Pomidory z pomarańczami, ricottą i ziołami.

Kilka krwistoczerwonych pomarańczy, pozostałych z ostatniej w tym sezonie dostawy z Sycylii, zmobilizowało mnie do przyrządzenia tej prostej zimowo-wiosennej sałatki. Jeszcze pomarańcze i już pomidory, a do tego młode, delikatne liście jarmużu i naturalnie kwaskowatego szczawiu oraz niezawodna kremowa ricotta. Świeżo, lekko i soczyście, w oczekiwaniu na wszystko to, co lada chwila przyniesie natura. Z punktu widzenia sezonowej dostępności roślinnych składników, najgorsze za nami, bonanza na horyzoncie :-)

Jeżeli nie masz pod ręką czerwonych pomarańczy, użyj zwykłych. Pomidory mogą być dowolne – Bawole serce, malinówki, daktylowe, koktajlowe… Plastry o mniejszej średnicy ładniej się prezentują. Użyłem nowalijek – delikatnego, młodego jarmużu oraz już lekko kwaskowatego szczawiu, ale możesz sięgnąć po inną zieleninę.

Pomidory z pomarańczami, ricottą i ziołami

Pomidory z pomarańczami, ricottą i ziołami

Pomidory z pomarańczami, ricottą i ziołami

Pomidory z pomarańczami, ricottą i ziołami

Ziołowy olej migdałowy tłoczony na zimno

Zamiast oliwy, sałatkę doprawiam wspaniałym, aromatycznym ziołowym olejem z migdałów, tłoczonym na zimno i aromatyzowanym listkami cząbru. Świeżymi ziołami możesz wzbogacać aromat i smak domowych olejów z dowolnych orzechów, pestek lub nasion, uzyskując przepyszne rezultaty.

Tłoczenie na zimno oznacza, że olej wyciskany jest z roślin oleistych w temperaturze poniżej 40 stopni C. Dzięki temu zachowuje pełnię walorów odżywczych. Taki olej – surowy, nierafinowany – jemy wyłącznie na zimno, nie używamy go do smażenia.

Surowy niefiltrowany olej z orzechów, pestek lub nasion, tłoczony w domu w niewielkich ilościach i do bezpośredniego spożycia jest zawsze świeży i pyszny, a dodatkowo posiada szereg prozdrowotnych właściwości, w tym m.in.:

  • zapobiega chorobom układu krążenia, zawarte w nim wielonienasycone kwasy tłuszczowe redukują poziom LDL, co ogranicza ryzyko choroby wieńcowej,
  • wywiera korzystny wpływ na zdolność koncentracji i pamięć,
  • łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego,
  • działa przeciwzapalnie i łagodzi stany zapalne skóry,
  • zawarte w nim fitosterole regulują gospodarkę hormonalną,
  • działa przeciwpasożytniczo,
  • wspomaga przemianę materii,
  • wzmacnia układ odpornościowy,
  • wykazuje działanie antyoksydacyjne, tj. zmniejsza liczbę wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się organizmu.

Świeżo tłoczone oleje tuż po wyciśnięciu są mętne, ponieważ zawierają naturalne osady. Najprościej je sklarować, przelewając do szklanego słoika lub butelki i odstawiając na co najmniej kilka godzin lub dłużej. Osad opadnie na dno. Możesz również przefiltrować olej, przelewając go przez gazę. Surowe oleje przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu, w szczelnych szklanych naczyniach.

Przeczytaj też:

UWAGA: Kod rabatowy FACETIKUCHNIA działa na wszystkie produkty w RONIC ONLINE i daje 5% rabatu nawet od cen już obniżonych tymczasowymi promocjami: sprawdź Rabat Ronic.

Pomidory z pomarańczami, ricottą i ziołami

Pomidory z pomarańczami, ricottą i ziołami

Pomidory z pomarańczami, ricottą i ziołami

Pomidory z pomarańczami, ricottą i ziołami – SKŁADNIKI na 2 porcje:

Na olej (ok. 120-150 ml)

  • 250 g surowych migdałów, niesolonych i nieprażonych (w skórkach, blanszowane nie nadają się do wyciskania oleju)
  • garść listków cząbru

Na sałatkę

  • świeżo wyciśnięty olej z migdałów i cząbru
  • 250 g ricotty
  • 3-4 nieduże czerwone pomarańcze (u mnie: odmiana Sanguinello z Sycylii)
  • 2-3 nieduże pomidory Bawole serce
  • garść młodych listków delikatnego jarmużu i kwaskowatego szczawiu (mogą być również inne nowalijki)
  • mała garść solonych prażonych migdałów
  • szczypta płatków słodkiej chili, szczypta płatków ostrej chili

Pomidory z pomarańczami, ricottą i ziołami – PRZEPIS:

  1. Wyciśnij olej z migdałów i listków cząbru: posiekane migdały i gałązki cząbru porwane na mniejsze kawałki umieść partiami w podajniku prasy do oleju Wartmann i włącz urządzenie, wybierając program peanuts. Z takiej ilości otrzymasz ok. 120-150 ml czystego, surowego i nieklarowanego oleju, w zależności od jakości surowca. Najczęściej używam tak tłoczonego oleju w postaci czystej, a czasem – jak tutaj – przed użyciem mieszam go dodatkowo z listkami świeżych ziół.
  2. Ostrym nożem okrój pomarańcze ze skórki i albedo, po czym pokrój w plasterki. Pomidory pokrój w plasterki.
  3. Na dużym talerzu rozprowadź łyżką ricottę, a na niej ułóż plastry pomidorów i pomarańczy. Dodaj młode listki jarmużu i szczawiu.
  4. Całość hojnie dopraw ziołowym olejem z migdałów, posyp drobno posiekanymi solonymi migdałami i płatkami chili.

Pomidory z pomarańczami, ricottą i ziołami

Pomidory z pomarańczami, ricottą i ziołami

Pomidory z pomarańczami, ricottą i ziołami

Pomidory z pomarańczami, ricottą i ziołami