 1. Na płaskich talerzach rozłóż listki nasturcji.
 2. Dodaj przekrojone na pół orzechy laskowe oraz poziomki (lub maliny) i kwiaty nasturcji.
 3. Na koniec dodaj kwiaty chabrów i skrop sałatkę rozmarynowym olejem z orzechów.

Sałatka z nasturcji

Sałatka z nasturcji

Sałatka z nasturcji

Sałatka z nasturcji

Sałatka z nasturcji