Schumann Moon Drops 2020 – wino prosto z natury.

Moon Drops z maleńkiej organicznej winnicy Radovana Šumana w słoweńskiej części Styrii to jedno z tych win, o których z góry wiadomo, że są strzałem w dziesiątkę.

Schumann Moon Drops 2020 Radovan Šuman

Schumann Moon Drops 2020 Radovan Šuman

Schumann Moon Drops 2020 Radovan Šuman

Żyj w swoim stuleciu, ale nie bądź jego tworem. Šuman lubi definiować się cytatami, a ten z Schillera szczególnie trafnie oddaje istotę jego filozofii. Tworząc wysokiej jakości wina naturalne dla współczesnych, Šuman nie goni za nowoczesnością; zamiast tego sięga do natury i sprawdzonych od pokoleń winiarskich tradycji swojej rodziny.

Šuman jako początek winiarskich tradycji rodziny podaje na butelce rok 1430. To blisko 600 lat uprawy winorośli i przetwarzania ich w wyjątkowe trunki. Herb rodzinny familii Šuman wywodzi się z Vosges we Francji, pochodzi z XIV wieku i ma korzenie rycerskie. W okresie między ostatnimi krucjatami a upadkiem zakonów rycerskich przodkowie Šumana osiedlili się na obszarze obecnej Słowenii. Dziadek Radovana, Franc Šuman, całe swoje życie poświęcił trosce o winnice. Głębokie zamiłowanie do winorośli przekazał także swym trzem synom. Jego najstarszy dziedzic uczęszczał do Pierwszej Szkoły Zawodowej dla Winiarzy w Klosterneuburg pod Wiedniem. Pech chciał, że dwaj najstarsi synowie Franca zginęli pod koniec II wojny światowej. W ten oto sposób, winiarska scheda Šumanów przypadła najmłodszemu synowi, a ojcu Radovana – Jože Šumanowi, który również postawił na uprawę winorośli, czyniąc z niej motyw przewodni swego całego życia. Jože został dyplomowanym agronomem, a wszystkie wolne chwile poświęcał odziedziczonym po ojcu winnicom zlokalizowanym w Pernica i Sv.Ana (Slovenske Gorice). Radovan Šuman kontynuuje wizję swych przodków, pielęgnując szacunek do winorośli i ideę możliwie najpełniejszej współpracy człowieka z naturą. Jego zdaniem, w życiu winemakera nie chodzi o to, by naturę okiełznać i kształtować ją wedle własnych potrzeb i własnego uznania, ale by pokojowo i koncyliacyjnie z nią koegzystować, osiągając tym samym najlepsze rezultaty w magicznym procesie przejścia i przepływu energii w cyklu gleba – winorośl – wino. Jak mówi sam Šuman, biodynamiczna produkcja win jest dla niego i jego rodziny jedynym słusznym i możliwym podejściem, które stało się również sposobem na życie.

Certyfikowane przez Demeter (niemiecki Certyfikat Rolnictwa Biodynamicznego) winnice Eko Vino Šuman leżą na pagórkowatym obszarze północno-wschodniej części Słowenii, w słoweńskiej Styrii, w okolicach wioski Zavrč, która liczy obecnie około 70 mieszkańców. Na 8 hektarach Šuman uprawia winorośle różnych odmian, w tym głównie Chardonnay, Pinot Grigio, Muscat, Rheinriesling, Sauvignon Blanc, Traminer, Riesling Italico i Pinot Noir. Winnice stanowią naturalny ekosystem i otwarte siedlisko dla wszelkich żywych stworzeń, od zwierząt domowych, przez dzikie, po najdziksze czyli homo sapiens ;)

Schumann Moon Drops to wyjątkowe, naturalne, niesamowicie złożone białe wino z gron z ręcznego zbioru. Winogrona zebrano z lekko obniżonego terenu, który rano i wieczorem pokrywa delikatna mgła, dzięki czemu utrzymuje się tam wilgoć, sprzyjająca rozwojowi szlachetnej pleśni (Botrytis cinerea). Stąd nazwa Moon Drops – krople Księżyca.

Moon Drops 2020 to siedem białych odmian winorośli – Chardonnay, Muscat, Rheinriesling, Pinot Grigio (Pinot Gris), Traminer, Sauvignon i Riesling Italico – w różnych proporcjach w zależności od plenności i poziomu zbiorów poszczególnych szczepów w danym roczniku. Każda z odmian jest winifikowana oddzielnie, po czym w ciągu 1 do 2 lat wszystkie komponowane są w jedno. Długo macerowane (od tygodnia do miesiąca), o ciepłym złoto-bursztynowym kolorze, organiczne, wyprodukowane metodą biodynamiczną, podobnie jak wszystkie inne wina spod szyldu Šuman, bez kontroli temperatury, bez siarczynów, niefiltrowane. Maceracja z łodygami, pestkami i skórkami, naturalna fermentacja na rodzimych drożdżach (bez syntetyków i substancji enologicznych). Moon Drops dojrzewa 2 lata w dębowych beczkach na drobnym osadzie. Nos jest dyskretnie owocowo-ziołowy. Usta wypełnia łagodny smak masła, drożdży i tostów. Kremowa tekstura, a przy tym sporo świeżości. Bogate, treściwe, wspaniałe żywe wino pełne energii. Pyszne, wypiliśmy je z wielką przyjemnością. Wina takie jak to pasują do wszystkiego, ale jeżeli chcesz docenić je w pełni, nie rozpraszaj się jedzeniem. Schumann Moon Drops jest stworzone do degustacji sauté. Piękne wino kontemplacyjne. Butelkowane w glinie i pokryte domowym woskiem.

Nazwa: Schumann Moon Drops 2020
Kraj: Słowenia
Region: Styria (Slovenska Štajerska)
Rodzaj: białe (pomarańczowe), wytrawne
Szczepy: field blend, czyli mieszanka 7 odmian Chardonnay, Muscat, Rhein Riesling, Pinot Grigio, Traminer, Sauvignon Blanc, Riesling Italico
Moc: 12%
Producent: Radovan Šuman
Dystrybutor: be-wines.com

Be-wines.com to sklep internetowy z Ljubljany ze wspaniale zróżnicowanym asortymentem najbardziej uznanych słoweńskich win, także tych od niszowych producentów, którzy robią świetną robotę, ale nie pchają się na afisze. Znajdziesz tu wysokiej jakości wina białe, czerwone i pomarańczowe, szeroki wybór win naturalnych, certyfikowanych win organicznych oraz bąbelki.

Schumann Moon Drops 2020

Schumann Moon Drops 2020 Radovan Šuman

Schumann Moon Drops 2020 Radovan Šuman

Schumann Moon Drops 2020 Radovan Šuman

Schumann Moon Drops 2020 Radovan Šuman