Tagine z dyni.
Jesień i zima to najlepszy czas na roślinne gulasze przyrządzane w tagine, naczyniu o stożkowym kształcie złożonym z podstawy i pokrywy, służącym do niespiesznego gotowania na małym ogniu. Warzywa duszone w tagine nabierają niesamowitej głębi i doskonale miękną, a kiszona cytryna wspaniale wzbogaca smak całości, dodając sporo kwaskowatych i orzeźwiających nut. Poza dynią używam tu bazowych warzyw korzeniowych oraz szalotek, bobu i szpinaku.
Dynia odmiany Delica ma zwarty i mączysty miąższ, dzięki czemu świetnie nadaje się do tego typu dań. Ma również cienką jadalną skórkę, dlatego do pieczenia nigdy jej nie obieram. Tym razem jednak zrobiłem wyjątek, po obraniu ze skórki duszona Delica staje się jeszcze bardziej kremowa. Bób w razie potrzeby możesz zastąpić na przykład ciecierzycą, fasolą lub zielonym groszkiem. Nie dodaję soli, ponieważ kiszona cytryna jest już wystarczająco słona. Jeżeli pominiesz kiszoną cytrynę, która w tego rodzaju potrawach sprawdza się jako doskonała wzbogacająca smak przyprawa, dopraw danie solą. Używam mleka ryżowego, ponieważ pod względem konsystencji i smaku odpowiada mi bardziej niż mleko kokosowe, ale nie ma przeszkód, by ugotować tagine na mleku kokosowym – wybierz takie, jakie lubisz. Ilość składników dopasowałem do wielkości używanego tagine, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by od razu ugotować większą porcję. Gulasz możesz wstawić na noc do lodówki (jak również zamrozić), kolejnego dnia będzie równie pyszny.
Tagine z dyni – SKŁADNIKI na 4 porcje:
- ½ dyni (u mnie: średniej wielkości Delica)
- 2 marchewki
- 1 mały seler albo ½ większego
- 3 duże szalotki
- ½ kiszonej cytryny z tego przepisu
- około 200 g bobu (ugotowanego i obranego ze skórki, u mnie: bób blanszowany i zamrożony latem, czytaj też: Jak mrozić bób na zimę?)
- 200 g młodego szpinaku
- duża garść posiekanych listków kolendry
- ½ litra mleka ryżowego
- puszka pomidorów (400 g)
- kopiasta łyżeczka mielonej kurkumy
- łyżeczka ziaren kolendry, rozgniecionych w moździerzu
- ½ łyżeczki czarnego pieprzu, roztartego w moździerzu
- łyżeczka kminu rzymskiego, rozgniecionego w moździerzu
- szczypta płatków ostrej chili
- 3 listki laurowe
- olej do smażenia
Tagine z dyni – PRZEPIS:
- W naczyniu tagine lub w zwykłym garnku rozgrzej olej i wrzuć półplasterki marchewki oraz małe kawałki selera. Smaż, co pewien czas mieszając.
- Szalotki obierz ze skórki, przekrój wzdłuż na pół i grubo posiekaj. Dodaj do warzyw, gdy zaczną się rumienić. Smaż przez kilka minut, co pewien czas mieszając.
- Dynię obierz ze skórki, usuń gniazdo nasienne. Pokrój dynię na kawałki i dodaj do warzyw.
- Dodaj posiekaną kiszoną cytrynę (przed posiekaniem usuń pestki) oraz pomidory z puszki. Przemieszaj, rozgniatając pomidory drewnianą łyżką.
- Wlej mleko ryżowe. Płynu powinno być tyle, by jego poziom zrównał się z warzywami.
- Dodaj liście laurowe i wszystkie przyprawy z listy składników.
- Gotuj pod przykryciem około 15 minut, do momentu aż dynia i pozostałe warzywa zaczną mięknąć. Dodaj bób i gotuj jeszcze przez 3 minuty.
- Stopniowo dodawaj szpinak, mieszając.
- Gotowe danie zdejmij z ognia, dodaj posiekaną kolendrę i wymieszaj. W razie potrzeby dopraw.